Złe towarzystwo – 5 typów ludzi, którzy nie nadają się na przyjaciela

Złe towarzystwo

Złe towarzystwo. Czy Ty też zauważasz, że w miarę jak czas upływa, na naszej liście przyjaciół dochodzi czasem do radykalnych zmian? Jak to możliwe, że ktoś bliski nam przez lata nie zasługuje już na naszą uwagę? Kogo powinniśmy opatrzyć etykietą głoszącą: złe towarzystwo?

Na wstępie warto wspomnieć, że takie zmiany są pożądane i zupełnie naturalne. To, że masz mniej przyjaciół, niż kiedyś, nie świadczy wcale, że na przykład stajesz się aspołeczny, czy też, że tracisz cechy, które czynią z Ciebie dobrego przyjaciela. To nie tak.

Do zmian dochodzi na skutek tego, że zmieniają się nasze wartości i priorytety. Co za tym idzie, od naszych przyjaciół wymagamy też innych cech, niż kiedyś. Wszyscy się zmieniamy, a zmiany te postępują wraz z osiąganiem dojrzałości i życiowego doświadczenia.

Na przykład na skutek coraz mniejszej ilości wolnego czasu nie masz już ochoty poświęcać go komukolwiek. Czas, siły i środki chcesz raczej inwestować w szczególne osoby, które rzeczywiście są tego warte. Jak zatem wybrać te osoby z całego kręgu pozostałych?

Przeczytaj również podobny artykuł: Toksyczna przyjaciółka – prawdziwy horror na własne życzenie

W tym artykule omówimy pięć rodzajów osobowości, które całościowo nazwiemy mianem: złe towarzystwo.

Przyjaciel, przyjaciółka

Złe towarzystwo – 5 typów osobowości

Ten, kto zawsze chce być lepszy od Ciebie

 To człowiek, który nigdy Ci nie pogratuluje odnoszonych sukcesów. Niezależnie od skali osiągnięć, czy to będzie awans w pracy, czy zakup domu, czy też kolejna rocznica w szczęśliwym związku.

Przeczytaj również podobny artykuł: Przyjaciel – niech zostanie ten cenny, a nie zbędny

Niezależenie od skali Twojego sukcesu, osoba ta zawsze wyciągnie z rękawa jakąś historię, która z miejsca przyćmi to, czym właśnie się cieszysz. Takie osoby stanowią złe towarzystwo, które nie potrafi dzielić z Tobą radosnych chwil. Zawsze będzie podcinać Ci skrzydła.

Innym odcieniem tej osobowości jest reakcja na negatywne wydarzenia i odczucia. Podobnie jak wcześniej, osoba ta prawdopodobnie zacznie od stwierdzenia: “To jeszcze nic, ja/mnie/moja…” Żaden Twój problem nie będzie wystarczający, aby Cię wysłuchała. Ona zawsze przeżywa większe dramaty.

Złe towarzystwo tego rodzaju podświadomie zmierza do konkurowania i robi to na wielu płaszczyznach. Są to osoby o zdecydowanym braku pewności siebie, które nadrabiają swoje braki Twoim kosztem. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Ceń przyjaciół, którzy szanują czas, ciszę i przestrzeń

Jak natomiast powinien się zachować prawdziwy przyjaciel? Przede wszystkim poświęca Ci uwagę wysłuchując do końca. Cieszy się z Twoich osiągnięć. Zawsze stoi u Twego boku pomagając Ci w zmierzaniu do rozwoju.

Ten, kto zawsze znajduje się w kłopotach

To człowiek, dla którego nie jest ważne jak układa się Twoje życie, relacje z innymi, czy też sytuacja ekonomiczna. Zawsze znajduje się w dołku, bez sił i motywacji do robienia jakichkolwiek postępów.

Nie mając nadziei i chęci do ciężkiej pracy, ma dostatecznie dużo energii, by nieustannie poświęcać ją na narzekanie. To z kolei nieuchronnie odbija się na Tobie i wcale nie masz ochoty tego wysłuchiwać.

Przeczytaj również podobny artykuł: Prawdziwi przyjaciele, po czym ich poznasz?

Przyjaciele

Kiedy natomiast przez chwilę słuchasz o jej problemach, wydaje się, że cały wszechświat sprzysiągł się przeciw tej osobie, a sytuacja oczywiście jest bez wyjścia. Kiedy natomiast wspomnisz, że przesadza, na pewno Ci nie uwierzy. To złe towarzystwo, które stale będzie zarażać Cię negatywnym nastawieniem.

