» Praca

Co to znaczy pracować mądrzej, a nie ciężej?

Osoba pracująca na laptopie, na której z ekranu widać rękę robota - pracować mądrzej

Wiele osób uważa, że jedynym sposobem na bycie wartościowym pracownikiem jest ciągłe wykazywanie się maksymalną produktywnością. W tradycyjnym świecie biznesu często zdarza się, że robimy coś tylko po to, aby pokazać, że jesteśmy produktywni. Jednak nie musimy mniej się angażować, aby pracować mądrzej i odpowiednio wykorzystywać zasoby, którymi dysponujemy.

W miarę upływu lat i postępu technologicznego wiele zawodów, które wcześniej wymagały dużego wysiłku fizycznego i intelektualnego, można obecnie zautomatyzować za pomocą narzędzi cyfrowych. Doprowadziło to do większego nacisku na wykorzystanie zdobyczy nowoczesności, aby zapewnić wykonanie zadań w najlepszy możliwy sposób, ale bez dotychczasowo napotykanych trudności.

Przeczytaj też: Samoopieka w miejscu pracy – sześć ważnych zachowań

Pracować mądrzej to krok w stronę wydajności

„Pracuj mądrzej, a nie ciężej” to powiedzenie, które sugeruje, że ciężkiej pracy można uniknąć dzięki inteligentnemu planowaniu, delegowaniu zadań i organizacji. Myśl ta nabrała ostatnio jeszcze głębszego znaczenia. Dzieje się tak dzięki mnóstwu dostępnych obecnie narzędzi i usług wspierających pracowników w niemal każdym zadaniu.

Od algorytmicznego oprogramowania AI, które umożliwia szybkie i wydajne zbieranie informacji, po rozwój rozmów wideo i asystentów pracy zdalnej – pracownicy osiągnęli punkt, w którym wiele z ich najbardziej czasochłonnych zadań można teraz delegować.

Na pierwszy plan wysunęły się systemy danych i algorytmy uczenia się. Dzięki nim można pracować mądrzej i wydajniej. To z kolei gwarantuje, że czas pracy zostanie skrócony. Jakość produkcji może pozostać taka sama lub wzrosnąć w zależności od okoliczności.

Pracować mądrzej i torować drogę do zmian

Osoba pracująca na laptopie, na której z ekranu widać rękę robota - pracować mądrzej
W świecie biznesu praca zdalna stała się nową normą.

Postęp technologiczny przyniósł ogromne korzyści poprzez automatyzację procesów i łączenie ludzi. Na przykład coraz więcej firm pozwala swoim pracownikom na pracę z domu, jeśli pozwala na to rodzaj wykonywanych przez nich zadań. Oznacza to, że mogą teraz zaoszczędzić godziny stania w korkach. Co więcej, pojawia się też o wiele więcej możliwości na rynku pracy.

Chociaż według danych dostarczonych przez Education Data Initiative liczba zapisów na studia spadła od początku pandemii, łatwość dostępu do przyspieszonych programów BSN online i innych możliwości uczenia się na odległość sprawiła, że dla wielu perspektywa szkolnictwa wyższego jest tańsza i bardziej realistyczna.

Możliwość uczestniczenia w zajęciach z dowolnego miejsca za pośrednictwem wideokonferencji to świetne rozwiązanie. Zapewnia uczniom, którzy nie chcą lub nie mogą podróżować do szkoły, możliwość zdobycia dobrych doświadczeń i szkolenia za pośrednictwem tych platform.

Co można zrobić, aby pracować mądrzej?

W rzeczywistości zależy to od rodzaju pracy i dziedziny, w której pracujesz. Jednak poniższe rady mogą pomóc Ci w wykonywaniu mądrzejszej i bardziej efektywnej pracy. Skrócą też czas, jaki na nią poświęcasz.

1. Ustal konkretną rutynę

Dla osób pracujących w stresujących obszarach lub tych, które mają skłonność do podejmowania dużych projektów, ustalenie codziennej rutyny to czynnik kluczowy. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć swoje ograniczenia. Zapewni też jaśniejszą wizję tego, co musisz zrobić od chwili przebudzenia do momentu pójścia spać.

Według badania opublikowanego w Journal of Global Health ogólne nawyki mogą pomóc ludziom zmniejszyć negatywny wpływ stresu na codzienne życie i poprawić zdrowie psychiczne. Ponadto posiadanie ustalonej rutyny i harmonogramu może być pomocne we wspieraniu osób z zaburzeniami lękowymi i zaburzeniami nastroju.

2. Rozważ poszukanie wsparcia, aby pracować mądrzej

W zależności od okoliczności konieczne może się okazać poproszenie o pomoc przy przytłaczających zadaniach. Dobrą opcją jest też outsourcing wsparcia zewnętrznego. Pamiętaj, że nie wszystkie prace musi wykonywać jedna osoba, nawet jeśli jest to specjalista w swojej dziedzinie.

Mniejsze zadania, takie jak pozyskiwanie danych, programowanie i zarządzanie arkuszami kalkulacyjnymi, mogą zostać przejęte przez osobę trzecią. Jeśli więc uznasz to za konieczne, nie toń w obowiązkach. Lepiej będzie raczej poprosić swój zespół o wsparcie w delegowaniu niektórych zadań.

Badania opublikowane w czasopiśmie akademickim Purposes and Representations sugerują, że gdy profesjonalista wykonuje wiele czynności wymagających jego pełnej uwagi, może to wywołać syndrom wypalenia zawodowego. Może też negatywnie wpłynąć na jego samowystarczalność, zdrowie psychiczne i wydajność w pracy.

Może Cię zainteresować: Jak zarządzać wypaleniem zawodowym i nie rzucać pracy?

3. Jak najlepiej wykorzystuj spotkania

Kobieta łącząca się z wirtualnym spotkaniem służbowym na swoim laptopie.
Podczas pracy w domu, każda przestrzeń, w której przebywa zespół roboczy, powinna być wykorzystywana do wyrażania swoich propozycji i obaw.

W przypadku firm, które organizują cotygodniowe spotkania, może to być dla nich zwykła formalność. Jednak w świecie pracy zdalnej każda chwila spędzona z zespołem może być fantastyczną okazją, by uporządkować zadania. Wykorzystuj więc każde wirtualne lub fizyczne spotkanie, aby wyrazić swoje pomysły.

4. Ćwicz swoje umiejętności komunikacyjne

Nieczęsto mówimy o tym, jak ważna jest komunikacja w przypadku delegowania zadań w zespołach. Jeśli nie będziesz ostrożny w doborze słów, ludzie łatwo mogą źle zrozumieć, czego od nich oczekujesz. Kiedy projekt kończy się niepowodzeniem w realizacji z powodu braku przejrzystości, trudno winić kogokolwiek innego niż samego siebie.

Z tego i wielu innych powodów praca nad umiejętnościami komunikacyjnymi jest w biznesie bardzo ważna. Pamiętaj, aby instrukcje były jasne i szczegółowe. Być może nawet wykraczające poza to, co możesz uznać za konieczne.

Wykorzystaj technologię, aby pracować mądrzej

W miarę upływu czasu i zmieniania się standardów nie jest jasne, jakie postępy pomogą ludziom przyspieszyć wykonywanie zadań ręcznych w przyszłości. Na pewno jednak, jeśli będą stosowane w sposób odpowiedzialny, będą miały pozytywny wpływ na sposób, w jaki poruszamy się w świecie pracy.

Scroll to Top