Pracować efektywnie jako zespół - kilka wskazówek

Pracować efektywnie jako zespół - kilka wskazówek
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

 

Każdego roku coraz więcej firm zachęca swoich pracowników do pracy w zespole. Niektóre zadania i projekty są bardzo trudne do wykonania, jeśli nie są wykonywane przez wiele osób. Ale prawda jest taka, że nie jest łatwo pracować efektywnie jako zespół.

Między członkami może występować napięcie lub konflikt, albo zespół może nie osiągać pożądanych rezultatów. Jak więc możesz się upewnić, że jesteście w stanie pracować efektywnie jako zespół?

“Talent wygrywa gry, ale praca zespołowa i inteligencja wygrywają mistrzostwa.”

Michael Jordan

Co dokładnie oznacza efektywna praca w zespole?

Firmy wykorzystują pracę zespołową z bardzo konkretnego powodu: aby osiągnąć swoje cele. Więc miałoby sens założenie, że zespół jest skuteczny, gdy to do nich dociera, prawda? Chociaż jest to jeden z czynników wydajności, nie jest to jedyna rzecz.

Praca zespołowa

Musisz także sprawdzić, czy członkowie tworzą tożsamość grupową, pracując jako zespół. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki temu zespół będzie bardziej zrównoważony przez dłuższy czas. Innymi słowy, członkowie nadal będą chcieli ze sobą współpracować.

Na koniec pomyśl o osobach w grupie. Szacowanie ich oczekiwań i zaspokajanie ich specyficznych potrzeb również odgrywa rolę w tym, czy zespół może pracować wydajnie lub nie. Innymi słowy: chcemy zachęcić ich do dobrego samopoczucia. Ale jak to zrobić?

“Siła leży w różnicach, a nie w podobieństwach.”

-Stephen Covey-

Jakie zadania należy wykonywać jako zespół

Rozmawialiśmy o osiągnięciu celów jako o sposobie określenia, czy efektywnie pracujesz jako zespół. Oprócz tego musisz pamiętać, że niektóre z nich to zadania, w które nie każdy musi brać udział. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, co można zrobić najlepiej indywidualnie, a co najlepiej zrobić jako grupa.

Jeśli chcesz, aby grupa osiągnęła dobre wyniki, musisz przypisać odpowiednie zadania zespołowi, z którym będzie współpracować. Innymi słowy, zadania, które są współzależne, dowolne i/lub niepewne. Oprócz tego musisz pamiętać, że musisz upewnić się, że każdy członek ma odpowiednią wiedzę na temat zadania.

Zespół jest także bardziej wydajny, gdy jego członkowie pracują razem już od pewnego czasu. Zasadniczo mamy na myśli to, że grupa ta, już wcześniej osiągała razem wyznaczone cele. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że ludzie mają czas na dostosowanie się, ponieważ pomoże to skutecznie osiągnąć pożądane cele.

Współpracownicy - pracować efektywnie jako zespół

Procesy psychospołeczne działają, jeśli pracujesz efektywnie jako zespół

Zespoły to organizmy z własnymi szczególnymi procesami psychospołecznymi. Procesy te odgrywają rolę w tym, że ludzie mogą współpracować razem z efektywnością, której wszyscy szukamy. Właśnie dlatego kładziemy nacisk na spójność i współpracę.

Jeśli potrafisz pracować spójnie i kooperacyjnie jako zespół, nie ma wątpliwości, że będziesz skuteczny. Dlatego nigdy nie można zapomnieć o jednej podstawowej postaci: liderze grupy. W biznesie zwykle jest to kierownik zespołu. Absolutnie niezbędne jest, aby byli oni dostępni i zdolni do komunikowania się i jasnego przypisywania każdej osobie określonych zadań.

W ten sposób bardziej prawdopodobne jest, że członkowie czują się, jakby więcej zdobywali niż tracili, pracując jako zespół. Podobnie jak większość rzeczy w życiu, bycie efektywnym w świecie pracy oznacza, że ​​wiele mniejszych części musi współpracować, aby osiągnąć wspólny cel…  Więc, do dzieła!

“Osiągnięcia organizacji są wynikiem połączonego wysiłku każdej osoby.”

-Od Lombardii-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • DeChurch L y Mesmer-Magnus. The cognitive underpinnings of effective teamwork: A meta-analysis. Journal of Applied Psychology [Internet] 2010 [consultado 14 abr 2021]; 95(1), 32–53. Disponible en: https://doi.org/10.1037/a0017328
    • Driskell J, Salas E y Driskell, T. Foundations of teamwork and collaboration. American Psychologist [Internet] 2018 [consultado 14 abr 2022]; 73(4): 334–348. Disponible en: https://doi.org/10.1037/amp0000241
    • Salas E, Sims D, Burke S. Is there a “Big Five” in Teamwork?. Small Group Research [Internet] 2005 [consultado 14 abr 2022]; 36(5): 555-599. Disponible en: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1046496405277134

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.