Jak poprawić życie rodzinne

Utrzymanie otwartych kanałów komunikacji może być czasem nie lada wyzwaniem. To tylko jeden z pięciu kluczowych pomysłów na poprawę życia rodzinnego.
Jak poprawić życie rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2022

Utrzymanie harmonii w życiu rodzinnym to wyzwanie, które często wymaga dużych umiejętności społecznych . Niezależnie od więzi, które łączą członków danej rodziny, są chwile, kiedy nie jest tak łatwo chronić ich relacje przed pewnymi konfliktami. Jak poprawić życie rodzinne?

Jeśli tak się dzieje, lub po prostu chcesz poprawić swoje relacje, w tym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić. Damy Ci pięć prostych, ale skutecznych wskazówek, które z pewnością będą pomocne.

„Dom nie jest budynkiem, ulicą, miastem ani czymś tak sztucznym jak cegły i zaprawa murarska. Dom jest tam, gdzie jest rodzina…”

John Boyne

Pięć wskazówek, jak poprawić życie rodzinne

Komunikacja jest kluczowa

Komunikacja jest podstawą większości relacji, zwłaszcza rodzinnych. Jednak nie wystarczy po prostu rozmawiać ze wszystkimi członkami rodziny – trzeba też umieć słuchać. Jeśli są dla Ciebie ważni, musisz poświęcić im trochę uwagi.

Co więcej, musisz być szczery, kiedy mówisz. Nawet jeśli możesz poczuć pokusę, gdy uznasz, że dany temat może być kontrowersyjny, aby go uniknąć. Niemniej jednak o tych tematach zawsze trzeba mówić. Po pierwsze, powinieneś je zidentyfikować,  przy zaangażowaniu innych członków rodziny (jeśli to możliwe). W ten sposób zmniejszysz odległości i różnice między wami.

Empatia jest kluczowym czynnikiem dobrej komunikacji. Ponadto próba zrozumienia tego, co czują inni, pomoże Ci być bardziej asertywnym.

Odporna rodzina na molo.

Oferuj i dziel się

Wszyscy członkowie Twojej rodziny mają swoje upodobania i zainteresowania. Niemniej jednak różnice te nie muszą być przeszkodą we wspólnym spędzaniu czasu . Dla rodziny, która mieszka pod jednym dachem, szczególnie przyjemne może być granie w gry planszowe.

Ważne jest, aby wspólnie i bez stresu dzielić się chwilami radości i relaksu. Czas rodzinny nie powinien ograniczać się tylko do ważnych rozmów, podejmowania decyzji lub rozwiązywania konfliktów. Poświęć trochę czasu, aby po prostu dobrze się bawić.

„To jest część tego, o co chodzi w rodzinie, nie tylko o miłość, ale także o to, aby inni wiedzieli, że jest ktoś, kto się o nich troszczy… Nic innego Ci tego nie zapewni. Nie pieniądze. Nie sława”.

Mitch Albom

Jasne zasady i reguły

Jasne zasady i reguły to kolejny istotny element poprawy życia rodzinnego. Musisz uzgodnić zasady rządzące dynamiką Twojej rodziny. Wszyscy jej członkowie powinni być uwzględnieni w tej dyskusji.

Każdy z Was powinien mieć jasno określone obowiązki w domu. Należy również ustalić pewne zasady współistnienia. Wszyscy musicie jasno określić, jakie są wasze zadania w domu i wszyscy musicie je wypełniać. W ten sposób będziecie cieszyć się przyjemną atmosferą. Jeśli jednak to się nie powiedzie, ważne jest, aby o tym porozmawiać, zanim stanie się znacznie większym problemem.

Szacunek jest niezbędny

Szacunek jest podstawą zdrowego związku. To także najlepszy sposób na pokazanie innym, że są dla Ciebie ważni. Szacunek oznacza, że traktujesz innych członków rodziny uczciwie i z życzliwością. Dajesz im także własną przestrzeń i czas. Na przykład, jeśli wiesz, że ktoś uczy się w domu, nie powinieneś puszczać bardzo głośnej muzyki. Szacunek oznacza zrozumienie dla innych.

Zawsze musisz być pełen szacunku, kiedy komunikujesz się z innymi. Nawet w chwilach, gdy z jakiegoś powodu możesz być zdenerwowany, musisz nadal okazywać szacunek.

„Co możesz zrobić, aby promować pokój na świecie? Idź do domu i kochaj swoją rodzinę”.

-Matka Teresa-

Rodzina z papieru

Każdy jest inny

Każdy jest inny i to jest w porządku. Każda osoba jest wyjątkowa, chociaż wszyscy mamy pewne cechy wspólne z innymi. Tego faktu nigdy nie należy ignorować. Jak wspomnieliśmy wcześniej, szacunek jest ważny. Równie ważne jest bycie tolerancyjnym i zrozumienie, że nie każdy w rodzinie powinien myśleć lub postępować tak samo jak Ty. Wszyscy macie prawo wyrażać siebie tak, jak chcecie, poprzez ubrania, gusta czy własny styl.

Bycie innym odnosi się również do sposobu, w jaki wyrażasz uczucia. Pamiętaj, że nie każdy musi to robić w ten sam sposób. Na przykład, niektórzy lubią wyrażać to słowami, inni gestami, a inni troskliwymi postawami. To jest w porządku. Nie możesz zmusić innych, by byli tacy, jak Ty sobie ich wyobrażasz.

„Więź, która łączy Twoją prawdziwą rodzinę, nie jest więzią krwi, ale szacunku i radości we wzajemnym życiu”.

-Richard Bach-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corrales Pérez, Alejandra; Quijano León, Nayely K.; Góngora Coronado, Elías Alfonso. (2017). Empatía, comunicación asertiva y seguimiento de normas. Un programa para desarrollar habilidades para la vida. Enseñanza e Investigación en Psicología, 22(1), 58-65. Consejo Nacional para la Enseñanza en Investigación en Psicología A.C.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.