Poziom optymizmu - w jaki sposób można go zwiększyć?

Osiąganie celów, stawianie czoła wyzwaniom i przezwyciężanie porażek w dużej mierze zależy od Twojego poziomu optymizmu. Jak go zwiększyć?
Poziom optymizmu - w jaki sposób można go zwiększyć?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Sposób, w jaki osiągasz swoje cele, stawiasz czoła wyzwaniom i przezwyciężasz porażki, zależy w dużej mierze od tego, jaki jest Twój poziom optymizmu. Chociaż nie wszyscy postrzegają życie w ten sam sposób, zawsze możesz ćwiczyć swój umysł, aby generować lub utrzymywać pożądany poziom optymizmu.

Twój mózg jest organem, który musisz trenować. Tak jak ćwiczysz, aby utrzymać zdrowe serce lub płuca, twój mózg wymaga pewnych zmian, aby w pełni wykorzystać swój potencjał. Jednak zazwyczaj zwracasz większą uwagę na lub zachowujesz więcej negatywnych informacji.

Niemniej nie jest tak źle. Ponieważ biorąc pod uwagę i stawiając czoła swoim niepowodzeniom, nabywasz umiejętności znajdowania lepszych rozwiązań w przyszłości. Z drugiej strony, jeśli te pomysły zajmą całą twoją uwagę, powrócisz do pesymizmu i negatywnych pomysłów.

Kobieta wyrażająca optymizm

Świadomie zwiększaj swój poziom optymizmu

Masz tendencję do nieświadomego skupiania się na negatywnych aspektach. Dlatego ważne jest, abyś pracował nad tym, aby to zmienić. Poniższe trzy wskazówki pomogą Ci zmienić perspektywę:

1. Zmień swoje negatywne myśli

Twój umysł przyjmuje negatywne wspomnienia i czyni je większymi i ważniejszymi niż są w rzeczywistości. Dlatego za każdym razem, gdy masz negatywną myśl, powinieneś przeciwdziałać jej pozytywną. Co więcej, aby bagatelizować swoje negatywne myśli, musisz je analizować i patrzeć na nie bardziej obiektywnie.

Następnym krokiem jest ich zredukowanie poprzez porównanie z pokrewnymi lub podobnymi wspomnieniami, które są przyjemniejsze. W ten sposób radykalnie je zmieniasz i wybierasz nowe myśli. Wymaga to procesu uczenia się, którego ćwiczenie zajmie trochę czasu. Jednak z cierpliwością osiągniesz pożądane rezultaty.

2. Wyraź wdzięczność

Negatywne wydarzenia są potęgowane przez twój umysł, chyba że świadomie je zrównoważysz. Kiedy stajesz przed wyzwaniem, dobrze jest zorientować się, co się dzieje. Poświęcając na to czas, pozwalasz sobie zarejestrować pozytywne aspekty, których doświadczasz.

Aby pomóc mózgowi w przechowywaniu tych pozytywnych wydarzeń, co tydzień powinieneś poświęcić czas na przeanalizowanie tego, za co powinieneś być wdzięczny. Następnym krokiem jest poinformowanie bliskich, że ich kochasz i że jesteś im wdzięczny.

Szczęśliwa kobieta

3. Powtarzaj pozytywne afirmacje

Jednym z kluczowych elementów zwiększania poziomu optymizmu, który uzyskałeś w poprzednich dwóch krokach, są pozytywne afirmacje. W rzeczywistości te wiadomości, które powtarzasz sobie najczęściej, to te, w które wierzysz i które określają twoją wizję życia. Muszą być powtarzane z prawdziwym przekonaniem i być stałym elementem twojego codziennego życia.

Możesz zacząć od jednej lub dwóch afirmacji, które reprezentują wartości, według których chcesz żyć i cele, które chcesz osiągnąć. Na przykład powiedz sobie „Każdego dnia poprawiam się” lub „Przeżywam swój najlepszy moment”. Powtarzanie podobnych do nich zwrotów pozwoli Twojemu umysłowi inaczej interpretować negatywne zdarzenia. Dzięki temu wzmocnisz swój optymizm i pozytywne nastawienie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.