Zbyt wysokie wymagania wobec siebie – częsty problem

Zbyt wysokie wymagania wobec siebie zmienią cię w osobę nieprzejednaną wobec innych. Taka postawa prowadzi wyłącznie do problemów.

Kobieta zbyt wymagająca wobec siebie.

Oczywiście lubisz, kiedy wszystko idzie dobrze. Wiesz jednak, że Twoje plany i aspiracje nie zawsze układają się tak, jak oczekiwałeś. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele czynników i nieprzewidzianych wydarzeń, które są całkowicie poza twoją kontrolą. Niemniej jednak nieosiągnięcie oczekiwanych rezultatów może Cię frustrować. W rzeczywistości zbyt wysokie wymagania mogą sprawić, że będziesz mieć naprawdę zły czas.

Jeśli to brzmi znajomo, prawdopodobnie zamieniłeś osiągnięcie perfekcji w obsesyjny cel. Zbyt wysokie wymagania sprawiają, że czujesz się nieswojo i jesteś niezadowolony. Co więcej, Twoje nadmiernie wymagające zachowanie i bezkompromisowość wobec siebie i innych mogą stać się prawdziwym problemem. Jednak życie w konkurencyjnym społeczeństwie często narzuca ci nieosiągalne cele. Musisz wiedzieć, kiedy możesz wymagać od siebie trochę więcej lub kiedy nadszedł czas, aby zdjąć nogę z pedału gazu.

Zbyt wysokie wymagania

Kobieta zestresowana swoim żądaniem

Jeśli będziesz nadmiernie wymagający od siebie, będziesz świadomy swoich niepowodzeń i tego, że nie jesteś w stanie osiągnąć tego, co zaplanowałeś. To sprawia, że czujesz się źle. W rzeczywistości obwiniasz się i karzesz, czujesz się zmiażdżony w środku. Taka postawa w żaden sposób nie przynosi ci korzyści. Generuje negatywne uczucia, takie jak niezadowolenie. Często jest to spowodowane wymyślonymi sytuacjami, które nawet nie istnieją. Z tego powodu musisz zaakceptować fakt, że błędy są częścią codziennego życia i że nie zawsze wszystko potoczy się tak, jak oczekiwałeś.

Bycie tak wymagającym nie jest cnotliwe. Wręcz przeciwnie, może stać się defektem, który przysparza Ci problemów zarówno z samym sobą, jak i z innymi. To sprawia, że jesteś bezkompromisowy. Taka postawa nie prowadzi do niczego dobrego. Ponieważ nie możesz prosić nikogo o więcej, niż jest w stanie dać, ani nie powinieneś oczekiwać, że inni będą tym, kim chcesz, aby byli. Nie wszyscy z nas mają takie same zdolności, gusta i aspiracje. Nie wszyscy też patrzymy na życie przez ten sam pryzmat.

Problem z poczuciem własnej wartości

Nadmierne zapotrzebowanie generuje stres i niepokój. Jeśli wymagasz od siebie, nieustannie poszukujesz doskonałości. W konsekwencji, gdy tego nie osiągasz, czujesz niezadowolenie. To toksyczna emocja, która prowadzi do nieszczęścia. Ponadto masz tendencję do bycia podatnym i wrażliwym na krytykę, zarówno konstruktywną, jak i destrukcyjną. Na przykład nie możesz poradzić sobie z nikim, kto mówi ci, jak masz robić rzeczy.

Geneza tej nieprzejednanej postawy wiąże się na ogół z problemem poczucia własnej wartości. Innymi słowy, nie akceptujesz siebie takim, jakim jesteś. Po pierwsze, musisz nauczyć się szanować i kochać siebie takim, jakim jesteś, ze wszystkimi swoimi plusami i minusami.

Aby popyt nie stał się problemem, Twoje priorytety i aspiracje będą musiały się zmienić. Zamiast dążyć do perfekcji, musisz mieć świadomość ograniczeń własnych i innych.

Przerzucanie swoich wymagań na innych powoduje problemy emocjonalne. Jeśli jesteś rodzicem, możesz zniweczyć szczęście swoich dzieci, ciągle domagając się, aby były doskonałe. Generuje to potencjalne poczucie winy i niepewność u twoich dzieci, ponieważ sprawia się, że czują, że nigdy nie spełniają twoich oczekiwań. Co więcej, czują się całkowicie niezdolni do tego.

Popyt i relacje

Wymagająca kobieta ze swoim partnerem

Nadmierne zapotrzebowanie może również wpłynąć na twoje relacje z partnerem. Dlatego musisz wiedzieć, jak mierzyć poziom nieprzejednania, któremu się poddajesz i z jakim rzucasz wyzwanie swojemu partnerowi, aby nie pogorszyć ani nie zakończyć związku.

Kiedy jesteś w związku, masz tendencję do rzutowania swoich oczekiwań na partnera. Co się jednak dzieje, gdy Twoje oczekiwania nie pasują do zachowania Twojego partnera? Cierpisz i wpadasz w złość. Możesz nawet obwiniać ich o to, że są przyczyną twojego nieszczęścia. To dlatego, że Twoje oczekiwania nie zostały spełnione. Możesz narzekać: „Nie byłeś taki wcześniej, zmieniłeś się”. Niemniej jednak wszyscy się zmieniamy z biegiem czasu. W przeciwnym razie bylibyśmy zakotwiczeni w bezruchu, co uniemożliwiłoby nam ewolucję. Kochać bez żądań to kochać z poszanowaniem osobistego rozwoju drugiego człowieka.

Wreszcie, bycie osobą wymagającą nie musi stać się czymś negatywnym, jeśli wiesz, jak sobie z tym radzić i wyznaczać sobie granice. W rzeczywistości popyt może pomóc w osiągnięciu celów i sprostaniu wyzwaniom. To poprawia twoją samoocenę. Musisz jednak mieć świadomość, że nawet jeśli dołożysz wszelkich starań, aby robić wszystko dobrze, nie zawsze uzyskasz oczekiwane rezultaty. Rzeczywiście, życie nie jest doskonałe i ty też nie.

Scroll to Top