Praca nieliniowa: zmiana dnia roboczego

Czy wiesz, że praca nieliniowa przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit? Jakie są korzyści tego elastycznego stylu wykonywania zadań i jak zmienił on nasze podejście do czasu i przestrzeni w miejscu pracy?
Praca nieliniowa: zmiana dnia roboczego
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2023

Praca nieliniowa pojawiła się w ostatnich latach. Uważa się, że zwiększa produktywność pracowników. Wraz z innymi strategiami obejmuje czynnik, który ma coraz większe znaczenie w dzisiejszym świecie pracy – elastyczność.

Metodę tę stosuje się często w pracy hybrydowej i zdalnej. Rzeczywiście, czas i przestrzeń to dwa czynniki, do których w dzisiejszym świecie pracy podchodzi się inaczej. Kryzys z 2020 r. tylko przyspieszył te zmiany. Stworzyło to okazję do przetestowania wydajności metod takich jak praca nieliniowa.

Obecnie wiele zadań można wykonać na komputerze. Ułatwia to nieliniową pracę, ponieważ jedyne, czego potrzebujemy to laptop i stabilne łącze internetowe. Chociaż mogą istnieć dodatkowe obowiązki, które pozwalają na mniejszą dozę elastyczności i ostatecznie wymagają kontaktu osobistego, technologia do pewnego stopnia ułatwia te zadania.

„Jedną z głównych zalet nieliniowych dni pracy jest kontrola nad tym, jak spędzasz czas oraz fakt, że wykonujesz pracę wtedy, kiedy jesteś najbardziej produktywny”.

-Laura Giurge-

Praca nieliniowa – na czym polega?

Praca nieliniowa przeplata okresy pracy z odpoczynkiem. Celem jest, aby pracownicy zharmonizowali swoje życie osobiste z wymaganiami pracy. Aby to osiągnąć, sami decydują, jak zorganizować swój czas.

Dzięki pracy nieliniowej jednostka może na przykład wstać bardzo wcześnie i rozpocząć dzień pracy przed większością innych osób. Potem na przykład wziąć prysznic, zjeść śniadanie z dziećmi i poczytać gazetę. Ma szansę na półgodzinną drzemkę, potem jeszcze kilka godzin pracy itd.

W pracy nieliniowej podstawową ideą jest to, aby jednostka spełniała swoje dzienne, tygodniowe lub miesięczne cele. Jednak jej fizyczna obecność w określonym miejscu o określonej porze każdego dnia nie jest już istotna. Być może ostatecznie będzie musiała uczestniczyć w spotkaniach według ustalonego harmonogramu, ale z reguły może realizować swój harmonogram całkowicie niezależnie.

Nieliniowe dni pracy pozwalają na swobodną organizację czasu
Praca nieliniowa nie przewiduje tworzenia harmonogramów. Najważniejszym aspektem jest to, aby pracownik zorganizował swój czas tak, aby wypełniał swoje zadania.

Elastyczny czas pracy

Praca nieliniowa nie jest nowa. W rzeczywistości ludzie już od dawna pracowali w ten sposób. Na przykład przed erą przemysłową ludzie często zaczynali swój dzień bardzo wcześnie i kończyli bardzo późno. W ciągu dnia okresy pracy następowały po okresach odpoczynku. Praca była zorganizowana według potrzeb danej chwili, a nie według ustalonego harmonogramu.

Jednak wraz z nadejściem industrializacji duże maszyny w fabrykach zmusiły robotnika do obecności przez określony czas. W efekcie samo społeczeństwo zaczęło funkcjonować jak maszyna. W ramach tej struktury każdy element musiał spełniać swoją rolę w określonym miejscu i dokładnie wtedy, kiedy było to wymagane.

Rewolucja technologiczna przyniosła ze sobą wiele nowości. Choć środki produkcji nadal pozostają głównie w rękach pracodawców, to obecnie możliwe jest łączenie się z systemem z terminali (komputerów), do których wielu z nas ma dostęp.

Obecnie możliwe jest również utrzymywanie stałej komunikacji w czasie rzeczywistym. Co więcej, stało się jasne, że firmy dużo oszczędzają i stają się bardziej funkcjonalne, jeśli korzystają z tej nowej infrastruktury.

Wideokonferencja - praca nieliniowa
Spotkania wirtualne odgrywają fundamentalną rolę w kontakcie pracodawców z pracownikami w nieliniowym systemie pracy.

Wyższa produktywność

Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać ostateczne wnioski, dowody sugerują, że praca nieliniowa gwarantuje produktywność. Rzeczywiście, w dzisiejszym świecie elastyczność i wydajność często idą w parze.

Większość ludzi bardzo ceni sobie elastyczność, która ostatecznie prowadzi do większej autonomii. Sam fakt przebywania w biurze od dziewiątej do piątej niekoniecznie gwarantuje, że cele zostaną osiągnięte. Ale w pracy liniowej, jeśli same cele są traktowane jako punkt odniesienia, istnieje większe prawdopodobieństwo ich osiągnięcia.

Taki sposób pracy wymaga zaufania ze strony wszystkich zainteresowanych. Od pracowników wymaga się również zdolności organizacyjnych, samodyscypliny oraz precyzyjnego określenia celów i zadań. Bez wątpienia jest to sposób pracy, który stale się rozwija. W rzeczywistości prawdopodobnie w nadchodzących latach będzie coraz bardziej dominować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.