Jak zachować motywację podczas pracy w domu

Czy pracujesz z domu? Jeśli tak, czy zauważasz, że chociaż czerpiesz z tego korzyści, czasami czujesz się zdemotywowany i trochę tęsknisz za biurem? W tym artykule podamy kilka pomysłów, jak zrekompensować wady pracy zdalnej.
Jak zachować motywację podczas pracy w domu
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

W społeczeństwie postpandemicznym praca zdalna stała się normą, szczególnie w niektórych sektorach. Jednak utrzymanie motywacji w takim przypadku może być skomplikowane, jeśli nie zostaną spełnione pewne warunki. Jest to tryb pracy, w którym wciąż istnieją pewne praktyki i zwyczaje wymagające poprawy. Jak więc zachować motywację podczas pracy zdalnej?

W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym praca zdalna nie stanie się dla Ciebie zbyt trudna i pozwoli Ci utrzymać wysoki poziom motywacji.

Praca z domu i motywacja

Kilka lat temu, gdybyśmy mieli możliwość pracy w domu, wielu z nas zgodziłoby się bez wahania. Postrzegalibyśmy to jako szansę na wyjście z toksycznego środowiska pracy i zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na kosztach transportu. Wszystko to brzmi zachęcająco.

Jednak podczas pandemii COVID-19 , kiedy ta rzeczywistość nagle się zmaterializowała, odkryliśmy, że choć wszystko mogło się wydawać proste, w rzeczywistości takie nie było. W scenariuszu, w którym zdrowie psychiczne i fizyczne całego społeczeństwa pogarszało się, stres związany z przejściem na pracę zdalną (i wynikające z tego trudności) dramatycznie wzrósł.

Od tego momentu zaczęły się mnożyć badania, takie jak to opublikowane przez Antioquia School of Engineering. To konkretne badanie identyfikuje trzy czynniki, które miały negatywny wpływ na poziom motywacji pracowników. Są one następujące:

  1. Zwiększony popyt na produktywność. Wielu pracowników twierdziło, że czuli się pod presją i musieli być bardziej produktywni, ponieważ przebywali w domu.
  2. Ograniczenie lub brak interakcji społecznych. Pracownicy, którym podobał się socjalizacyjny aspekt swojej pracy, zauważyli spadek dobrostanu psychicznego.
  3. Brak nadzoru i towarzystwa. Było to szczególnie widoczne u pracowników, którzy właśnie rozpoczęli pracę na nowym stanowisku. Czuli, że ich kolegów i przełożonych nie było w pobliżu, kiedy ich potrzebowali.[/atomik-read -zbyt]

Kobieta zgadza się na telepracę w towarzystwie swojego zwierzaka
Osoby, które pracują zdalnie, mogą poprosić swoją firmę o aktywację planów zdrowotnych w celu uzyskania lepszych wyników.

Jak zachować motywację podczas pracy zdalnej

Jeśli pracujesz z domu, prawdopodobnie napotykasz pewne problemy, które ostatecznie będziesz musiał rozwiązać. Utrzymanie wysokiego poziomu motywacji może być trudne. Oto kilka przydatnych wskazówek.

1. Unikaj monotonii

Zanim zacząłeś pracę zdalną, prawdopodobnie Twój powrót do domu w ciągu tygodnia był mile widzianą zmianą scenerii. Jeśli jednak pracujesz w domu, pod koniec dnia po prostu wstajesz z krzesła. Niestety, wykonywanie wszystkich codziennych czynności w tym samym miejscu może powodować poczucie monotonii. To z kolei obniża motywację.

Dlatego powinieneś spróbować wykorzystać swój wolny czas, aby zrobić coś poza domem. Wystarczy najprostsza rzecz, na przykład spacer po parku, wyjście na kawę lub odwiedziny u znajomego. Wykorzystaj czas, który zazwyczaj spędzałeś na irytującej podróży z pracy i zrób z nim coś pozytywnego.

