Zdrada w związku - to zawsze olbrzymia rana w sercu

Zdrada w związku - to zawsze olbrzymia rana w sercu
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2019

Zdrada w związku ma w wielu przypadkach kilka różnych wymiarów. Chociaż czasami nie bierzemy pod uwagę, że wiele razy kwalifikujemy do zdrady zachowania, które w rzeczywistości nią nie są. Są one raczej niespełnionymi oczekiwaniami, które nie zawsze mają wystarczająco logiczne podstawy.

Dla wielu osób zdrada w związku jest czymś niewybaczalnym, co powoduje wielkie rany i często pozostawia głębokie ślady. Do tego stopnia, że temat stał się prawie tabu. Po zdradzie nie ma o czym rozmawiać, bo wszystko już zostało powiedziane. Najwyraźniej nic nie może jej usprawiedliwić, ani zadośćuczynić.

Jednak ta radykalność czasami nie pozwala dostrzec pewnych istotnych niuansów. Na przykład zdarzają się sytuacje, w których możemy uznać za zdradę coś, co tak naprawdę nią nie jest. Albo możemy osądzić zachowania innych zbyt surowo. Nie bierzemy pod uwagę, że jedyną szkodę, jaką wyrządziły jest to, że nie spełniły naszych oczekiwań.

Człowiek jest tak wierny, jak tylko chce. Ale nigdy nie przestaje zdradzać złożonej osobowości tego drugiego, do którego jest przywiązany”.

-Jacques Derrida-

Potrzeba racjonalnego osądu i dojrzałości, aby umieścić zdradę w odpowiednim miejscu. Oczywistym jest, że nikt nie jest zadowolony, gdy spodziewał się konkretnego zachowania, a otrzymał coś zupełnie innego. Wielokrotnie to rozczarowanie ma więcej wspólnego z nami samymi niż ze sposobem działania drugiej osoby.

Zdrada w związku – kiedy do niej dochodzi?

Mówimy o zdradzie, gdy ktoś łamie dane słowo lub nie jest wierny uprzednio uzgodnionym zasadom. Słowo „zdrajca” pochodzi od łacińskiego słowa traditor lub traditoris, co oznacza „ten, który oddaje kogoś w ręce wroga”. Jak widać, jest to słowo wywodzące się z tradycji wojskowej. I rozumiejąc je dosłownie oznacza oddanie kogoś wrogowi.

Zmartwiona kobieta

 

W życiu codziennym mówimy o zdradzie, gdy ktoś, kto myślimy, że jest po naszej stronie, nagle mówi coś lub działa w sposób, który nie jest na naszą korzyść. Myśleliśmy, że był po naszej stronie i nagle okazuje się, że to nie jest prawda.

Otóż ​​„bycie po naszej stronie” jest czasem bardzo dwuznaczne, podobnie jak „bycie przeciwko nam”. Bycie po naszej stronie może oznaczać tysiące rzeczy: od współudziału w naszych błędach po poszanowanie naszej uczciwości. Podobnie bycie przeciwko nam może obejmować zarówno potępianie naszych błędów, jak i próby zniszczenia nas przez nie spełnianie naszych oczekiwań.

Zdrada w związku i obietnice

Kiedy istnieje więź oparta na przyjaźni lub miłości bardzo często jej granice nie są do końca określone. Obie zakładają, że istnieją pewne pakty lub zobowiązania, ale rzadko je jasno określają. Zasadniczo uważa się, że jeśli związek jest pozytywny nie będzie miejsca na krzywdę.

Ale jak zauważyliśmy wcześniej, kwestia tego, co może wyrządzić krzywdę jest czasami bardzo subiektywna. Najbardziej typowym przykładem jest słynna „zdrada miłosna”. Pytanie w tej sytuacji brzmi: czy obietnica miłości oznacza utrzymanie związku bez względu na okoliczności? Taka może być intencja, ale należy zauważyć, że jest to bardzo trudny cel do osiągnięcia.

Płacząca kobieta

Jest tak, ponieważ uczucia mają swoje cykle. Czasami udaje im się ewoluować. Innym razem po prostu znikają lub zmieniają się w coś negatywnego. W tej dziedzinie nie ma pewności, bez względu na to, jak inni mogą nas zapewniać. Możliwe jest, że ze względu na daną obietnicę zostaniemy w związku, ale nie oznacza to, że uczucia się nie zmieniły.

Dlatego też dana osoba może czuć się zawiedziona i zdradzona, jeśli zmieniły się uczucia jej partnera. Pytanie, które należy tu zadać dotyczy tego: problem polega na tym, że ktoś doświadcza innych uczuć i działa zgodnie z nimi, czy też że ktoś spodziewa się, że sytuacja i uczucia nigdy się nie zmienią?

Fakty i okoliczności

Wiele osób twierdzi, że jest w stanie zrozumieć każdą zmianę w uczuciach partnera, o ile są szczerzy i tłumaczą je na czas. Rzeczywistość pokazuje nam, że rzadko tak się zdarza. Jeśli jedna z osób jest zakochana, a druga przestaje kochać, tym, którzy nadal kochają bardzo trudno jest zaakceptować tę asymetrię. Znacznie trudniej, gdy istnieje już pociąg dla innej, nowej osoby.

Dlatego nierzadko ukrywa się to, co się dzieje. Prawdziwym zamiarem nie jest oszukiwanie, ale unikanie poczucia winy z powodu możliwych szkód wyrządzonych drugiej osobie lub kłopotów, które może spowodować ta sytuacja. Oczywiście są też cynicy lub manipulatorzy, którzy lubią bawić się uczuciami innych, ale tak naprawdę stanowią mniejszość.

Prawda jest taka, że ​​powinniśmy być trochę bardziej elastyczni w kwestii zdrady lub tego, co uważamy za zdradę. W wielu przypadkach okoliczności są ważniejsze niż same fakty. Możliwe, że za tym, co nazywamy zdradą kryje się inna osoba, która nie zawsze spełnia w pełni nasze oczekiwania lub pragnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Núñez, F., Cantó-Milà, N., & Seebach, S. (2015). Confianza, mentira y traición: El papel de la confianza y sus sombras en las relaciones de pareja. Sociológica (México), 30(84), 117-142.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.