Ludzie, których nie potrzebujesz: 8 typów osobowości

Ludzie, których nie potrzebujesz: 8 typów osobowości

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2017

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że niektórzy ludzie częściej powodują ból niż udzielają ci pomocy? Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w twoim życiu obecni są toksyczni ludzie.

“Ludzie mogą cię inspirować, bądź wysysać z ciebie energię. Dobieraj ich mądrze.”

-Hans Hensen-

Toksyczni ludzie podkopują twoją pewność siebie. Zamiast niej wypełniają cię negatywnym myśleniem i często zawodzą twoje zaufanie. Prezentujemy osiem typów osobowości, jakich musisz unikać w swoim życiu.

1. Ci, którzy tylko krytykują.

Nie ma nic złego w byciu szczerym i mówieniu wprost, tego co mamy na myśli. Problem pojawia się wówczas, gdy osoba poświęca nadmierną ilość energii i czasu na krytykowanie twoich zachowań. Szczególnie kiedy nie podejmują żadnych działań w kierunku zmniejszenia swoich komentarzy.

Kiedy krytyka nie jest w żaden sposób konstruktywna, to powinieneś na nią uważać. Jeśli chcesz, aby wasza przyjaźń trwała, to koniecznie musisz wyjaśnić tej osobie, że jej krytyka wcale ci nie pomaga. Jeśli to nie poskutkuje, być może najlepszym rozwiązaniem będzie zdystansowanie się wobec tej osoby.

Krytyka

2. Ludzie, którzy ciągle mówią.

“Sądzę, że spędzanie czasu w samotności jest bardzo zdrowe. Musisz wiedzieć jak żyć z samym sobą, aby nie być definiowanym przez innych.”

-Oscar Wilde-

Osoby, które zajmują cały twój czas mogą być twoją rodziną lub znajomymi, ale często bywa tak, że wcale nie pytają o pozwolenie. To nie problem, kiedy potrzebują twojej rady i pomocy, lecz kiedy nie oferują jej tobie, kiedy to ty jej potrzebujesz.

Najlepiej będzie, kiedy ograniczysz czas poświęcany innym ludziom. Mogą poczuć się obrażeni lub będą próbować cię opuścić, ale po prostu musisz zapewnić sobie czas dla samego siebie.

Dobrym pomysłem jest próba wytłumaczenia im, że nie możesz stale poświęcać im całego swojego czasu i uwagi. Jeśli to nie podziała – znajdź sobie ciche, spokojne miejsce, wyłącz telefon i po prostu się zrelaksuj.

3. Ci, którzy robią z siebie ofiary.

Są to ci, którzy czerpią przyjemność z przyjmowania roli ofiary. Nigdy nie biorą odpowiedzialności za siebie, ani za swoje błędy.

Jeśli taka osoba występuje w twoim życiu, to bądź pewien, że nie przegapią okazji, aby dać ci do zrozumienia, że wszystko co ich spotyka to twoja wina. Zakończ to, zanim uwikłają cię w swoją gierkę przerzucania winy na innych.

Aby to zrobić musisz się jednak odpowiednio przygotować. Nie dołączaj do ich gry i staraj się spojrzeć na sytuację z boku. Perspektywa pomoże ci dojrzeć sedno sprawy.

4. Ludzie bez współczucia, ani empatii.

“Miłość i miłosierdzie to podstawa, a nie luksus. Bez nich ludzkość nie może przetrwać.”

-Dalai Lama-

Powodem, dla którego nie chcesz mieć tego typu ludzi wokół siebie, jest ich niezdolność do zrozumienia twoich problemów. Tak naprawdę, nie potrafią oni zrozumieć, ani okazać wsparcia nikomu z własnego otoczenia.

Często osoby te mają problemy z własną osobowością lub tendencje narcystyczne. Zwróć uwagę, że nie potrafią postawić się na miejscu innych osób, co powinno być podstawą etycznego zachowania.

5. Ci, którzy są negatywnie nastawieni.

Ludzie ci zarażają negatywnym myśleniem, niczym wirusem.

Najlepszą radą w postępowaniu z tego typu ludźmi jest unikanie ich, tak bardzo jak tylko to możliwe. Kiedy wejdziesz z nimi w bliższą znajomość, wasza relacja będzie niczym równia pochyła, bez możliwości odwrotu. Osoby te wiecznie o coś się martwią, czegoś obawiają, są pesymistyczne, depresyjne i nigdy nie przestają narzekać.

Ludzie ci głównie wyrządzają ci krzywdę przez skracanie twojego życia, atakując cię negatywnym myśleniem.

Twarz w oknie

6. Osoby nieszczere.

“Skłamać można słowami lub milczeniem.”

-Adrienne Rich-

Niektórzy ludzie mówiąc, że są twoimi przyjaciółmi, nie widzą nic złego w rozpowiadaniu twoich sekretów.

Kiedy zrozumiesz, że masz wokół siebie takie osoby, poczujesz gniew i chęć zakończenia znajomości. Problem z nieszczerymi ludźmi to fakt, że mogą one krzywdzić cię na wiele sposobów. Co więcej, rozprzestrzeniając plotki i siejąc kłamstwa mogą zniszczyć inne twoje znajomości.

Im mniej o tobie wiedzą, tym lepiej. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie tego typu problemów.

7. Manipulatorzy i oszuści.

Niektórzy fałszywi przyjaciele pojawiają się tylko kiedy czegoś od ciebie potrzebują. Nie mają problemu z kłamstwem – powiedzą wszystko, byle tylko dostać to czego chcą. Będą opowiadać ci straszne historie, a ty będziesz im współczuł, jednak pamiętaj – chcą tylko uzyskać nad tobą przewagę.

Manipulatorzy wiedzą jak wyciągnąć od ciebie informacje, z których wywnioskują jakie są twoje słabości, by następnie użyć je na swoją korzyść. Wykorzystywanie twojego sumienia, czy hojności to dla nich żaden problem.

8. Ci, którzy są dla ciebie złośliwi.

Osoby te wykorzystają wszystko, aby w jakikolwiek sposób sprawić ci ból. Być może nawet tego nie dostrzegają, ale zostawiają ciemne znamię na twojej duszy. Mogą być to twoi znajomi, przyjaciele, a nawet członkowie rodziny.

Czy twoi rodzicie, krytykują cię pod każdym względem? Czy masz znajomego, który przy każdej okazji komentuje twoje zachowanie, w sposób który uderza w twoją pewność siebie?

Przez takich ludzi możesz stracić wiarę we własną szczerość, siłę i możliwości. Pragną jedynie uwagi i wsparcia, ale nie wiedzą jak o nie poprosić. W czasie swojego “procesu doświadczania” mogą wyrządzać wiele krzywd, dlatego najlepiej jest ich unikać.

Życie samo w sobie jest skomplikowane. Staje się jeszcze trudniejsze, kiedy musisz przebywać z tego typu ludźmi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.