Życie z humorem czy tylko ze złością?

Życie z humorem czy tylko ze złością?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Życie z humorem dla niektórych to codzienność. Są ludzie, którzy nawet najtrudniejszą sytuację potrafią obrócić w żart i sprawić, że będziesz się z niej śmiać do rozpuku. Robią to, bo tacy właśnie są. Robią to, ponieważ życie ma dla nich muzykę i rytm. I nie jest tak skomplikowane, jakim czynią je inni ludzie.

Z drugiej strony są ludzie, którzy są zaślepieni i we wszystkim widzą problem. Dla nich każda droga jest przedzielona murem, w którym inni dostrzegają most. Tacy ludzie wywołują burzę, gdy wszystko jest spokojne i swoim gniewem powodują spory i kłótnie. Innymi słowy, to czy wybieramy życie z humorem czy życie w gniewie zależy tylko od nas.

Dlaczego relacje międzyludzkie są tak złożone, a życie z humorem czasem wydaje się tak trudne? Moglibyśmy zacytować pewne oklepane stwierdzenie, że lepiej jest unikać tych, którzy lubią zaburzać naszą stabilność psychiczną i spędzać czas tylko z tymi, którzy dają nam radość. Jednak choć pozwoliłoby to zachować zdrowie psychiczne i czysty umysł, nie zawsze mamy taką możliwość. Znasz to, prawda?

Żyjąc z innymi, musimy nauczyć się rozumieć ich perspektywy. Przede wszystkim musimy nauczyć się, jak przetrwać w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy żyjemy z dobrymi ludźmi czy z wściekłymi smokami.

Życie z humorem

„Życie należy przeżyć z miłością i humorem. Miłość pomaga je zrozumieć, poczucie humoru – znieść”.

Często zdarza się, że ci, którzy spierają się o wszystko prędzej czy później wpadają w depresję. Natomiast osoby, które śmieją się ze wszystkiego czasami ukrywają swoją agresywną lub wręcz autodestrukcyjną naturę. Każdy typ zachowania ma swoje ekstremum i za wszystkim kryje się sens. Dlatego musimy nauczyć się czytać i interpretować tych ludzi z innych „światów”, którzy wpływają na nas, krążąc wokół nas.

Życie z gniewem

Czy ludzie, którzy rozśmieszają nas w każdej sytuacji zawsze są szczęśliwi?

Peter McGraw jest psychologiem na University of Colorado, znanym z tego, że stworzył „laboratorium humoru”. W swojej pracy skupia się na analizie wpływu humoru jako formy terapii i używania śmiechu jako „narkotyku” w celu poprawy jakości życia osób chronicznie chorych lub chorych na raka.

Nauka wspiera te inicjatywy, chociaż wykazano, że to, co naprawdę ułatwia codzienne życie tych osób, to nie tyle śmiech jako taki, ale ich postawa, optymizm i wewnętrzna siła. To właśnie jest klucz.

Humor humorowi nierówny

W swojej teorii dr McGraw zidentyfikował 4 rodzaje humoru. Należy zdać sobie sprawę, że ludzie, którzy rozśmieszają nas w każdej sytuacji tak naprawdę nie zawsze czują się szczęśliwi. Nie zawsze odzwierciedlają pozytywny stan umysłu. Warto przeanalizować opisane przez dr McGrawa kategorie, aby lepiej zrozumieć dynamikę, która towarzyszy nam w codziennym życiu.

  • Agresywny humor: bardzo powszechny typ humoru u osób, które próbują rozśmieszać innych przy użyciu ironii i cynicznego sarkazmu w celu ośmieszania osób trzecich.
  • Humor jako samodoskonalenie: jeden z najzdrowszych typów humoru, który pomaga nam radzić sobie ze stresem. Jest bardzo dobrze widoczny, gdy ktoś potrafi się śmiać z siebie, mając zły dzień lub popełniwszy błąd. Tutaj również pojawia się ironiczny humor, gdy śmiejemy się, że nie potrafimy nauczyć się lepiej radzić z pewnymi zadaniami. Życie z humorem tego typu pomaga usuwać napięcie w dowolnym momencie.
  • Samoponiżający humor: druga strona humoru wspomnianego powyżej. Jest to rodzaj samoponiżania się, ponieważ używamy humoru przeciwko sobie w sposób destrukcyjny. Ten rodzaj humoru jest często stosowany przez osoby o ekstremalnie niskiej samoocenie, z powodu początków depresji lub gdy dana osoba próbuje grać ofiarę, aby przyciągać uwagę osób w jej otoczeniu.
  • Humor afiliacyjny: Najprzydatniejszy i najwspanialszy rodzaj humoru. Stosują go osoby, które rozśmieszają nas, aby zbliżyć nas do siebie, zbudować zrozumienie, dać szczęście i wprawić nas w dobre samopoczucie.
Życie z humorem

Kiedy mówimy, że ktoś potrafi iść przez życie z humorem, że ma „świetne poczucie humoru”, musimy wiedzieć, jakiego rodzaju humoru używa i jak ten humor wpływa na otaczających go ludzi. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy ktoś nas rozśmiesza, ale gdy zdajemy sobie sprawę, że jego intencje są w rzeczywistości złośliwe, czujemy się nieswojo.

Ci, którzy kłócą się o wszystko… Czy cieszą się, że nasze życie jest trudne?

Tal Ben-Shahar, profesor psychologii pozytywnej na Harvardzie, znany jest jako „guru szczęścia”. Jego liczne publikacje na temat emocji i nastrojów stanowią ciekawy punkt odniesienia. Dzięki jego pracy łatwiej zrozumieć pewne wzorce zachowań. Na przykład – co kieruje ludźmi, którzy kłócą się o wszystko i którzy sprawiają wrażenie, że lubią sprawiać trudności samym sobie i innym.

„Zły humor czyni nas bardzo małymi”.
-Domenico Cieri Estrada-

Odpowiedź jest prosta: nieszczęście. Nikt na to nie zasługuje, ale kryje się za tym cały kalejdoskop źle zarządzanych i źle rozwiązanych sytuacji. Na przykład: niezdolność do radzenia sobie z frustracją, ubogie strategie rozwiązywania problemów, nierealistyczne oczekiwania, zawężone pole widzenia, brak refleksyjnego myślenia, niskie poczucie własnej wartości, niska inteligencja emocjonalna…

Życie z humorem lub nieszczęściem

Każdemu z nas może przytrafić się taka sytuacja. Trudne momenty, które wywołują w nas poczucie słabości, sprawiają, że ​​zaczynamy widzieć problemy wszędzie, dokąd się udajemy, a życie z humorem wydaje się abstrakcją.

W rezultacie osłabia to naszą pozytywną postawę, a każda normalna rozmowa może przekształcić się w kłótnię. Każdy z nas może wpaść w otchłań zniechęcenia i niepokoju. Jest to całkowicie normalne i zrozumiałe.

Jednak absolutnie niezbędne jest wynurzenie się z tego toksycznego morza i odnalezienie swojego miejsca na nowo. Aby to osiągnąć, potrzebujemy siły woli i samokontroli. Przestańmy uważać się za ofiarę. W rzeczywistości to tylko kwestia zebrania pokruszonych kawałków.

Każdy kawałek można przykleić za pomocą kleju własnej wartości i lakieru motywacji. Dzięki temu zrozumiemy również, że nie wszyscy, którzy się śmieją są szczęśliwi oraz, że nie wszyscy, którzy kłócą się o każdy szczegół są beznadziejnymi przypadkami. Każdy może się wyleczyć, każdy może odnaleźć równowagę i szczęście.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.