Wygórowane oczekiwania nie pozwalają cieszyć się z życia

Wygórowane oczekiwania nie pozwalają cieszyć się z życia

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2017

Wygórowane oczekiwania. Czy stanowią Twój problem? Zdarza się, że chcemy mieć wiele, a w naszym życiu dominują wysoko postawione poprzeczki. Oczywiście każdy z nas ma swoje cele i priorytety. Jednak wygórowane oczekiwania mogą upośledzić naszą zdolność cieszenia się życiem.

Na przykład jeżeli zbyt wiele sobie wyobrażamy na temat zawieranych znajomości lub naszych przyjaźni, nasze oczekiwania mogą z czasem stać się zupełnie nieadekwatne do sytuacji, nierealne. Prędzej czy później rozbieżność ta sprawi, że nie będziemy szczęśliwi.

Jeśli chodzi o wygórowane oczekiwania, jakiś czas temu przeprowadzono badania dotyczące zaburzeń osobowości unikającej i jej wpływu na niemożność odczuwania radości z życia. Na czym polega problem osób cierpiących na ten rodzaj zaburzeń?

Przeczytaj również podobny artykuł: Wysokie oczekiwania – niebezpieczeństwa

Otóż z łatwością zniekształcają one nawet neutralne symptomy w taki sposób, by odbierać je jako coś negatywnego. Osoby takie ponadto stale potrzebują odbierać z zewnątrz bodźce świadczące o akceptacji otoczenia.

Oczekiwania stanowią w rzeczywistości bardzo ostry miecz obosieczny, którym powinniśmy posługiwać się z wielką ostrożnością. Z jednej strony wymagania mogą stanowić bardzo skuteczny rodzaj motywacji pozwalającej osiągnąć rozwój. Z drugiej strony mogą też stanowić najprostszą drogę do osobistego rozczarowania.

Wygórowane oczekiwania nie służą niczemu dobremu. Utrzymywanie naszych oczekiwań na zdrowym poziomie pomoże nam wykorzeniać ewentualne złudzenia z góry przewidując realne zakończenie danej sytuacji.

Problem pojawia się, gdy wygórowane oczekiwania sprawiają, że z góry zakładamy idealny scenariusz, który jak wielokrotnie pokazuje życie, nie okazuje się być tak perfekcyjny, jak w założeniu. Wygórowane oczekiwania prowadzą więc do rozczarowań.

Przeczytaj również podobny artykuł: Miłość – romantyczne oczekiwania, a rzeczywistość

Oczekuj najlepszego, planuj tak, jakby miało wyjść źle, przygotuj się na pozytywną niespodziankę.

-Denis Waitley-

Wygórowane oczekiwania zwalczysz pokorą

Pokorę można by zdefiniować jako świadomość własnych ograniczeń. Akceptowanie tego, że my również mamy nasze słabe strony. Pokora nie ogranicza się jednak do samej wiedzy. Ma raczej związek z tym, w jaki sposób traktujemy innych i ze sposobem zachowania w naszych relacjach z innymi. 

Nie oznacza to jednak, że nie możemy odczuwać dumy z powodu własnych osiągnięć. Chodzi raczej o to, by ta duma nie sprawiła, że będziemy się czuć lepszymi od innych. Każdy z nas powinien wkładać stały wysiłek w pielęgnowanie w naszym życiu pokory.

Przeczytaj również podobny artykuł: Krytykowanie innych? Weź się lepiej za siebie!

Pokora oddala nas od nadmiernego samozadowolenia, od niezdrowej dumy. Osoba wyniosła bądź nadmiernie dumna stara się ukryć swoje braki przygotowując się w ten sposób do ewentualnej konfrontacji. Wyniosłość obejmuje również poświęcanie nadmiernej uwagi własnej osobie.

Osoba wyniosła czuje się lepsza i ważniejsza od innych osób z otoczenia. Stawia sobie również cele wyższe i trudniejsze do osiągnięcia, niż cele pozostałych osób. Mając przesadne poczucie własnej wartości stawiają sobie czasem nieosiągalne cele, czasem z góry skazując się na niepowodzenie.

Dziewczynka w kwiecie

Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność – za co powinniśmy okazywać jej więcej

Co natomiast możemy powiedzieć o osobach skromnych, pokornych? Osoby pokorne to ludzie autentyczni, nie posiadający kompleksów, z wysokim poczuciem własnej wartości. Czują się na tyle warci, że nie muszą ogłaszać całemu światu o tym, jak ważni są.

To osoby ujmujące, zarażające tym, co dobre, dobrymi pomysłami, pasją. To osoby, które cieszą się każdym dniem swojego życia.

Tajemnicą wiedzy i poznania jest cecha zwana pokorą

-Ernest Hemingway-

Pielęgnowanie wdzięczności pomaga cieszyć się z małych rzeczy

Pielęgnowanie wdzięczności jest niezwykle ważne w życiu każdego człowieka. Wdzięczność, którą okazujemy innym stanowi dla nas źródło dobrego samopoczucia. Jednak nie tylko działa na naszą rzecz. Nasza wdzięczność sprawia bowiem, że dobrze czują się też inni.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność: Kamień potrzebny do budowania szczęścia

Istnieją osoby, które zdają się być wdzięczne dosłownie za wszystko, co oferuje im życie. Inni natomiast mają z tym jak dotąd trudność. Nie nauczyli się jeszcze okazywać wdzięczności, nie stała się ona ich cechą dominującą.

Nastawienie objawiające się ciągłym narzekaniem, stałym brakiem satysfakcji sprawiają, że nie możemy się czuć dobrze z tym, co mamy na co dzień.

Niezależnie od tego jak wiele osiągniemy, jeżeli skupiamy uwagę na tym, czego wciąż nie mamy, będziemy zawiedzeni. Na tym właśnie polegają wygórowane oczekiwania. A przecież można inaczej. Można z wdzięcznością przyjąć to, co spotyka nas każdego następującego dnia. 

Jak zatem dokonać zmiany? Jak zwalczyć wygórowane oczekiwania? Naucz się przejawiać pokorę, a co za tym idzie również wdzięczność.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność zmienia życie na lepsze

Oko w kwiatach

Wyrażenie wdzięczności za pośrednictwem szczerego uśmiechu, czy też podziękowania upewnia drugą osobę, że jej działania, jej słowa czy po prostu obecność są dla nas ważne. Może też sobie uświadomić, że pomaga nam w jakiś sposób.

Przeczytaj również podobny artykuł: Usuń żal ze swego życia – poznaj 35 pomocnych rad

Wygórowane oczekiwania niestety wykluczają zajście takiej szczerej i głębokiej konfrontacji. Osoba wyniosła nie może poczuć tej niesamowitej jedności dusz.

Chodzi przecież o okazanie komuś szacunku, o docenienie jego starań, tego co druga osoba robi na naszą rzecz, żebyśmy mogli poczuć się znacznie lepiej.

Tak więc zwalczaj wygórowane oczekiwania, a ucz się pokory, wdzięczności i cieszenia z każdej małej rzeczy, która spotyka Cię w życiu!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.