Zdrada - leczenie zadanych przez nią ran

Zdrada - leczenie zadanych przez nią ran

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca, 2018

Zdrada jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, przez które każdy z nas może przejść. Nie ma znaczenia, czy to partner, znajomy czy członek rodziny. Za każdym razem, gdy ktoś zniszczy Twoje zaufanie, otwiera ranę, która potrzebuje dużo czasu, aby się uzdrowić. Czasem nigdy nie jest w stanie tego zrobić. Wszyscy wiemy również, że rana jest tym większa, im bardziej ufasz osobie, która Cię zdradziła.

Ale nie możesz rozpatrywać każdego rozczarowania w kategorii zdrady. Faktem jest, że jako istoty ludzkie czasami zawodzimy siebie nawzajem. Są chwile, kiedy nie jesteśmy w stanie zmierzyć się z okolicznościami i w rezultacie rozczarowujemy ludzi, których kochamy.

Ale nie zawsze jest to zdrada.

“Jesteśmy znacznie mniej wyrozumiali w stosunku do ludzi, którzy zdradzają nas w małych sprawach niż dla ludzi, którzy zdradzają innych w wielkich”.

François de La Rochefoucauld

Ale rodzaj zdrady, która boli i zostawia ślad, to taki, którego nie popełnia się przez przypadek. Ludzie robią to będąc w pełni jej świadomymi i z całkowicie samolubnych powodów. Jest to ten rodzaj, który pochodzi od kogoś, kto mówi, że nic się nie stało i uspokaja Cię, ale zaczyna działać inaczej, gdy na jaw wychodzi prawda.

Zdrada i jej różne rodzaje

Istnieje więcej niż jeden rodzaj zdrady. Z jednej strony istnieje coś takiego jak zdradzenie samego siebie. Z drugiej strony jest i taka, którą inni wyrządzają Tobie. Większość ludzi myśli o miłości, kiedy myślą o zdradzie, ale nie jest to jedyny jej rodzaj.

Zdrada i jej rodzaje - samotny mężczyzna nad morzem.

Wszystkie sposoby zdradzania kogoś mają dwie wspólne cechy. Pierwsza: oderwanie się od czegoś jawnie lub niejawnie ustalonego wcześniej przez jedną osobę. Drugi: wykorzystanie zaufania drugiej osoby.

Kiedy zdradzamy ludzi, zdradzamy porozumienia i oczekiwania, wraz z nadziejami i obietnicami. Zdradzamy ludzi za pomocą naszych słów i naszych działań.

Każdy, kto został zdradzony, zasmakował najbardziej gorzkiego oszustwa. Poczuł się niedowartościowany i doszedł do wniosku, że z niego zadrwiono. Jego myśli, uczucia i oczekiwania zostały całkowicie pominięte. Stały się niczym więcej jak tylko przedmiotem w intrygach drugiej osoby. Innymi słowy, osoba ta potraktowała go przedmiotowo i wykorzystała do swego celu. Dlatego zdrada jest tak bolesna i pozostawia tak głęboki ślad.

Pokonywanie poczucia zostania zdradzonym

Najbardziej toksycznym skutkiem zdrady jest sprawienie, że zdradzonej osobie będzie trudno komuś zaufać. Może to również obejmować innych ludzi, nie tylko Ciebie. Konieczność radzenia sobie z dwulicowością innej osoby jest naprawdę ciężkim ciosem, który generalnie nie leczy się sam. Dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na pokonanie zdrady. Oto kilka podpowiedzi jak to robić:

  • Oceń sytuację. Ważne jest, aby dowiedzieć się, co dokładnie doprowadziło do zdrady. Szczególnie musisz uważnie przyjrzeć się, czy dana osoba celowo cię oszukała, czy nie. Jej intencje naprawdę mają znaczenie.
  • Nie obwiniaj się. Mimo, że zdradzona osoba jest ofiarą, przez większość czasu sama obwinia się za to, co się stało. Biczuje się, wmawiając sobie w kółko, jak bardzo była głupia. Ale nigdy nie powinieneś brać odpowiedzialności za to, co zrobił ktoś inny. Traktuj się dobrze.
  • Pogódź się z tym, co się stało. Możesz spróbować zaprzeczyć temu, co się stało. Ale nie posuniesz się w ten sposób naprzód. Najlepiej jest zaakceptować to, co się stało i dowiedzieć się, czy istnieje na to jakieś rozwiązanie, czy nie.
  • Daj sobie czas. W wielu przypadkach zdrada pozostawi Cię w stanie niestabilności emocjonalnej. Dobrze jest poświęcić trochę czasu, aby przełamać początkowy szok i lepiej zrozumieć, co się stało.
  • Zrób bilans. Jako istoty ludzkie, czasami wszystko psujemy. Nigdy tego nie zapomnisz. Choć może to być bardzo trudne, ważne jest , aby stworzyć równowagę.
  • Poszukaj drogi do przebaczenia. Przebaczenie nie oznacza zaakceptowania tego, co się stało bez żadnych konsekwencji. Nie oznacza również, że nic się nie stało. Chodzi raczej o to, aby pogodzić się z samym sobą i nauczyć się zostawiać przeszłość za sobą.

Kobieta wypuszczająca ptaki na wolnośc.

Zdrada jest zawsze gorzką pigułką do przełknięcia. Ale nie zawsze musi prowadzić do traumy przez całe życie. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli zostałeś zdradzony, to odzyskać równowagę. To jedyny sposób, aby iść do przodu. Nie pozwól, aby czyjeś działania wpłynęły na resztę Twojego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.