Samoocena - jak nad nią pracować?

Samoocena - jak nad nią pracować?
Laura Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Sposób, w jaki komunikujemy się z nami samymi, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na poprawę naszej samooceny. Jeśli nasz wewnętrzny dialog opiera się na ciągłej samokrytyce, nasza samoocena na tym ucierpi. Jeśli ciągle kogoś krytykujemy mówiąc „nie możesz”, „jesteś bezużyteczny”, „nie jesteś niczego wart”… jak ta osoba się poczuje? Jak my się poczujemy?

Lepsza samoocena to cel, który wszyscy powinniśmy uznać za własny. W miarę rozwoju budujemy naszą tożsamość i wzmacniamy nasze poczucie własnej wartości. Ten proces samopoznania i rozwoju osobistego staje się niezbędny do zdrowej interakcji ze światem wokół nas i z nami samymi.

Poczucie własnej wartości jest ściśle związane z samooceną. Samoocena odnosi się do przekonań ludzi na swój temat. Poczucie własnej wartości jest emocjonalnym echem samooceny. Tym, jak się czujemy z naszym obrazem. Zatem samoocena i poczucie własnej wartości są powiązanymi pojęciami, które się nawzajem uzupełniają.

Kobieta z sercem w dłoniach
Co dzieje się, gdy poczucie własnej wartości i samoocena są tak niskie, że negatywnie wpływają na nasze życie? Co konkretnie możemy zrobić, aby ją poprawić? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na poprawę naszej nadszarpniętej samooceny.

Samoocena – pracuj nad nią poprzez troszczenie się o samego siebie!

Sposób, w jaki dbasz o siebie jest konsekwencją i zarazem poczuciem własnej wartości. Jesteśmy w stanie stosować go wobec innych. Dbając o innych możemy sprawić, że poczują się lepiej. Cóż, powinniśmy też przestrzegać tej samej zasady w stosunku do nas samych.

Dlatego możesz zacząć poprawiać samoocenę dokonując bardziej realistycznych ocen swoich osiągnięć. Lub realistycznie ocenić odpowiedzialność, jaką ponosisz za niektóre błędy lub nieosiągnięte cele. Ważne jest również, aby pamiętać, aby zadać sobie kilka ważnych pytań: Czego chcę? Czego potrzebuję? Jak mogę poświęcić czas samemu sobie?

Zidentyfikuj Twoje mocne strony

Aby poprawić samoocenę musisz polegać na Twoich mocnych stronach. Pamiętaj, że wszyscy mamy w naszej osobowości umiejętności, dzięki którym możemy poprawić naszą wydajność.

Osiągnięcia mogą dać Ci wskazówki na temat tych mocnych stron. Zadaj sobie pytanie: jakie są moje mocne strony i sukcesy? Co jest we mnie dobrego? Szukaj uczciwych odpowiedzi, w przeciwnym razie nic Ci to nie pomoże.

Zmień swój wewnętrzny dialog

Sposób, w jaki komunikujesz się z samym sobą jest kluczowym czynnikiem do poprawy samooceny. Jeśli Twój wewnętrzny dialog opiera się na ciągłej krytyce, autocenzurze lub karach poczucie własnej wartości będzie jednym z pierwszych, które poniesie konsekwencje takiego zachowania.

Pomyśl. Jeśli ciągle kogoś krytykujemy mówiąc „nie możesz”, „jesteś bezużyteczny”, „nie jesteś niczego wart”… jak ta osoba się poczuje? To samo dzieje się, gdy wypowiadamy te słowa do nas samych stając się tym samym naszym największym wrogiem.

W pewnym sensie ten wewnętrzny dialog jest irracjonalny. Interpretuje każdą sytuację w najgorszy możliwy sposób, nawet gdy dowody na poparcie tej interpretacji są bardzo słabe. Wobec tych negatywnych myśli ważne jest:

Kobieta na polu

  • Zidentyfikowanie ich: jak przebiega mój wewnętrzny dialog? Jakie emocje u mnie wywołuje? Czy to, co mówię do siebie jest realne czy irracjonalne?
  • Wdrożenie strategii, które podważą ich siłę.

Jednym ze sposobów na rozpoczęcie wprowadzania zmian w komunikacji wewnętrznej mogą być pytania typu: co byś powiedział Twojemu przyjacielowi? Jakie słowa zachęty użyłbyś rozmawiając z kimś, kogo kochasz? Wykorzystaj te odpowiedzi, aby wprowadzić bardziej pozytywny dialog wewnętrzny.

Samoocena: zaakceptuj siebie i wybacz samemu sobie

Czasami wszyscy mamy problem z zaakceptowaniem części nas samych. Tego, jak się czujemy i jacy jesteśmy. Opór, który może zniszczyć poczucie własnej wartości. Nie wybaczając sobie i nie akceptując siebie możemy wspierać naszego psychicznego oprawcę: poczucie winy, która zawsze stawia nas w złym świetle.

Kristin Neff w swoich badaniach na Uniwersytecie w Teksasie na temat samooceny stwierdza, że ​​jeśli jesteś w stanie traktować siebie z większą życzliwością i współczuciem możesz poprawić Twoją samoocenę w zdrowszy sposób.

Dlatego jeśli chcesz poprawić Twoją samoocenę musisz wybaczyć sobie i zaakceptować to, że jesteś człowiekiem i popełniasz błędy. I nie musisz się za to linczować.

Staraj się traktować siebie z tą samą miłością i szacunkiem, z jaką traktujesz osobę, którą kochasz. Dawaj sobie wsparcie i zrozumienie zamiast ciągłego krytykowania i osądzania. Przestań się karać za każdym razem, gdy popełnisz błąd.

Podsumowując, przeszkodą w poprawie samooceny jest ustalenie wysokich i trudnych do osiągnięcia celów. Tych, które prowadzą jedynie do frustracji i utrzymaniu negatywnej samooceny.

Dlatego ważne jest włączenie różnych celów do naszych planów. Wyzwań, które pomagają nam się rozwijać, ale także małych celów. To one pomogą nam zachować dobrą samoocenę, gdy wielkie cele staną się zbyt trudne do osiągnięcia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.