Prawdziwi przyjaciele, po czym ich poznasz?

Prawdziwi przyjaciele, po czym ich poznasz?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Przyjaciele stanowią silne i ponadczasowe podwaliny w życiu ludzi. Możemy wręcz powiedzieć, że są naszymi życiowymi towarzyszami. Doskonale wiemy, że przyjaciele robią dla nas znacznie więcej niż samo udzielanie pomocy w potrzebie. Badania naukowe potwierdzają, że solidny i rozbudowany system społeczny wydłuża naszą żywotność.

“Miłość składa się z jednej duszy mieszkającej w dwóch ciałach.”

Arystoteles

Często jednak w naszych relacjach pojawiają się wątpliwości. Jaka jest różnica między prawdziwą przyjaźnią, a zwykłym towarzystwem? Jakie emocjonalne umiejętności posiada ta osoba, że czynią ją one wyjątkową określając ją w naszych sercach “prawdziwym przyjacielem i bratnią duszą”?

Według Roberta Rowney, psychiatry i dyrektora jednostki zaburzeń nastrojów w Klinice w Cleveland, istnieją konkretne nawyki, którymi wyróżniają się prawdziwi przyjaciele od znajomych, którzy nimi nie są.

Czym więc różnią się prawdziwi przyjaciele od kolegów, bądź znajomych?

Czym charakteryzują się prawdziwi przyjaciele

1. Zachęcają nas do akceptowania własnych słabości.

Będąc ludźmi mamy tendencję do bardzo surowego oceniania siebie i to może powodować powstawanie u nas destruktywnych myśli. Psychiatra Rowney wskazuje, że prawdziwy przyjaciel podnosi nas na duchu, kiedy jesteśmy zbyt negatywnie nastawieni. Twierdzi, że “ludzie czują się lepiej, kiedy są w otoczeniu bliskich, którzy ofiarowują im wsparcie i podtrzymują ich na duchu, kiedy ci tego potrzebują.”

Bliscy przyjaciele to tacy ludzie, którzy wyrażają swój protest, kiedy dostrzegają że jesteśmy dla siebie zbyt surowi. “Prawdziwi przyjaciele zwiększają naszą samoocenę w sposób naturalny i jednocześnie podbudowujący nas przyjaciel sprawia, że lepiej czujemy się we własnym ciele.”

Grupa przyjaciół

2. Sprzeciwiają się nam, kiedy nie mamy racji.

Mają wystarczająco pewności siebie, by jasno pokazać, że chcą dla nas tego co najlepsze i by sprzeciwić się nam, kiedy naprawdę popełniamy błąd. Nikt z nas nie jest doskonały i nasi przyjaciele mają okazję zauważać nasze błędy, a później dzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Dzięki temu możemy wyciągać z nich wnioski. “Są w stanie wskazać nam co robimy dobrze, a co źle. Jednocześnie potrafią okazać nam wsparcie, które jest nam potrzebne bez względu na okoliczności.”

Subtelność okazuje również ktoś, kto jest szczególnie ważny w twoim codziennym życiu. “Jeśli jest to nowy znajomy, albo ktoś kto nie jest ci szczególnie bliski, to nie odważy się na powiedzenie czegoś, co może wyprowadzić cię z równowagi. Z drugiej strony prawdziwy przyjaciel, ktoś komu naprawdę ufasz, znajdzie sposób na powiedzenie ci tego, co musisz usłyszeć. Bardzo ważne jest mieć przyjaciół, którzy są bezpośredni i szczerzy.”

Przyjaciele na kawie

3. Możesz liczyć na ich pomoc i wsparcie.

Jedną z niesamowitych rzeczy, jaką z chęcią będzie dzielił się z tobą najlepszy przyjaciel jest szczere martwienie się o ciebie i poświęcanie ci uwagi. “Prawdziwy przyjaciel będzie rozważał twoje potrzeby, niczym swoje własne”, potwierdza Rowney.

Jeśli chcesz to sprawdzić, zwróć uwagę, czy twój przyjaciel korzysta ze swojego telefonu, czy też wycisza go kiedy jesteście razem. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w 2012 roku potwierdza, że obecność telefonu komórkowego podczas spotkania z inną osobą może skutecznie nas rozkojarzyć. Twój najlepszy przyjaciel nie będzie bardziej interesował się komórką, niż tobą.

Lalki z papieru

4. Słuchają cię swoim sercem.

To stary nawyk większości ludzi, że w trakcie rozmowy z innymi nie mogą przestać zmieniać tematu, tak by mówić o samych sobie. Z pewnością zgodzisz się ze mną, że rozmowa z prawdziwym przyjacielem to nie monolog, ani wykład.

Przyjaciele nad rzeką

Kiedy jesteśmy w stanie utrzymać otwarty dialog z inną osobą, to dajemy sobie więcej okazji na wzmocnienie naszej relacji. Paul Sacco doktorant i asystent w szkole prac społecznych Uniwersytetu w Maryland potwierdza, że kluczem do zrównoważonej rozmowy między dwojgiem ludzi jest aktywne zwracanie uwagi, na to co mówi druga osoba.

HuffPost Heatlhy Living zgadza się z następującą tezą: “ludzie, którzy są dobrymi słuchaczami potwierdzają swoje uczucia, w stosunku do drugiej osoby. Pokazują, że to co mówi ma dla nich znaczenie i warte jest wysłuchania.”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.