Przeczytaj również podobny artykuł: Ludzie, których nie potrzebujesz: 8 typów osobowości

Osoby takie charakteryzują się również tendencją do wszczynania kłótni, choć inne osoby wyrażają troskę o jej dobro. Każdy z nas przeżywa wystarczająco własnych problemów, by stale miał wysłuchiwać dodatkowo cudzych.

Co więcej nie chodzi o same problemy, ale raczej o negatywne nastawienie, które bardzo szybko się udziela i sprawia, że my również zaczynamy się czuć w sytuacji bez wyjścia. Nie pozwól na dorzucanie sobie dodatkowego stresu!

Ten, kto wywołuje w Tobie poczucie winy

Jeżeli ktoś stale wywołuje w Tobie poczucie winy, nie jest to przyjaciel, ale wróg – złe towarzystwo, które powinieneś odrzucić. Z jakiego powodu zaszczepia w Tobie poczucie winy? Ponieważ nie przyłączasz się do jego planów, choć wymagałoby to od Ciebie osobistych poświęceń.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nasze zachowanie i niewidzialne nici, które nim sterują

Osoba taka często nie ma własnego życia. Nie oznacza to jednak, że również Ty miałbyś zrezygnować ze swojego. Nie pozwalaj sobie na takie poczucie winy. Jeżeli ktoś nie potrafi zrozumieć Twojej osobistej sytuacji, nie zasługuje w rzeczywistości ani na Twój czas, ani na Twoją przyjaźń. 

Presja natomiast, którą taka jednostka stale wywołuje, zapewne sprawia, że czujesz się często między młotem, a kowadłem. Jeśli więc coraz częściej odczuwasz wewnętrzne konflikty emocjonalne, nie wahaj się jak najszybciej uregulować takie relacje.

Przyjaciele na kawie

Ten, kto nigdy nie ma pieniędzy

Nie mamy tutaj na myśli przyjaciela, który nie ma pieniędzy z powodu pewnych trudności, które przechodzi, ale znany jest z ciężkiej pracy, którą wykonuje. Taki człowiek w rzeczy samej zasługuje na pochwałę i szczere wsparcie dobrego przyjaciela.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kochanie powinno być radością, a nie cierpieniem

Mowa raczej o kimś, kto praktycznie zawsze skarży się na deficyt finansowy, choć nie zawsze jest chętny do ciężkiej pracy. Za jego problemy zawsze odpowiedzialna jest jakaś zewnętrzna sytuacja, inni ludzie i nigdy on sam. Nie podejmuje też kroków w celu poprawy swojej sytuacji.

Niewygodą sytuacji, w której przyjaźnisz się z kimś takim jest fakt, że stopniowo z przyjaciela zamieniasz się w sponsora. Taka relacja nie ma większego sensu zważywszy na to, że zawsze będziesz stratny na rzecz niewdzięcznego egoisty. Uczciwie musisz przyznać, że jest to zdecydowanie złe towarzystwo.

Ten, kto nie przestaje plotkować

Nietrudno znaleźć w naszym otoczeniu ludzi, którzy zawsze mają coś do powiedzenia na temat innych. Co ciekawe, najczęściej krytykują postawy, które wcześniej sami przejawiali.

Kiedy rozmawia z Tobą o innych, nie masz wątpliwości, że już za chwilę role się zmienią i będzie rozmawiać z innymi właśnie o Tobie! Taka postawa występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Cokolwiek powiesz takiej osobie, natychmiast zostanie to wykorzystane przeciwko Tobie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dramatyzm – oddal się od tych, którzy go tworzą

Trzeba przyznać, że każdemu z nas zależy na tym, by otaczały nas osoby, w których towarzystwie czujemy się dobrze i którym można zaufać. Pamiętaj więc, że ludzie wymienieni powyżej się do nich nie zaliczają, stanowią dla Ciebie złe towarzystwo.

Zastanów się też nad tymi, którzy otaczają Cię być może od lat. Czy są z Tobą szczerzy? Potrafią dochować tajemnicy? Szczerze pragną Twojego dobra? Jeśli nie, to nie wahaj się wprowadzić nieco zmian w swoich relacjach z innymi.

Pamiętaj, że w przyjaźni liczy się jakość, a nie ilość. Pamiętaj też o znanym przysłowiu, które głosi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Kiedy postanowisz wprowadzić w życie jakieś konkretne zmiany, nie wahaj podzielić się rezultatami z całą rzeszą naszych czytelników.

Scroll to Top