Śmiech to najlepsze lekarstwo na chorobę

Śmiech to najlepsze lekarstwo na chorobę

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2017

Dla praktycznie każdego z nas śmiech jest równie ważny, co oddychanie. Prowadzenie nudnego, smutnego życia może być dodatkowo bardzo trudne z punktu widzenia naszego zdrowia.

Sprawia, że każda choroba staje się nie tylko znacznie trudniejsza do przezwyciężenia, ale dodatkowo pozostanie z Tobą na długo i będzie stopniowo coraz bardziej Cię pochłaniać. Dlatego też szczęście symbolizowane przez śmiech jest fundamentalnym elementem naszego życia.

Chociaż nie zawsze jesteśmy szczęśliwi, to jednak naszym celem powinno być właśnie sprawienie, aby śmiech stał się przeważającym uczuciem i reakcją w naszym życiu.

Nawet mimo tego, że możemy mieć chwile słabości i pozwalać sobie na inne uczucia lub emocje. Smutek, przygnębienie, czy po prostu melancholia także są niekiedy korzystne. Ale należy pamiętać, że nie wtedy, gdy przybierają charakter przewlekły lub regularnie powracają.

“Ludzkie szczęście na ogół nie pojawia się wraz z silnymi zawirowaniami, które mogą wystąpić, ale rzadko. Wiąże się z tymi wszystkimi drobnymi rzeczami, które zdarzają się każdego dnia”.
Benjamin Franklin

Śmiech, czyli praktyczny przewodnik uzdrawiania poprzez poczucie szczęścia

W dzisiejszych czasach prowadzenie w pełni szczęśliwego życia nie jest zdecydowanie zadaniem trywialnym. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w znajdywaniu szczęścia w większości typowo spotykanych sytuacji życiowych:

Działaj zamiast marzyć

Jeśli jesteś typem osoby, która przeżywa życie marząc o czymś lepszym, niż masz obecnie wokół siebie, oznacza to, że nie jesteś szczęśliwą osobą. Zapewne także nie wykorzystujesz optymalnie swoich możliwości i nadarzających się okazji.

Wszystko, co masz wokół siebie stanowi Twoją teraźniejszość, jest i trwałe. Twoja przeszłość powinna zostać przez Ciebie wykorzystana do nauki. Ale nie wolno Ci sprowadzać wszystkiego do marzeń o lepszym życiu. W ten sposób na zawsze już pozostaniesz w tym samym miejscu, w jakim jesteś teraz.

Ciesz się chwilą

Szczęście

Ciesz się wszystkimi drobnymi rzeczami, które stale się zdarzają wokół Ciebie. Przecież praktycznie co chwilę możesz natrafić na coś, co może wywołać u Ciebie śmiech. I nawet jeśli są to drobiazgi, to wcale nie przekłada się na to, że są one mniej znaczące.

Nieoczekiwany uśmiech, miły gest, przyjemny spacer… Istnieje wiele prostych, niewielkich czynności, które mogą zamienić Twoje życie w przestrzeń wypełnioną codziennym, małym szczęściem.

Kochaj i nie oglądaj się na nic

Kochaj bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Niezwykle ważną kwestią jest umiejętność rozróżnienia tego, kiedy Ty kochasz kogoś, a także kiedy ciągle oczekujesz od drugiej osoby czegoś w zamian.

Jeśli dajesz coś od siebie bez oczekiwania czegoś w rewanżu, cały Wszechświat będzie usilnie pracował na Twoją korzyść. Dzięki temu zaczną przytrafiać Ci się same dobre rzeczy. A szczery śmiech będący oznaką szczęścia to tylko jedna z nich. Nie ma co do tego nawet cienia wątpliwości.

Czerp radość z bycia wśród innych

Przyjaciółki

Doceniaj innych i ciesz się z towarzystwa bliskich Ci osób. W znanej i przyjaznej atmosferze znacznie łatwiej jest osiągnąć stan szczęścia. Kiedy jesteś otoczony przez ludzi, którzy kochają Cię bez żadnych powodów i podtekstów, nic nie może pójść nie tak i możesz być po prostu sobą.

