Czy wiesz, że Twój mózg może Cię uleczyć w niektórych sytuacjach?

Czy wiesz, że Twój mózg może Cię uleczyć w niektórych sytuacjach?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Twój mózg zmienia się z każdą nową myślą, nową rzeczą, której się uczysz a także z każdym nowym doświadczeniem. Ten plastyczny, złożony i fascynujący organ może być naszym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zapobieganie i leczenie niekończących się chorób. Dlatego zrozumienie, że Twój mózg może Cię uleczyć, może otworzyć drzwi do zastosowania nowych narzędzi i podejść umysłowych.

Jednym z największych ekspertów w dziedzinie plastyczności mózgu jest bez wątpienia dr Álvaro Pascual-Leone. Jest naukowcem, profesorem i dziekanem Centrum Nauki Klinicznej i Translacyjnej w Harvard Medical School. Co więcej, jest jednym z najbardziej inspirujących badaczy ludzkiego mózgu i jego potencjału.

Zdajemy sobie sprawę, że wyrażenie „Twój mózg może Cię uleczyć” może prowadzić do więcej niż jednego nieporozumienia. Jednak wyjaśnijmy coś prostego: ten organ nie wyleczy chorób przewlekłych. Może on jednak pozwolić nam zapobiegać im w wielu przypadkach, a nawet złagodzić ich skutki, jeśli poprawimy nasze nawyki.

Dodatkowo, według profesora Pascual-Leone musimy zrozumieć, że to od nas zależy „wyrzeźbienie” naszego własnego mózgu, aby uczynić go naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Otaczanie się troskliwymi i autentycznymi ludźmi, bycie ciekawym i otwartym, myślenie pozytywnie i ograniczanie wpływu stresu niewątpliwie pozwoli nam poprawić nasze zdrowie i samopoczucie.

Twój mózg może Cię uleczyć – bo jesteśmy rzeźbiarzami naszej własnej psychiki

Mózg jest pełen złożonych konstelacji. Każdego dnia dowiadujemy się więcej o tym kosmicznym oceanie, który rozciąga się poza naszą małą planetę, a ponadto jesteśmy teraz wykwalifikowanymi astronautami, którzy lubią badać i odkrywać odpowiednie dane na temat naszych sieci neuronowych.

Nie tylko mózg może Cię uleczyć, ręce czasami też!
  • Wiemy na przykład, że każde doświadczenie, myśl i zachowanie mogą modyfikować nasz mózg.
  • Odkryliśmy również proces zwany neurogenezą, który wyraźnie pokazuje, że nasz centralny układ nerwowy może nadal generować nowe neurony.
  • Badania takie jak przeprowadzone przez dr. Chunmei Zhao i Fred H. Gage z University of California w San Diego mówią jak ważny jest ten proces w zapobieganiu i łagodzeniu skutków problemów zdrowotnych, takich jak depresja, utrata pamięci lub choroby neurodegeneracyjne.

Jest to niewątpliwie jeden z najciekawszych obszarów neurobiologii, ponieważ do niedawna wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie wygenerować nowe neurony tylko w pierwszych latach naszego życia.

Geny nie determinują chemii naszego mózgu

Są dwa aspekty, które zawsze należy brać pod uwagę w przypadku neurobiologii: genetyka i epigenetyka.

Mózg - konstelacje gwiezdne
  • Czynniki te zawsze będą określać, czy nasz mózg ma większą czy mniejszą szansę cierpienia na pewne patologie.
  • Jednak jeśli chodzi o zapobieganie im, musimy zawsze pamiętać o jednym aspekcie: geny nie determinują naszego zdrowia w 100%. To od nas zależy przyjęcie nowych praktyk i lepsze podejście psychiczne.

Bycie autentycznym rzeźbiarzem zdrowszego i bardziej plastycznego mózgu pomoże nam zmniejszyć wpływ wielu fizycznych i psychicznych chorób.

