Dramatyzm - oddal się od tych, którzy go tworzą

Dramatyzm - oddal się od tych, którzy go tworzą

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2017

Bez wątpienia wiele jest dokoła nas ludzi, którzy namiętnie interesują się życiem innych i krytykują je. Dramatyzm zdaje się być ich chlebem powszednim, bez którego nie wyobrażają sobie codziennej egzystencji. Musimy nauczyć się identyfikować i dystansować od takich ludzi. Obcowanie z nimi może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze życie. Dramatyzm nie służy naszemu samopoczuciu.

“Zbyt często pozwalamy plotkarskim, zazdrosnym, autorytarnym, psychotycznym, aroganckim i przeciętnym, krótko mówiąc toksycznym ludziom na wchodzenie do naszego najbardziej intymnego kręgu znajomych. Wpuszczamy niewłaściwych ludzi. Tych którzy ciągle oceniają to co mówimy, robimy, lub czego nie robimy.”

-Bernardo Stamateas-

Nuda, którą można zdefiniować jako brak celów i zainteresowań, wraz z brakiem przyjemności inspiruje niektórych ludzi do poszukiwania tych wartości w życiu innych ludzi. Na takie zachowania szczególnie podatni są ludzie, którzy są szczególnie niezadowoleni ze swojej sytuacji. Poszukują zastrzyku adrenaliny, a sami nie są w stanie jej sobie dostarczyć.

Uśmiech przez łzy - dramatyzm

Jest to nurt, któremu każdy z nas kiedyś ulega. Prawdziwy problem pojawia się kiedy tego typu tendencja przestaje być wyłącznie jednorazowym incydentem. Kiedy takie zachowanie staje się naszym stylem życia, wówczas mamy problem.

Dlaczego otaczamy się ludźmi wielbiącymi dramatyzm?

Przez większość czasu niekoniecznie to my wybieramy ludzi z którymi spędzamy czas. Podobnie jak pies nie decyduje się sam na mieszkanie u maltretującego go właściciela. Przypomina to loterię. To my jesteśmy w niej wybierani zwyczajnie ze względu na to, że gramy w tej sztuce zwanej życiem.

Ludzie ci mogą być obecni w naszym życiu jeszcze od czasu dzieciństwa. Mogą to również być nasi znajomi ze studiów, bądź szef w pracy. Mogą to być niektórzy spośród tych ludzi, albo równie dobrze wszyscy jednocześnie. Możemy stale napotykać ich na swojej ścieżce, albo nigdy nie mieć z nimi do czynienia. Kiedy jednak tak się stanie, nigdy nie wolno nam obwiniać za to siebie.

Spiralne schody

Pozwalanie im na zajęcia miejsca to coś zupełnie innego niż dzielenie się naszym życiem z nimi.

Co możemy zrobić, aby ich dramatyzm nie wpływał na nasze życie?

Przyjacielskość, szacunek i emocjonalny dystans to nasza najlepsza broń. Odpowiedzią jest stopniowe oddalanie się od nich. Kiedy podejmiemy wreszcie słuszną decyzję o odcięciu się od nich, musimy stale przekonywać się, że jest to droga warta wysiłku. Szkodliwe zachowanie może być bardzo zaraźliwe i nie przyniesie nam żadnych, nawet najmniejszych korzyści.

Nie wahaj się więc. Zawsze musimy najpierw dobrze poznać daną osobę, aby zdecydować, czy chcemy dzielić się z nimi naszym życiem. Aby być szczęśliwymi, musimy podejmować decyzje. Podstawą wszystkiego w życiu, zarówno nas, jak i tych którzy nas otaczają, jest nasze zdrowie emocjonalne. Dlatego decydując się na oddalenie od ludzi, których uznajemy za niezdrowych to dobra i niezbędna decyzja.

Jak poznać osobę wielbiącą dramatyzm

  • Ciągle przytacza prywatne rozmowy z przeszłości. Osoba ta orientując się pewnego dnia, że jakiś temat wywołuje nasz dyskomfort może zacząć grać w nieprzyjemną grę. Być może chce nas pognębić, lub zranić. Musimy jednak pamiętać, że to my sami wyrażamy zgodę, aby takie zachowanie wyrządzało nam krzywdę.
  • Dopuszcza się negatywnych ocen. Nie istnieje inna rzeczywistość, niż ta którą każdy z nas z osobna uważa za prawdziwą. Dlatego nie możemy skupiać się na tym, co ktoś inny opowiada o nas, lub o ludziach z naszego środowiska. Sami musimy dokonywać rozsądnej i zasadnej oceny.
  • Zawsze chce mieć ostatnie słowo. Musimy jasno zakomunikować światu, że nasza indywidualność jest równoważna światom innych ludzi. Każdy z nas ma osobną perspektywę, dlatego musimy nauczyć się stawać w obronie swojej.

Jeśli pewna osoba wielbi dramatyzm to starając się jej uniknąć musimy oddzielić się od tych samych kręgów oraz oddalić się od samej osoby najbardziej, jak tylko jest to możliwe.

Konie we mgle

Postaraj się zminimalizować relacje ze szkodliwą dla ciebie osobą. Jeśli wasze kontakty urwą się zupełnie, tym lepiej dla ciebie. Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne znacząco na tym zyska.

Niektórzy ludzie pojawiają się w naszym życiu tylko i wyłącznie po to, aby uświadomić nam, jakim człowiekiem nigdy nie chcielibyśmy być. Na obecność w naszym życiu zasługuje wyłącznie ich cień, który będziemy obserwować, kiedy ci oddalać się będą poza horyzont naszego świata.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.