Psy i koty to nie tylko zwierzęta domowe, ale też członkowie rodziny

Psy i koty to nie tylko zwierzęta domowe, ale też członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2017

Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że osoba, która nigdy nie miała swojego zwierzęcia domowego, w której domu nigdy nie biegały psy lub koty, która nigdy nie miała możliwości poznać życia w towarzystwie niezłomnego kociego charakteru lub obsesyjnie wręcz wiernego i energicznego psa, po prostu nie wie, jaka może być prawdziwa, czysta, bezinteresowna miłość…

To właśnie psy oraz koty potrafią najsilniej okazywać ten rodzaj miłości. Co więcej, jest ona oferowana zupełnie bezinteresownie, bez oczekiwania czegoś w zamian. To miłość, która nie zna pojęcia „urazy”.

Zamiast tego w zupełnej ciszy, poprzez różne mniejsze i większe mniejsze detale czyni nasze życie bardziej spokojnym, przyjemnym i autentycznym.

Rozumiemy pojęcie “zwierzę domowe” jako udomowione zwierzę żyjące u ludzi. Niekoniecznie muszą to być jedynie psy i koty, choć nie można zaprzeczyć, że to właśnie one są jednoznacznie kojarzone ze zwierzętami domowymi.

Można jednak powiedzieć, że ta koncepcja posuwa się jeszcze o krok dalej. Zwierzę domowe nie tylko żyje razem z nami pod jednym dachem, ale tak naprawdę jest także istotną częścią naszej rodziny.

Nasze psy i koty należą do rodziny?

Jest całkiem prawdopodobne, że dla wielu osób ten pomysł może być trudny do zrozumienia w pierwszej chwili. Szczególnie w przypadku, gdy rozumiemy słowo „rodzina” jako swoistą relację, w której więzy krwi są głównym elementem ją tworzącą i definiującą.

Oczywiście w takim przypadku nie znajdzie się w niej miejsce, które mogą zająć nasze psy, koty lub inne domowe zwierzęta.

Ale przecież w rzeczywistości to pojęcie można zdefiniować na wielu płaszczyznach w oparciu o wiele różnych punktów widzenia. Czasami same tylko więzy krwi nie wystarczą, aby “stworzyć rodzinę”. Istnieje przecież wiele różnych relacji opartych na wzajemności, czy też na więzach, które stają się znaczące dla ludzi.

Dodajmy do tego jeszcze codzienną autentyczność, która łączy ludzi ze sobą. W takim przypadku nietrudno dojść do wniosku, że taka więź jest tak samo prawdziwa w przypadku ludzi, jak i zwierząt.

Pies

Wszystkie pozytywne emocje, niezależnie od tego, co jest ich źródłem, zawsze nas wzbogacają i pomagają nam stawać się lepszymi osobami. Tak, ten sam mechanizm zadziała w sytuacji, gdy wpuścimy nasze psy na na kanapę tuż obok naszego partnera lub naszych dzieci.

Możemy się śmiać z naszych pozornie absurdalnych prób wyjaśnień powodu, dla którego każdego ranka nasz kot przychodzi nas budzić lub gdy nasze psy wykazują pewnego rodzaju intuicję, wiedząc doskonale kiedy jesteśmy smutni i przychodząc w takich chwilach do naszej dłoni i liżąc ją delikatnie.

Nasze psy, koty i inne zwierzęta stanowią niezwykle istotną część naszego życia emocjonalnego. Dlatego też powinniśmy przełamać barierę psychiczną w pełni zaakceptować ten fakt. Powinieneś uznać swoje zwierzę domowe za intymną część Twojego małego świata. Za członka Twojej rodziny.

Kiedy jesteśmy adoptowani przez nasze zwierzęta domowe, jak psy i koty

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś poczucia bycia zaadoptowanym przez zwierzę domowe? Kiedy do naszego życia wejdą psy lub koty, najpierw będą nas uważnie obserwować, pilnować i niekiedy zaskakiwać. Zresztą ze wzajemnością. Dzieje się tak, ponieważ świat ludzi czasem dla nich jest zbyt szalony i skomplikowany.

Jako ludzie dosyć często jesteśmy niestabilni emocjonalnie i w naszych zachowaniach. Gromadzimy w sobie emocje i zdarzają nam się momenty upustu wściekłości lub chwile pełne błogiego szczęścia.

Czasem jesteśmy niesforni, a to dziś czego nie lubimy, jesteśmy w stanie pokochać już jutro. Natomiast koty i psy różnią się od nas pod tym względem znacząco.

Praktycznie przez cały czas są zawsze są takie same (niekiedy zależy to także od ich rasy) i tylko mają nieustannie nadzieję na jedną jedyną rzecz: po prostu być akceptowanym i kochanym.

Kiedy zostaniemy „adoptowani” przez nasze psy lub koty, może się w nas zmienić naprawdę wiele rzeczy. W wielu wypadkach nawet nie będziemy sobie zdawać z tego sprawy, ani uświadamiać sobie, jak się zmieniamy.

