Nasze uczucia - nauczmy się je rozumieć

Nasze uczucia - nauczmy się je rozumieć

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2018

Aby zmierzyć się z nowym światem, musimy odkryć najbardziej emocjonalną i kreatywną część nas samych. Nasze ciało komunikuje się i odzwierciedla to, jak się czujemy a także nieprzerwanie dostarcza nam informacji o naszym nastroju. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy zrozumieli wiadomości jakie przesyłają nam nasze uczucia. Takie postępowanie wpływa na nasze zdrowie, a także na sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z innymi.

Ważne jest byśmy zrozumieli różnicę pomiędzy słuchaniem i słyszeniem. Słyszenie oznacza po prostu użycie zmysłu słuchu. Słuchanie z kolei polega na zwracaniu na coś uwagi. Możemy słyszeć kogoś, ale nie słuchać ani nie rozumieć co do nas mówi. Słuchanie oznacza zobowiązanie. Oznacza być tam, postrzegać to, co mówi nam nasze ciało i emocje, co próbują przekazać nasze uczucia.

“Wszystko, co istnieje, zaczęło się od języka. A język zaczął się od słuchania. “

Jeanette Winterson

Nasze uczucia. Zrozum swoje ciało, mów do swoich emocji

Najczęstszymi przyczynami choroby są postawy i negatywne emocje. Poszukiwanie uwagi, unikanie nieprzyjemnych sytuacji lub uciekanie od nich, to momenty, w których nasze ciała zaczynają przemawiać. Zwykle pojawiają się objawy służące jako znaki ostrzegawcze, że coś jest nie tak.

Ludzie, którzy nie rozumieją, że te reakcje są spowodowane przez nieprzyjemne emocje, których doświadczają, często cierpią na choroby fizyczne spowodowane blokadą emocjonalną.

Kobieta i motyl.

Istnieją różne badania, które potwierdzają siłę, jaką emocje wywierają na ludzkie ciało. Naukowcy odkryli silny związek między bólem a stresem. Stres emocjonalny może pozostawić w naszym ciele trwały ślad.

Najczęstsze objawy stresu emocjonalnego są następujące:

  • Emocje: depresja lub lęk, drażliwość, uczucie strachu, nerwowość.
  • Myśli: nadmierny strach przed niepowodzeniem, nadmierny samokrytycyzm, trudności z koncentracją, trudności w podejmowaniu decyzji, zniekształcone myśli.
  • Zachowania: brutalne traktowanie innych, wzrost konsumpcji tytoniu, alkoholu i innych używek , zwiększenie lub zmniejszenie apetytu, płacz, zgrzytanie zębów.
  • Zmiany fizyczne: napięcie mięśniowe, zimne i spocone dłonie, bezsenność, bóle głowy, zmęczenie, problemy z plecami i szyją, wzmożone oddychanie, problemy ze snem, zaburzenia seksualne.

Wasze ciało jest świątynią – słuchajcie go

Zrozum swój umysł, pokazuje jaki jesteś

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, nasza mentalna postawa może blokować nas do momentu w którym pojawiają się fizyczne problemy. Ta mentalna blokada powstaje, gdy emocje są na tyle silne, że tracimy skupienie a bywa i tak, że potrafią oddzielić nas od tego, co robimy. Negatywne emocje wywołują zakłócenia. Przestajemy zwracać uwagę na działanie jakie wykonujemy i zaczynamy myśleć o emocjach.

Dziewczyna całująca kwiatki.

Zwracając uwagę na nasz umysł, rozpoznamy nasze uczucia i emocje. Słuchając naszego wewnętrznego ja, przygotujemy się do przezwyciężenia nieprzyjemnych uczuć i emocji. Dzięki temu ponownie będziemy mogli skupić się na codziennych działaniach i życiu. W ten sposób przygotujemy się fizycznie i psychicznie do tego aby rozpoznawać i izolować negatywne emocje. Rozpoznanie tych emocji jest pierwszym krokiem do ich przezwyciężenia.

Umysł jest odpowiedzialny za myślenie wyższego rzędu. Łączy zmysły, myśli, osądy i pamięć. Pozwala nam to ocenić koszty i korzyści płynące z podejmowania uzasadnionych decyzji. Możliwe, że twój wewnętrzny głos nie zawsze jest wyraźny, ale mimo to wciąż próbuje ci coś powiedzieć. Zacznij pisać dziennik lub pamiętnik, dyskutuj ze swoim wewnętrznym krytykiem, szukaj spokojnych miejsc. Innymi słowy, naucz się rozumieć swój umysł.

Zanim wpadniesz w złość, zaczniesz siebie obwiniać lub zablokujesz przed różnego rodzaju bodźcami, posłuchaj swojego wewnętrznego głosu. Oddziel negatywne emocje i uczucia od umysłu. Przygotuj się fizycznie i psychicznie do tego by uważnie wsłuchać się w siebie. Nikt nie jest lepszym słuchaczem dla twojego ciała niż ty.

Walka z samym sobą jest najtrudniejszą bitwą. Pokonanie samego siebie to najpiękniejsze zwycięstwo


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.