Prawda absolutna - ludzie, którzy wyrażają w ten sposób wszystkie swoje opinie

Prawda absolutna - ludzie, którzy wyrażają w ten sposób wszystkie swoje opinie

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2018

Prawda absolutna. Niektórzy ludzie po prostu uwielbiają udzielać nieproszonych rad. Ludzie, którzy zamierzają “pomagać” wszystkim, mówiąc im to, co według nich powinni usłyszeć.

Są to osoby o bardzo wybujałym ego, sprzedające nam swoje opinie, tak jakby była to prawda absolutna. Zawsze używają protekcjonalnego, krytycznego tonu głosu.

“To oczywiste, że zawsze wybierasz niewłaściwych facetów. Mówię ci, że i tak oszukają cię przy pierwszej, lepszej okazji. “, ” Mówię ci to dla twojego własnego dobra. Po prostu wyrzuć ten pomysł z głowy, bo to dla ciebie za dużo.” ” Te rzeczy przydarzają się tobie, ponieważ nie masz osobowości…”

“Nie powinniśmy mylić prawdy z popularną opinią”.

-Jean Cocteau-

Wielu z nas słyszało takie rzeczy. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli mamy prawo do wyrażania opinii, nie należy używać ich w celu zranienia, upokorzenia lub patrzenia na kogoś z poczuciem wyższości.

Musimy również wiedzieć, że opinie są indywidualnym sposobem postrzegania świata. Są prostymi odbiciami emocjonalnego i poznawczego świata ludzi, którzy je wyrażają.

Ale, jak powiedział Leonardo Da Vinci, najgorszym błędem, jaki mogą popełnić ludzie, jest wiara w przebiegłość ich własnych opinii. Ponieważ nie ma gorszej ignorancji, niż gdy ktoś zaczyna myśleć, że jego osobiste oceny są prawdą absolutną.

Ryczący lew - wszechświat i prawda absolutna.

Opinie mogą działać jak kajdany

Opinie często mogą nas ograniczać. Zastanówmy się nad tym przez chwilę. Kiedy ktoś wyraża swoją zdanie o nas, robi to w oparciu o swoją rzeczywistość, doświadczenia i wartości.

Jest to czymś normalnym, należy się tego spodziewać i my to rozumiemy. Ale możemy również zastosować wobec tego procesu coś, co psychologia nazywa ” tendencyjnością uwagi”/”efektem potwierdzenia”.

Oznacza to, że są ludzie, którzy dostrzegają tylko to, co chcą zobaczyć. Ludzie, którzy ograniczają się do obserwowania pewnych aspektów, aby wydać skrajnie stronnicze osądy.

Tak zwana teoria racjonalnego wyboru mówi nam również, że wiele heurystyk, które stosujemy w odniesieniu do naszych myśli i opinii, reaguje na proste “intuicje” – uproszczone oceny prowadzące do wydawania błędnych osądów.

To wszystko niewątpliwie pomaga wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby nakładają zarówno na siebie jak i na innych ograniczenia, wyciągając tak wątpliwe wnioski , jak: “kobiety są z natury słabe.” lub “dzieci potrzebują silnej ręki, aby się czegoś nauczyć.” Albo nawet “każdy, kto wyznaje inną religię niż ja jest terrorystą. “

Dlatego powinniśmy być bardzo ostrożni w stosunku do ludzi, którzy używają swoich opinii, tak jakby były one unikalnymi, ekskluzywnymi i uniwersalnymi prawdami. Ponieważ nic nie definiuje kogoś bardziej niż komentarze, które czynią.

Z drugiej strony, coś z czym zapewne każdy z was się spotkał – gdy ktoś, kto wygłasza zdecydowane i szkodliwe opinie, reaguje bardzo negatywnie, nawet postrzegając to jako osobisty atak, kiedy próbujemy obalić jego argumenty logicznymi, rozsądnymi zasadami.

Nie przyjmuje ich ani nie wysłucha, ponieważ stosowane przez niego mentalne kajdany kształtują bardzo sztywny wzorzec myśli. W rzeczywistości jest wielu ludzi, którzy określają tego rodzaju osoby mianem “trolli”.

Abstrakcyjna kobieta.

Prawda absolutna. Jeśli masz zamiar wyrazić swoją opinię, spraw by była ona konstruktywna

Wszyscy możemy i powinniśmy wyrażać nasze opinie na temat różnych rzeczy. Ale musimy to robić z szacunkiem do innych, tak by nikogo nie obrazić.

Nie ma znaczenia, czy będzie to prawda, która boli; jeśli tylko okaże się użyteczna z pewnością będzie mile widziana.

Tak więc spróbujemy kontrolować oceny, które nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, pochodzą prosto z naszego ciała migdałowatego. Miejsce, które kontroluje nasze emocje, takie jak strach, nienawiść lub furia. Gdzie wydajemy opinię z zamiarem zranienia, przylepienia komuś szkodliwej etykietki lub spojrzenia na innych z góry. Robimy to z wyraźnym pragnieniem bycia ponad innymi.

“Nie krzywdź innych tym, co rani ciebie.”

-Budda-

Lew i chmury.

Z drugiej strony nasze społeczeństwo uwielbia mocne opinie. Ale mają one słabe wsparcie. Pomyśl o opiniach takich jak: “zagłosuj na mnie, inaczej świat pogrąży się w chaosie.” Albo “kup ten produkt, a będziesz szczęśliwy”. “Schudnij, ubieraj się w ten sposób, zrób to, a odniesiesz sukces społeczny “. Musimy nauczyć się myśleć inaczej.

Nauczmy oddzielać się nieco od naszych opinii. W ten sposób możemy zobaczyć więcej.

Na przykład, nie mówmy naszej przyjaciółce, że sukienka, którą ma na sobie, jest okropna. Zapytajmy najpierw samych siebie, czy może nosi ją, ponieważ jej się podoba. Lub też dlatego, że zwyczajnie ubiera się inaczej niż my.

Pamiętajmy o przydatnym filtrze trzech prawd Arystotelesa:

  • Czy jesteś całkowicie pewien, że to, co masz zamiar powiedzieć, jest prawdą?
  • Czy to, co zamierzasz powiedzieć jest dobre?
  • Czy opinia, którą zamierzasz wydać będzie przydatna dla drugiej osoby?

Jeśli odpowiedź na te trzy pytania brzmi “tak”, zrób to. Wyraźmy naszą opinię, aby poprawić stosunki z innymi, praktykować wzajemny szacunek i tworzyć silniejsze relacje. Ale zapomnijmy, że istnieje coś takiego, jak prawda absolutna.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.