Spanie w nadmiarze - negatywne konsekwencje

Spanie w nadmiarze - negatywne konsekwencje
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Jeśli uważasz, że zbyt mało godzin snu jest szkodliwe dla zdrowia powinieneś poznać też negatywne konsekwencje, jakie przynosi spanie w nadmiarze, ponieważ jest ich sporo i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Żyjemy w świecie, w którym wszystko jest kwestią równowagi. Co więcej, nasz własny wszechświat jest delikatną równowagą, w której wszystko ma sens, a wszystko, co się dzieje, ma przyczynę i konsekwencję. Jesteśmy produktem tego wszechświata, więc gdy nie uda nam się zachować równowagi ma to negatywne konsekwencje dla naszego ciała i umysłu. Z tego powodu spanie w nadmiarze może być tak samo negatywne jak brak snu.

Spanie jest konieczne, ponieważ ładuje nasze baterie, ponieważ konieczny jest odpoczynek po całym dniu. Ale nie powinniśmy przesadzać, ponieważ tak samo negatywne konsekwencje może mieć spanie mniej niż 7 godzin, jak powyżej 10. Jedną z osób, które badały to zjawisko jest Susan Redline, doktor w Brigham i Women’s w Bostonie oraz profesor na Uniwersytecie Harvardu.

Na podstawie badań Redline wraz z innymi publikacjami i opracowaniami dochodzimy do jednego wniosku. Ludzie, którzy przekraczają 10 godzin snu mają gorszy stan zdrowia niż ci, którzy śpią średnio 7 lub 8 godzin.

“Chciałabym móc umieścić je w nawiasach lub je zahibernować, nie wiem, uśpić i żeby nie obudziły się aż do odwołania ”.

-Javier Marías-

Spanie w nadmiarze i jego negatywne skutki

Od urodzenia nasze ciało się reguluje, aby znaleźć idealną równowagę. Po urodzeniu człowiek spędza 20 godzin dziennie na spaniu. Liczba ta zmniejsza się aż do wieku dojrzewania, kiedy limit wynosi maksymalnie 9 godzin dziennie. Od tego momentu zaleca się od 6 do 8 godzin snu, nie przekraczając ani nie obniżając zaleceń i znajdując równowagę.

Śpiący bobas

A nasze mądre ciało prosi nas o minimalną ilość snu, ale także wyznacza nam maksimum. Dlaczego? Bo naprawdę odpoczywa podczas fazy głębokiego snu, a ją osiąga się tylko w określonym czasie, który zwykle nie przekracza 8 godzin dziennie.

Problem z nadmiarem snu przekraczającym 9 godzin dziennie polega na tym, że staje się on snem lekkim. Oznacza to, że nie osiągamy głębokiego i stałego stanu, więc można powiedzieć, że odpoczynek jest gorszy, złej jakości. I dlatego jest tak samo szkodliwy, jak na przykład mniej niż 6 godzin snu dziennie.

Ważne jest, aby poważnie traktować ostrzeżenia ekspertów dotyczące konieczności kontrolowania godzin snu. Zagrożenia dla zdrowia jest naprawdę wysokie i może stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Spanie w nadmiarze, jak również spanie nieodpowiednie przyczyniają się do zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia są one z kolei głównymi przyczynami zgonów na całym świecie.

Jednak spanie w nadmiarze może nie tylko powodować choroby układu krążenia. Zwiększa także zwiększa ryzyko wystąpienia ataków serca i patologii neurologicznych i metabolicznych.

Według statystyk WHO kobiety często śpią więcej niż mężczyźni, co oznacza, że są bardziej podatne na problemy z sercem.

Zmiany w metabolizmie

Powiedzieliśmy już, że spanie w nadmiarze może również zmieniać metabolizm człowieka. I jeśli spędzamy zbyt dużo czasu na spaniu nasze ciało jest znacznie mniej aktywne.

Według badań międzynarodowych, osoby, które śpią zbyt dużo ryzykują nadwagą i otyłością. Brak aktywności fizycznej ma tutaj kluczowe znaczenie.

Cukrzyca

Spanie w nadmiarze może również być czynnikiem decydującym o rozwoju cukrzycy, podobnie jak dzieje się w przypadku braku snu. Dzieje się tak, ponieważ poziom cukru ma tendencję do nadmiernego wzrostu. Wzrost stężenia glukozy we krwi zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.

Chłopak mierzący cukier

Spowolnienie pracy mózgu

Kiedy cierpimy na długotrwały przewlekły sen nasz mózg starzeje się szybciej. To zjawisko stwarza trudności w rozwoju codziennych czynności, nawet tych najprostszych.

Powód spowolnienia procesów i przedwczesnego starzenia się jest spowodowany brakiem głębokiego snu, gdy śpisz dużo. Ponieważ osoba ciągle budzi się w nocy, odpoczynek jest złej jakości, a ciało nie ma możliwości prawidłowej regeneracji.

Przedwczesna śmierć

Na koniec skupimy się na ryzyku przedwczesnej śmierci. Spanie w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, które są przyczynami przedwczesnej śmierci.

Niewątpliwie spanie w nadmiarze może przynieść negatywne konsekwencje, zupełnie tak jak brak snu. Ten biologiczny cykl snu ma swoją równowagę, którą musimy uszanować. Jeśli przeciwstawimy się naszej naturalnej biologii, w rzeczywistości poważnie zaszkodzimy naszemu zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bergland, C. (2018). Does Too Much Sleep Have Negative Repercussions? Psychology Today.
  • Wild, C.J.; Nichols, E.S.: Battista, M.E.;Stojanoski, B. & Owen, A.M. (2018). Dissociable Effects of Self-Reported Daily Sleep Duration on High-Level Cognitive Abilities. SLEEP.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.