Cierpliwość to największa z cnót

Zawsze bądź cierpliwy. Pamiętaj, że sprawy nie polepszą się, gdy będziesz je poganiał. Niezależnie od tego, jak bardzo się śpieszysz.

Popularne powiedzenie mówi, że im wolniej jedziesz, tym dalej zajedziesz. I jest ono słuszne w odniesieniu do celu długoterminowego, który czeka na Ciebie na horyzoncie. Ważne jest to, aby do niego dotrzeć, a nie być zawsze pierwszym. A równie istotne jest to, aby to zrobić w odpowiednim momencie.

Krótko mówiąc, rób dobrze to, co robisz. Postaraj się uniknąć niepotrzebnego stresu, napięcia i nerwów, które prowadzą tylko do nieszczęścia wygaszając Twój śmiech.

Śmiech jest dobry na wszystko

Śmiech pozwala łatwiej stawić czoła problemom i przeszkodom. Zlikwidowanie wszystkich negatywnych skutków tego wszystkiego, co dzieje się wokół Ciebie na co dzień może być stosunkowo łatwe.

Wystarczy jednak, że będzie Ci towarzyszył śmiech, a nie pozwolisz, by ogarnął Cię zły nastrój. Zawsze pamiętaj, że życzliwość oraz zdrowa i pozytywna atmosfera mogą otwierać więcej drzwi niż ścisłe rozkazy i demonstracja siły.

Nie rozdmuchuj sztucznie problemów

Joga

Staraj się unikać uczucia przytłoczenia przez otaczającą Cię rzeczywistość. Czasami, gdy stoisz w obliczu trudnej sytuacji możesz czuć się tak, jakby cały świat zwalił Ci się na głowę.

Ale jeśli pozwolisz sobie, aby ogarnął Cię stan paniki, to tak naprawdę uruchomisz tylko ogromne zjawisko kuli śnieżnej w swojej głowie. W efekcie problem, z jakim masz do czynienia stanie się o wiele większy, bo zostanie zwielokrotniony przez Twoją psychikę.

Nie bój się negatywnych rzeczy

Staw czoła złym sytuacjom i wrogo nastawionym do Ciebie osobom. Kiedy promieniujesz szczęściem i dobrymi wibracjami, uzbrojony w tubalny śmiech i poczucie humoru, nikt nie będzie w stanie się Tobie przeciwstawić. Ważne jest przy tym to, aby nie uciekać wiecznie przed negatywnymi sytuacjami.

Im dłużej spędzasz czas na ich unikaniu, tym trudniej będzie im w końcu stawić czoła.

Dobro zawsze wygrywa ze złem

Nie zapominaj o robieniu dobrych uczynków. Nie ma nic lepszego do walki ze złem, niż czynienie dobra. Są to przeciwieństwa, które wydają się potrzebować siebie nawzajem tak, jakby były różnymi stronami tej samej monety, ale tak w rzeczywistości to nie jest prawda. Dobro nie ma godnego siebie rywala.

Pomagaj innym

Bądź pomocny. Niezależnie wobec kogo – nie tylko ludzi, których znamy i kochamy. Staraj się pomagać wszystkim wokół. Osoba żyjąca w świecie pełnym szczęścia nie patrzy na twarz osoby, której chce pomóc.

Będzie to robić bez żądania czegokolwiek w zamian i poczuje się dzięki temu świetnie, a na jej twarzy zagości śmiech. To jest fantastyczne lekarstwo na całe zło.

“Szczęście nie zrobi tego, czego Ty chcesz,
ale chce tego samego, co Ty właśnie robisz.”
Jean Paul Sartre

Zapamiętaj powyższe porady, gdy poczujesz, że zło zaczyna nabierać siły w Twoim w życiu. Nie zapominaj o mocy, jaką daje Ci śmiech oraz poczucie szczęścia. Użyj ich do stawienia czoła wszelkim przeciwnościom losu, które życie może rzucać Ci pod nogi.

Grafiki są autorstwa Claudii Tremblay i zostały zamieszczone za jej zgodą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.