Jednak te zwierzęta, poprzez swoje żartobliwe, ale szczere spojrzenie zwykle wiedzą doskonale, jak odczytać nasze myśli, nawet jeśli sami tego jeszcze nie zrobiliśmy.

Kiedy zwierzę wchodzi w nasze życie, nagle odkrywamy, że jesteśmy zawsze w centrum ich uwagi i że jest ono w pełni zależne tylko od nas. To działa jednak także i drugą stronę. My również się uzależniamy od naszego zwierzęcia.

Przypomnij sobie ten niesamowity moment, kiedy wracasz do domu i już od progu witają Cię Twoje psy lub koty okazując bezgraniczne szczęście na sam tylko Twój widok.

Znaczenie zwierząt domowych w naszym życiu

Zwierzęta domowe muszą więc zostać awansowane do roli pełnoprawnych członków rodziny i bez cienia wątpliwości należy je tak samo traktować. One także lubią określone procedury i nawyki, mają swoje potrzeby, a my zawsze powinniśmy traktować je tak samo, konsekwentnie i bez sprzeczności.

Kiedy to wzajemne poczucie akceptacji staje się pełne i będzie wiązać się z dołączeniem do rodziny, wszyscy trochę się zmienimy. Nasze zwierzęta staną się naszymi „ochroniarzami”. Jesteśmy jednym z końców ścisłej relacji z naszymi zwierzakami, drugi jej koniec stanowią właśnie psy lub koty.

Stanowimy dla nich wzór, impuls pozwalający bezpiecznie udać się na popołudniową drzemkę razem z nami. Dla nich jesteśmy członkami tego samego stada.

Psy i koty są naszym codziennym emocjonalnym pocieszeniem. Dają nam ulgę. Stanowią to nasze milczące źródło radości. Potrafią pocieszać nas w chwilach smutku i wzbogacać nasze dni o wybuchy śmiechu i relaks podczas zabawy.

Kiedy tworzymy relację obejmującą także psy lub koty, nasza rodzina staje się większa i pełniejsza. Nasze serca stają się silniejsze. Dbanie o zwierzęta domowe jest oczywiście pewnym obowiązkiem, ale największym przywilejem jest miłość i przyjaźń, jakimi obdarzają nas w zamian.

Mój pies i ja jesteśmy dla siebie wyjątkowi

Kiedy zwierzęta stają się członkami naszej rodziny, my z kolei stajemy się centrum ich istnienia. Nie ma znaczenia, czy obudzimy się w złym nastroju, czy też wrócimy do domu po naprawdę ciężkim dniu w pracy, w którym nie udało nam się dosłownie nic, w co tylko włożyliśmy ręce…

Dla naszych zwierząt domowych jesteśmy zawsze tą samą osobą, bez względu na to co się dzieje. Nasze błędy nie mają znaczenia, nasze chwile niedbałości, nasz wygląd i cokolwiek się wydarzyło w naszej przeszłości.

Nasze zwierzęta, jak psy i koty żyją tylko chwilą obecną i zawsze wiedzą, jak nam pokazać, że zasługujemy na to, aby być kochanymi, niezależnie od tego, co się dzieje wokół nas.

Mój przyjaciel pies

Czasami zanurzeni w nasze codzienne zmartwienia, z tymi wszystkimi obowiązkami i sprawami do załatwienia, nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze zwierzęta starają się o nas dbać. Nie widzimy tego, w jaki sposób na nas patrzą… a bez wątpienia jest to coś, co należy dostrzec.

Psy i koty żyją każdą chwilą wykorzystując ją w pełni. Wczoraj nie ma znaczenia, jutro jakie będzie, takie będzie. Nasze zwierzęta są chętne do tego, aby spędzić jeszcze więcej czasu z nami, mając nadzieję, że będziemy dzięki temu najlepsi, najszczęśliwsi i najbardziej swobodni, jacy tylko potrafimy być.

Pies i kot

Zwierzęta nie wymagają od nas niczego. Nigdy nas nie oceniają. Mają subtelną zdolność do wydobycia z nas wszystkich najlepszych cech. Kiedy przyjedziemy do domu zmęczeni, gdy czujemy się smutni, nasze zwierzęta, ci członkowie rodziny, te psy i koty wiedzą, jak zlikwidować wszystkie nasze problemy i stres w jednej chwili.

Zawsze będą mieć dla nas machanie ogonem, liźnięcie po ręce, radosne szczeknięcie lub ocieranie się o nogi. Pozwolą sobie kochać nas w pełni i tylko mają nadzieję, że zrobimy to samo dla nich.

Są lojalnymi stworzeniami, które zamieniają nasze codzienne życie w przygodę pełną zabawnych historii i wspaniałych chwil. Zawsze będą mieć szczególne miejsce w naszych sercach.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Nadieżdy Jume, zostały zamieszczone dzięki jej uprzejmości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.