Toksyczna przyjaciółka - prawdziwy horror na własne życzenie

Toksyczna przyjaciółka - prawdziwy horror na własne życzenie

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2023

Toksyczna przyjaciółka. Jak bardzo może wpływać na nasze życie i ogólne samopoczucie? Dlaczego czasem zdarza się, że z pozoru dobra osoba staje się dla nas niczym wampir energetyczny i zyskuje takie właśnie miano? Kim jest toksyczna przyjaciółka?

Istnieją znajomości, które systematycznie nas osłabiają. W towarzystwie takich osób nie czujemy się silni, ale pełni obaw, a czasem również nieuzasadnionej winy. To tak zwane toksyczne przyjaźnie.

Osoba, która tak na nas wpływa, taka toksyczna przyjaciółka to zazwyczaj osobowość zdecydowanie absorbująca. Jednak nie od razu można zdać sobie sprawę, że tkwimy w uścisku takiej przyjaźni. Toksyczna przyjaciółka staje się nią bowiem stopniowo. Na początku relacji nie można symptomu rozpoznać.

Osoby pasujące do omawianego przez nas profilu osaczają nas i sprawiają, że czujemy się wyczerpani. Dlaczego tak się dzieje? Otóż taka toksyczna przyjaciółka po prostu żywi się naszą energią emocjonalną. Nie pozostawia przy tym miejsca na nasze ewentualne potrzeby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Jak wypędzić z myśli toksyczne osoby?

Toksyczna przyjaciółka

W takiej przyjaźni wszystko skupia się wokół wampira, a nic nie pozostaje dla drugiej osoby, która w zwyczajny sposób chciałaby się cieszyć przyjaźnią. Kiedy natomiast zarzucamy im takie działanie, twierdzą przekonująco, że działają tak dla naszego dobra.

W końcu to my sami będąc ofiarami, zaczynamy się zastanawiać, czy z nami wszystko w porządku, czy wina aby nie leży po naszej stronie. Tak więc nasze poczucie winy staje się przedmiotem manipulacji, który wedle swego uznania kontroluje toksyczna przyjaciółka.

Przeczytaj również podobny artykuł: Toksyczni ludzie – jak ich unikać?

Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach osoby te nie chcą nas skrzywdzić w sposób świadomy. Co więcej mogło się nieraz zdarzyć, że przy jakiejś okazji, my również nieświadomie korzystaliśmy z cudzej energii.

Egoistyczne działanie takiej osoby może wynikać z przewlekłego złego samopoczucia emocjonalnego, z niskiego poczucia własnej wartości. W rzeczywistości starają się w jakiś sposób uzupełnić doskwierające im braki. Ponieważ jednak stosują manipulację, dzieje się to naszym kosztem.

Osoby obsesyjne zazwyczaj na początku nowej przyjaźni zaspokajają potrzeby materialne lub żywieniowe drugiej osoby. Wszystko po to, by ta nie szukała innych źródeł zadowolenia.

-Samuel Merlano-

Przeczytaj również podobny artykuł: Cierpienie nie powinno mieć zupełnie nic wspólnego z miłością

Uśmiechnięta kobieta

Jak rozpoznać emocjonalnego grabieżcę

Presja wywierana na naszą wolność emocjonalną i wolność w tworzeniu relacji działa niczym grabież. Toksyczna przyjaciółka będzie więc poszukiwać osoby, która emanuje pewnymi charakterystycznymi cechami. Zaliczają się do nich między innymi charyzma, siła woli czy uprzejmość. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Przemoc emocjonalna – czy jesteś jej ofiarą?

Osoby takie pod afiszem przyjaźni zbliżają się do tych, którzy mają coś do zaoferowania i korzystają do woli. Prawdziwa przyjaźń nie ma jednak nic wspólnego z wyzyskiem, który nie pozwala na rozwój tej drugiej strony. Powinna raczej wzmacniać obopólne interesy.

Tak więc pamiętaj, że zdrowa przyjaźń nie ma nic wspólnego z czynnikami, takimi jak:

 • Emocjonalne wykorzystywanie innych.
 • Manipulacja w celu osiągnięcia zamierzonych egoistycznych celów.
 • Nadużywanie zaufania drugiej osoby, w konsekwencji którego ta zostaje pozbawiona wsparcia emocjonalnego.
 • Posługiwanie się sporadycznymi gestami dobroci w celu przykrycia innych celowo wyrządzonych szkód emocjonalnych.
 • Okrutne krytykowanie tych kwestii, które stały się przyczyną Twojego bólu.
 • Wycofanie poparcia dla drugiej osoby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Przyjaciele – jak rozpoznać tych fałszywych?

 • Działania wspierające powstawanie zależności emocjonalnej.
 • Stosowanie dawnych błędów jako argument w szantażu emocjonalnym.
 • Brak poczucia odpowiedzialności za dokonane czyny.
 • Poniżanie drugiej osoby w taki sposób, że otoczenie z niczego nie zdaje sobie sprawy.
 • Zazdrość wywołana dobrymi relacjami osoby z innymi z otoczenia.
 • Zmniejszanie u innych potencjału na rozwój.
Serce - ogród

O wampirach emocjonalnych

Wampiry emocjonalne to jednostki w różnym wieku i stanie. Zazwyczaj są to osoby bliskie, które używają swojej władzy do zaspokajania swoich potrzeb manipulacji innymi.

Przeczytaj również podobny artykuł: Emocjonalne wampiry – poznaj ich 5 typów

Manipulacja stanowi ich narzędzie pozwalające im czerpać energię z innych.

Im bardziej zakamuflowanie działają, tym większych szkód można się po nich spodziewać. Tak więc mogą działać w przyjaźni trwającej już od wielu lat. Stara zażyłość nie pozwala jednak ofierze dostrzec opłakanego stanu, w jakim się znajduje.

Ich zdolność do argumentowania męczeńskiej wizji sprawia, że zmieniają innych w propagatorów cudzych zalet.

Klasyczny wampir emocjonalny nie jest ustępliwy w konfliktach. Jeśli natomiast ustępuje, czyni to nie ze szlachetności, ale dlatego, że dostrzegł, iż w ten sposób wygeneruje jeszcze większy zysk dla siebie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dajesz tak dużo, a w zamian otrzymujesz niewiele?

Stopy

Toksyczna przyjaciółka charakteryzuje się również nieumiejętnością konfrontacji. Kiedy coś idzie nie po jej myśli, nadweręża jej ego lub jej interesy, po prostu odwraca się i wychodzi. Nie podejmie rozmowy, ale z przyjemnością wypomni Ci to wydarzenie w niedalekiej przyszłości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Manipulatorzy oraz jak sobie z nimi radzić

Inną cechą charakterystyczną jest przyodziewanie ich przyjaźni w dramatyczny poziom emocjonalny. Ten aspekt sprawia, że wychodzi na jaw cała ich kompulsywność i brak opanowania. (theseedpharm.com) To z kolei prowokuje powtarzanie strategii manipulacyjnych.

Prawdziwe i zdrowe przyjaźnie zupełnie się różnią od tych omawianych przez nas powyżej. Prawdziwa przyjaciółka dodaje skrzydeł, motywuje, umożliwia rozwój i wspiera. Jest zrównoważona i naturalna.

Pamiętaj, że od Twoich możliwości oceny danej osoby zależy to, czy toksyczna przyjaciółka będzie mogła manipulować Ciebie i Twoich bliskich. Uciekaj więc od ukrytych sztyletów fałszywej przyjaźni i zawsze szukaj osób zrównoważonych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.