2. Znajdź sposoby na kontakty towarzyskie z rówieśnikami

Jeśli kiedyś cieszyłeś się spędzaniem czasu po pracy ze współpracownikami lub rozmowami przed ekspresem do kawy w czasie przerw, możesz tęsknić za tymi momentami. Istnieje jednak wiele sposobów, aby do nich powrócić. Możesz organizować spotkania okolicznościowe, a nawet napić się wspólnej wirtualnej kawy z kimś bliskim. W końcu w takiej samej sytuacji jak Ty jest mnóstwo innych osób.

3. Daj i poproś o informację zwrotną

Jedną z zalet pracy w biurze jest łatwość interakcji, której towarzyszą elementy sprzyjające empatii i współpracy, takie jak bezpośredni dialog. Z drugiej strony, kiedy pracujesz zdalnie, mogą przeszkadzać Ci różnego rodzaju zakłócenia i rozproszenia.

Niezależnie od tego, czy Twoje stanowisko wiąże się z większą czy mniejszą odpowiedzialnością, pamiętaj, aby chronić sposób, w jaki się komunikujesz z innymi. Jutro możesz potrzebować pomocy tego kolegi, który potrzebuje Twojej pomocy dzisiaj. Pamiętaj o tym i zastanów się, jak chciałbyś być traktowany.

4. Szanuj czas przerw

Badanie opublikowane w czasopiśmie Industrial Engineering and Management Systems twierdzi, że brak odpoczynku ma negatywny wpływ na wydajność. W ten sam sposób praca przez zbyt wiele godzin (lub wiele godzin z rzędu) jest szkodliwa dla samopoczucia psychicznego. Może na tym ucierpieć Twoja motywacja.

Przepracowanie jest jedną z głównych przyczyn syndromu wypalenia zawodowego.

Upewnij się, że przestrzegasz swojego harmonogramu i rób sobie przerwy. Jest to ważne, aby uniknąć zmęczenia. Jest to równie istotne w dłuższej perspektywie, ponieważ chroniczne zmęczenie i brak wolnego czasu są bezpośrednio związane z zespołem wypalenia zawodowego, zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego i stanami psychicznymi, takimi jak uogólniony lęk i depresja.

5. Skoncentruj się na dbaniu o siebie

Jak wskazuje badanie opublikowane w czasopiśmie Desbordes , dbanie o siebie jest czynnikiem ochronnym dla dobrego samopoczucia psychicznego. Jest to ścieżka lub narzędzie, które ma największy wpływ na Twoją motywację. Co więcej, możesz to kontrolować. Upewnij się, że zachowujesz dystans do wymagań pracy. Musisz zdać sobie sprawę, że stanowią one jedynie część znacznie szerszego kontekstu Twojego życia.

Pracownik w piżamie uczestniczy w wirtualnym spotkaniu, aby przekazać informację zwrotną w ramach motywacji podczas pracy z domu
Niezależnie od zajmowanego stanowiska jednym ze sposobów utrzymania motywacji podczas pracy zdalnej jest dawanie i otrzymywanie informacji zwrotnej.[/atomik-czytaj też]

Plany socjalne w miejscu pracy i pomoc psychologiczna

Jeśli chcesz zachować motywację podczas pracy z domu, istnieje wiele technik, które możesz zastosować w tym celu. Rola firmy, w której pracujesz, jest jednak równie istotna.

Pomimo faktu, że badania, takie jak to opublikowane w Revista Colombiana de Psicología, potwierdzają, że produktywność pracowników jest większa, gdy cieszą się dobrym samopoczuciem w środowisku pracy, wciąż jest to palący problem, zarówno w świecie korporacyjnym, jak i społecznym. Z tego powodu częścią każdego działania motywującego powinno być poproszenie Twojego pracodawcy o aktywowanie planów socjalnych dla swoich pracowników.

Ponadto wsparcie i wskazówki specjalisty psychologa mogą być niezwykle przydatne. Mogą pomóc Ci lepiej zarządzać emocjami i zdobyć zasoby psychologiczne, aby rozwiązać wszelkie problemy w Twoim środowisku pracy. Pamiętaj, że żyjemy w czasach, w których ciężar świata spoczywa na barkach jednostek. Będzie mniej ciężki, jeśli wszyscy będziemy go trzymać razem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.