Plastyczny mózg jest zdrowy i wytrzymały

Twój mózg może Cię uleczyć, ponieważ ma niesamowitą zdolność zwaną plastycznością. Co to właściwie znaczy?

  • Plastyczność to zdolność naszego układu nerwowego do modyfikowania się, aby reagować na nasze środowisko.
  • Ponadto jest to ewolucyjna zaleta, która pomaga nam lepiej dostosować się do wyzwań i ogólnych trudności.
  • Kiedy mówimy o neuroplastyczności, odnosimy się do wszystkich tych zmian w naszym mózgu, które wynikają z doświadczenia.
  • Na przykład, odporność jest wyraźnym przykładem neuroplastyczności, ponieważ pokazuje naszą wyjątkową zdolność przezwyciężania przeciwności poprzez stosowanie nowych strategii i uczenie się z nich.

Jak możemy „rzeźbić” mózg?

Wiemy już, że plastyczność mózgu jest kluczowym narzędziem do stawiania czoła wyzwaniom w naszym środowisku. Podobnie, naukowcy odkryli, że aspekty takie jak rezerwy poznawcze pozwalają nam lepiej radzić sobie z warunkami neurologicznymi.

Klucze do bycia architektami naszego mózgu są w rzeczywistości dość łatwe do zastosowania. Przynoszą duże korzyści naszemu mózgowi, ponieważ pozwalają mu generować nowe połączenia. Są stymulujące, ochronne i optymalizujące.

Zobaczmy, co radzi neurolog Pascual-Leone:

Właściwe nawyki żywieniowe

Zróżnicowana i zrównoważona dieta równa się zdrowiu. Powinniśmy starać się kupować świeże, organiczne produkty i unikać spożywania zbyt dużej ilości cukru i tłuszczów nasyconych.

W naszej diecie powinniśmy również uwzględnić pokarmy zawierające omega-3, magnez, tryptofan, witaminę K i przeciwutleniacze.

Regularne ćwiczenia fizyczne

Siedzący tryb życia jest jednym z głównych wrogów zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego wskazane jest wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Bieganie

Wystarczy spacerować pół godziny dziennie.

Medytacja i pozytywne myśli

Nauka od pewnego czasu bada wpływ medytacji na nasze zdrowie. W rzeczywistości badanie z Uniwersytetu Harvarda ujawniło, że uważność może pomóc złagodzić niepokój i stres.

Z drugiej strony, Twój mózg będzie w stanie Cię uleczyć, jeśli w pewnym momencie zdołasz przyjąć pozytywne i odporne podejście do życia. Pozytywne myśli poprawiają zdrowie mózgu, zmniejszają napięcie, a nawet poprawiają zdolność uczenia się nowych rzeczy.

Głęboki i spokojny sen

Są ludzie, którzy śpią tylko przez 6 godzin i czują się całkowicie dobrze rano. Inni natomiast muszą spać około 9 godzin każdej nocy. Jednak ważna jest nie liczba godzin, które śpimy, ale jakość tego snu. Nigdy nie lekceważ snu, ponieważ jest niezbędny dla zdrowego mózgu!

Pozytywne relacje

Nasz mózg potrzebuje interakcji społecznych. Posiadanie znaczącego systemu wsparcia, na którym można polegać pomaga nam lepiej radzić sobie z depresją, wzmacnia połączenia nerwowe i poprawia rezerwę poznawczą.

Przyjaźń to zdrowie, a miłość to energia. Powinniśmy dążyć do utrzymania relacji, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi zamiast się martwić. Wierz lub nie, ale to one z każdym dniem sprawiają, że jesteśmy zdrowsi.

Podsumowując, teraz gdy już wiesz, że Twój mózg może Cię uleczyć, nie wahaj się przyjmować lepszych nawyków. Pamiętaj, że możesz być rzeźbiarzem tego organu, który jest w stanie pośredniczyć w Twoim samopoczuciu, a nawet zapobiegać rozwojowi pewnych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.