Bezsenność technologiczna staje się coraz większym problemem w świecie, w którym jesteśmy otoczeni ekranami. Technologia i niebieskie światło charakterystyczne dla tych urządzeń całkowicie zmienia nasze cykle snu i zegary biologiczne. To nowe zaburzenie jakim jest bezsenność technologiczna może powodować poważne problemy. Stało się ono bardzo powszechne u dzieci i młodzieży.
Większość z nas rzuca ostatnie spojrzenie na nasze telefony tuż przed pójściem spać. Rozpoczynamy czytanie naszych wiadomości. Jedna wiadomość ma link, który przenosi nas do filmu. Następnie sprawdzamy nasze media społecznościowe, a potem przeglądamy artykuł, a następnie kolejny film. Prawie nie zauważając tego, że minęła godzina lub więcej.
Telefony komórkowe, a także komputery i telewizory to sposoby na zabawę przed pójściem spać. Uważamy, że pomaga nam to zrelaksować się przed snem. Jednak w rzeczywistości wpływ tych ekranów na nasz mózg jest ogromny.
Powiązanie bezsenności z tym powszechnym zachowaniem może być nieco skomplikowane. Czy patrzenie na mój telefon lub komputer przez minutę przed snem ma wpływ na mój sen? Odpowiedź jest prosta: tak. Akcja powtarzana dzień po dniu staje się nawykiem. Kiedy naszym nawykiem jest rzucanie sztucznego światła na nasze oczy wielokrotnie, mózg na tym cierpi.
Według badań opublikowanych w LiveScience, ten bodziec świetlny całkowicie zmienia nasz rytm okołodobowy. Co więcej, naukowcy odkryli, że obecnie śpimy w nocy dwie godziny mniej niż ludzie 40 lat temu. Zmiany te dotyczą głównie dzieci i nastolatków. Wszystko to oznacza, że widzimy wczesny początek chronicznej bezsenności. Obserwujemy także wpływ na poziomy behawioralne, motywacyjne i naukowe.
Czym jest bezsenność technologiczna?
Zanim zanurzyliśmy się w świecie technologii, nasze ciała były zsynchronizowane ze wschodem i zachodem słońca. Przez te stulecia ludzie używali świec, świeczników, kominków, lamp gazowych lub oliwnych do oświetlania. Mózgi tych ludzi bardzo doceniały te naturalne źródła światła.
Nasz mózg działa dobrze gdy budzimy się wraz ze słońcem i śpimy gdy jest ciemno. Kiedy nasze siatkówki wykryją, że nadchodzi noc, szyszynka jest stymulowana, aby produkować melatoninę. W tym przypadku hormon pozostaje również znacznie dłużej we krwi, co pozwala ludziom lepiej i dłużej spać.
W dzisiejszych czasach miasta są niesamowicie jasne. Zapada noc i nadchodzi świt neonowych świateł, świateł LED, budynków oświetlonych jak fajerwerki i ulic, które nie chcą zasnąć. Oświetlamy także nasze domy, czasem nawet późno w nocy. Ekrany oświetlają nasze sypialnie. Nasze telefony komórkowe to nasze lampy. To nasz “magiczny” link do świata. Oznacza to, że zawsze jesteśmy połączeni, poinformowani… i nadmiernie stymulowani.
Wpływ ekranów na nasze mózgi
- Sztuczne bodźce świetlne telefonów komórkowych i ekranów komputerowych oddziałujące na nasze oczy bezpośrednio wpływają na szyszynkę. I jaki jest tego wynik? Przerywają one produkcję melatoniny.
- Niebieskie światło hamuje uwalnianie melatoniny. Nasz mózg zasadniczo nie jest w stanie wykryć, że jest noc.
- Bardzo często używamy telefonu komórkowego, komputera lub tabletu przy wyłączonym świetle. Powoduje to jednak poważne zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Stajemy się nadmiernie stymulowani, a nasz mózg wchodzi w stan “ostrzeżenia”.
- Zazwyczaj, gdy przestaniemy korzystać z naszych urządzeń, zasypianie zajmie nam od jednej do dwóch godzin.
- Czas potrzebny na zasypianie, dodany do tego jak długo jeszcze pozostajemy na naszych telefonach, pozbawia nasze ciało i mózg 7-8 godzin snu, którego potrzebują aby funkcjonować prawidłowo następnego dnia.
- Bezsenność technologiczna jest również bardzo powszechna wśród nastolatków w wieku od 14 do 16 lat. Oprócz powodowania chronicznej bezsenności może również powodować przemęczenia, trudności z koncentracją, słabe wyniki w szkole, bóle głowy, złe samopoczucie itd.
Jak leczyć bezsenność technologiczną
Specjaliści od higieny snu twierdzą, że bezsenność technologiczna znacznie wzrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach. Na przykład dzieci mają coraz wcześniejszy dostęp do urządzeń i bardzo często kładą się spać bez nadzoru rodziców.
Prostą odpowiedzią jest zabranie im wszystkich tabletów, telefonów komórkowych i komputerów. To jednak nie jest realistyczne. Zamiast tego potrzebujemy większej świadomości, lepszych nawyków i innych zasobów. Na przykład przemysł technologii coraz częściej pracuje nad próbą ograniczenia wpływu niebieskiego światła na nasze oczy i mózgi. Oznacza to, że sprowadza się to do połączenia zdrowych nawyków, a także do zmiany samych urządzeń.
Przyjrzyjmy się temu, jak możemy zmniejszyć wpływ bezsenności technologicznej na nasze codzienne życie.
- Przyciemnij światło na ekranach gdy zbliża się pora nocna. Zarówno komputery, jak i telefony komórkowe mają obecnie opcję “światła nocnego”, aby zmniejszyć wpływ niebieskiego światła.
- Możesz także kupić okulary, które filtrują niebieskie światło. Te okulary zmniejszają spektrum światła, aby pomóc szyszynce zacząć wytwarzać melatoninę.
- Gdy na zewnątrz jest ciemno, powinniśmy użyć przyciemnionych świateł i lamp. Żarówki LED, choć bardziej wydajne, bardziej stymulują nasz mózg. To tego chcemy uniknąć w nocy.
Bezsenność technologiczna jest coraz większym problemem. Ważne jest, aby pamiętać o znaczeniu higieny snu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Idealną metodą uniknięcia tego problemu jest wyłączenie wszystkich urządzeń technologicznych na dwie godziny przed snem. Dobra książka, filiżanka herbaty z miodem i dobra rozmowa znacznie lepiej doprowadzą Cię do nocy pełnej spokojnego, głębokiego snu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Shechter, A., Kim, E. W., St-Onge, M. P., & Westwood, A. J. (2018). Blocking nocturnal blue light for insomnia: A randomized controlled trial. Journal of Psychiatric Research. https://doi.org/10.1016/j.jpsychires.2017.10.015
- Tosini, G., Ferguson, I., & Tsubota, K. (2016). Effects of blue light on the circadian system and eye physiology. Molecular Vision.
- P., G.-B., N., T.-C., T., O.-M., K., Q.-H., & A., M.-R. (2013). Technological insomnia and actigraphy. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/j.sleep.2013.11.308 LK – http://sfx.hul.harvard.edu/sfx_local?