Telefon komórkowy - 3 dobre powody, by nie dawać go dzieciom

Telefon komórkowy - 3 dobre powody, by nie dawać go dzieciom
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zastanawiasz się, czy dać dziecku telefon komórkowy? Czy to będzie dobre czy złe? Rozumiemy, dlaczego macie takie wątpliwości.

Technologia jest teraz częścią życia i dzieci coraz lepiej radzą sobie z jej używaniem. Ich ogromna umiejętność uczenia się w tym wieku, ciekawość i nieskończone możliwości oferowane przez nasze urządzenia powodują, że dzieci nie mogą się im oprzeć.

Nowa technologia wkracza w dzieciństwo. A w dzisiejszych czasach dzieci coraz częściej wpadają w złość jeśli nie dasz im swojego telefonu.

Cóż, jeśli chcesz podjąć dobrą, przemyślaną decyzję, w poniższym artykule przedstawimy 3 dobre powody, pokazujące dlaczego telefon komórkowy nie jest dobrym rozwiązaniem dla dziecka. A jeśli już się na to zdecydujesz to należy to robić pod nadzorem i przez ograniczony czas.

1. Wpływa na rozwój neuronalny: urządzenia przyzwyczajają mózg do funkcjonowania na zasadzie ciągłej stymulacji

Funkcjonowanie w otoczeniu, w którym nieustannie jesteśmy stymulowani, może wydawać się dobrą rzeczą. W rzeczywistości wielu ekspertów w dziedzinie rozwoju dziecka podkreśla potrzebę wczesnego stymulowania dzieci. W ten sposób mogą osiągnąć maksymalny potencjał rozwoju intelektualnego.

Ale w przypadku telefonów jest to rodzaj stymulacji, który nie jest zdrowy.

Dziecko z telefonem.

Dlaczego? Urządzenia mobilne nieustannie nadmiernie stymulują mózg i powodują niestabilne, wibrujące środowisko, od którego dziecko nie potrafi się oderwać.

Ta nadmierna stymulacja nie jest zdrowa. To dlatego, że nie przypomina stymulacji, jaką dziecko napotka później w prawdziwym życiu.

Ponadto niektórzy ludzie twierdzą, że nadmierna stymulacja nie jest zdrowa, ponieważ jest dość sztuczna. Może wywołać wiele frustracji, gdy dziecko stanie twarzą w twarz z prawdziwym życiem (będzie ono bardziej nudne i mniej pobudzające).

Dlatego istnieją badania łączące korzystanie z urządzeń mobilnych u dzieci poniżej 10 roku życia (wiek, w którym tworzenie się istoty białej mózgu osiąga szczyt) z ADHD.

“Nadmierna stymulacja nie jest zdrowa, ponieważ nie przygotuje dziecka do prawdziwego życia. Później spowoduje znaczną frustrację, gdy dziecko stanie twarzą w twarz z prawdziwym życiem (będzie bardziej nudne i mniej pobudzające). “

2. Telefon komórkowy naraża dzieci na niebezpieczeństwa związane z Internetem i mediami społecznościowymi

Wręczenie dzieciom telefonu oznacza zapewnienie im dostępu do wielkiego świata, którego nie mogą kontrolować rodzice: do internetu. Aby użyć metafory: jeśli nie zostawiłbyś swojego dziecka samego w centrum handlowym bez sprawdzania, z kim może wdać się w pogawędkę, bawić i wchodzić w interakcje, dlaczego dajesz mu swój telefon?

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś przekonany, że Twoje dziecko może korzystać z urządzenia w sposób odpowiedzialny, nie jest to zbyt realistyczne podejście. Jeśli spróbujesz, będziesz w stanie nadzorować to, co dziecko robi z telefonem przez kilka pierwszych dni.

Do tego czasu najprawdopodobniej zaczniesz mu ufać i zmniejszysz czujność. W miarę upływu czasu możesz narazić dziecko na bodźce i sytuacje, nad którymi nie będziesz mieć kontroli.

Z drugiej strony, kiedy dajesz dziecku telefon, ułatwiasz mu wybór zawierania relacji “online” zamiast bezpośrednich kontaktów w czasie rzeczywistym.

To z kolei spowoduje większy problem, jeśli chodzi o naukę umiejętności społecznych. Może okazać się przeszkodą w pracy i życiu społecznym, gdy dziecko dorośnie.

3. Zapobiega rozwojowi dobrych nawyków i niezbędnych umiejętności

Korzystanie z telefonu na etapie wczesnego dzieciństwa przeszkadza w rozwoju ważnej umiejętności: koncentracji. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia mobilne są zaprojektowane tak, aby przeskakiwały z jednego bodźca na drugi.

Koncentracja jest czymś dokładnie odwrotnym – oznacza skupienie uwagi na jednym bodźcu naraz, stabilnie i przez dłuższy czas.

To prawda, że ​​dzieci wydają się koncentrować na ekranie wyświetlacza. Ale jest to tylko prosta forma koncentracji. Polega na ciągłych zmianach, w związku z czym telefon komórkowy wykonuje większą część koncentracji za dziecko.

Na szczęście zarówno dla dzieci, jak i rodziców, nasze mózgi są elastyczny i mogą nauczyć się koncentrować, nawet gdy jesteśmy już dorośli. Ale jeśli to możliwe, lepiej nauczyć sie tego, kiedy dziecko jest małe.

Chłopiec z telefonem komórkowym.

Dlatego dawanie dziecku telefonu oznacza, że ​​nie musi uczyć się jak samemu poradzić sobie z nudą. A umiejętność radzenia sobie z nią jest bardzo ważna.

Ale kiedy dajesz dziecku telefon komórkowy, robisz to, by je czymś zająć. Dlatego nigdy nie musi mierzyć się z nudą. Niechcący tworzysz także grunt pod kłótnie. Sprawiasz w ten sposób, że dziecko jest czasami zbyt “niespokojne” i “aktywne“. Ale ten test na twoją cierpliwość będzie także dobry dla dziecka.

“Kiedy dajesz dziecku telefon, nie pozwalasz mu się nudzić. Ale jest to jedna z najbardziej podstawowych umiejętności w naszym codziennym życiu. “

W powyższym artykule skupiliśmy się tylko na powodach, dla których nie powinniśmy podawać dzieciom telefonu. Istnieją jednak również pozytywne lub neutralne powody, które również musimy wziąć pod uwagę.

Niezależnie od wszystkiego, ważne jest, byśmy zawsze mieli kontrolę nad tym, co się dzieje. Tak więc, jeśli damy dziecku nasz telefon komórkowy, powinniśmy je obserwować.

Nie powinniśmy używać tego jako metody pozwalającej nam na odpoczynek i zapominać o czujności.

Oznacza to również wyznaczenie czasu w jakim dziecko może z niego korzystać. Jeśli dziadkowie lub inni ludzie pozwalają mu korzystać z niego bez ograniczeń, to my musimy wytłumaczyć im w jaki sposób chcemy, aby nasze dziecko korzystało z różnych urządzeń.

Jeśli to nie poskutkuje, najlepszą rzeczą będzie jeśli w ogóle nie damy naszej pociesze telefonu. Nawet jeśli nazwie nas “wrednymi”, przynajmniej w ten sposób nie będziemy podwajać czasu, w którym będzie narażone na działanie technologii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.