Czy wiesz, że perfekcjonizm może uniemożliwić nam osiągnięcie wielkich celów? Może być szprychą w kole dla każdego z naszych marzeń. Jeśli w to nie wierzysz, pomyśl, ile razy przestałeś coś robić tylko ze strachu, że poniesiesz porażkę lub nie uzyskasz oczekiwanych rezultatów. Zasada 70 procent może Ci pomóc w takiej sytuacji.
Dążenie do doskonałości może płatać Ci figle, jeśli lęk przed popełnianiem błędów prowadzi do porzucenia lub pozostawienia projektów ukończonych w połowie. Pozbycie się strachu przed popełnianiem błędów to jeden z sekretów mniejszej prokrastynacji i wykorzystywania okazji do działania.
Miecz obosieczny
Perfekcjonizm to cecha osobowości charakteryzująca się systematycznym – ale często nienasyconym – poszukiwaniem optymalnych rezultatów. Definiowanie go w kategoriach „dobrej” lub „złej” cechy nie ma większego sensu. W zależności od tego, jak nim zarządzasz, może działać na Twoją korzyść lub przeciwko Tobie.
Nieprzystosowawczy perfekcjonizm
Perfekcjonizm często nakłada na Ciebie nadmierne wymagania, surową samokrytykę i sztywność umysłową. To sprawia, że nie potrafisz być bardziej elastyczny w osiąganiu swoich celów lub dostosowywać się w obliczu przeszkód. Wtedy perfekcjonizm staje się cechą wysoce nieprzystosowawczą.
W takim przypadku poczujesz się niespokojny i wyczerpany, a także stale sfrustrowany. Nieprzystosowawczy perfekcjonizm wykracza daleko poza jakość. Kiedy dążysz tylko do perfekcji, jeśli nie spełniasz swoich standardów, postrzegasz siebie jako porażkę.
Jeśli jesteś samozwańczym perfekcjonistą, możesz porzucić lub odłożyć swoje projekty na czas nieokreślony. Prokrastynacja jest nieodłącznie związana z tym hiperzapotrzebowaniem na doskonałość.
Co więcej, jeśli masz wobec siebie wysokie oczekiwania, możesz nawet chcieć anulować dany proces, zamiast stawić czoła ponownej ocenie proponowanych celów. Oznacza to, że Twoja obsesja na punkcie doskonałości przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ powoduje, że przestajesz wykonywać pewne zadania tylko dlatego, że chcesz wyeliminować możliwość niepowodzenia.
Adaptacyjny perfekcjonizm
Kiedy nie jest zbyt ekstremalny, perfekcjonizm może pomóc Ci zmotywować się do robienia wszystkiego, co w Twojej mocy, a tym samym do poprawy w różnych obszarach Twojego życia. Jest to tak zwany adaptacyjny perfekcjonizm. Zwykle towarzyszą mu inne cechy osobowości, takie jak odpowiedzialność, organizacja i wytrwałość. Jest to pomocne, o ile stawiasz sobie wysokie, ale realistyczne cele.
Adaptacyjny perfekcjonizm zwykle współistnieje ze zdrową samooceną. Oznacza to, że jesteś w stanie zidentyfikować, docenić i wzmocnić swoje mocne strony, jednocześnie ciesząc się swoimi osiągnięciami. Nie skupiasz swojej uwagi wyłącznie na wynikach lub na tym, czego Ci brakuje, ale bierzesz pod uwagę proces uczenia się i to, co już osiągnąłeś. Krótko mówiąc, opiera się na możliwości pozwalania sobie na popełnianie błędów i kontynuowanie prób.
Zasada 70 procent: nie bądź doskonały, nie bądź przeciętny
Na szczęście istnieją pewne strategie, aby pokonać niezdrowy perfekcjonizm bez gorszych wyników lub bycia przeciętnym. Co powiesz na osiągnięcie 70 procent perfekcji? Oznacza to bycie tylko trochę mniej doskonałym.
Robiąc to, zdasz sobie sprawę, że wyznaczenie sobie możliwego celu zapewnia elastyczność niezbędną do dalszego tworzenia, nauki i pracy. Będziesz także kontynuował naukę poprzez praktykę, ponieważ nie narzucasz już sobie potrzeby robienia wszystkiego perfekcyjnie.
„Lepiej zrobić coś niedoskonale, niż doskonale nie robić nic”.
-Robert H. Schuller-
Jak zastosować zasadę 70 procent?
Jeśli zwykle oczekujesz od siebie 100% optymalnych wyników, ta metoda pomoże Ci podjąć działania i iść naprzód we wszystkich zadaniach, unikając nadmiernego wysiłku. Oznacza to, że zadbasz o najcenniejsze zasoby, jakie posiadasz: swój czas, pieniądze i energię.
Oto jak to robisz:
- Kiedy kończysz dane zadanie, zadaj sobie pytanie: czy osiągnąłeś 70 procent „perfekcji”?
- Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, możesz zakończyć zadanie. Nie musisz czekać, aż będziesz absolutnie pewny lub usatysfakcjonowany, aby zaprezentować swoją pracę lub opublikować swoją artystyczną produkcję. Jeśli to zrobisz, stracisz wiele możliwości, takich jak konstruktywna krytyka i uczenie się. Wystarczy, że będziesz zadowolony w 70 procentach, aby podzielić się swoim osiągnięciem.
- Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, sprawdź następujące: co muszę zrobić lub poprawić, aby osiągnąć 70 procent? Skoncentruj się na tych kwestiach, które przyniosą konkretną poprawę i staraj się nie zgubić w reszcie.
Ta zasada jest strategią długoterminową, ponieważ pozwala stopniowo zwiększać swoje umiejętności, bez konieczności ciągłego doskonalenia się na co dzień. Jeśli przestaniesz wywierać na siebie presję, aby być wspaniałym we wszystkim, co robisz, zdziwisz się, co możesz osiągnąć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Angarita Becerra, L. D. (2012). Aproximación a un concepto actualizado de la procrastinación. Revista Iberoamericana De Psicología, 5(2), 85–94. https://doi.org/10.33881/2027-1786.rip.5209