Perfekcja - czy tkwisz w jej więzieniu?

Perfekcja - czy tkwisz w jej więzieniu?

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2021

Perfekcja – niektórzy tkwią w niej niczym w więzieniu, uwięzieni w stworzonej przez siebie celi, do której wyrzucili klucz, zafascynowani planowaniem idealnego świata. Nie tylko sami wpędzili siebie w te pułapkę, ale też karzą się za to, że nie są w stanie dokończyć wszystkiego co zaczynają.

Mimo to nie mogą przestać myśleć o swoich planach, analizować je wciąż od początku do końca. Ale nigdy nie są w stanie ich ukończyć, ponieważ żaden plan nie może osiągnąć doskonałości. Izolują się w celach, które zbudowali w swoich umysłach.

Cierpią, ponieważ nie są w stanie zmienić swojego systemu nagradzania się. Wiedzą, jak to osiągnąć, ale nie wiedzą, jak świętować. Wszystko, czego pragną to perfekcja.

Ponadto ich sztywność i brak elastyczności przejawia się również w relacjach z innymi członkami rodziny i partnerami. Wolą dystansować się i żyć w samotności, unikając kontaktów z innymi, którzy w rezultacie muszą się im poddać lub zmienić swoje zachowanie. Z tego powodu wydają się zimni i obojętni wobec innych.

Perfekcja – kiedy nic nie jest wystarczająco dobre

Ich samo postrzeganie, świadomość, wynikają z pracy, ale są w niej także sztywni i dążą do perfekcji, nie tolerując błędów. Te wymagania narzucają nie tylko sobie, ale również swoim współpracownikom, co powoduje wiele problemów w pracy.

Jako pracownicy kierują wszystkim i myślą, że tylko ich opinia jest poprawna i ważna, niezależnie od sprawy. Ale najgorsze jest to, że nie są w stanie zrealizować żadnego projektu na czas. Rezygnują z oddania czegoś na czas tylko po to, aby każdy szczegół, nawet najmniejszy, był dokładnie taki, jak tego pragną.

Kobieta - perfekcyjne życie

Mają też tendencję do robienia wszystkiego w ten sam sposób, powtarzając w kółko te same czynności. Nie rezygnują z własnych pomysłów nawet wtedy, gdy nie przynosi to żadnych dobrych rezultatów. Biegają niczym kurczak z odciętą głową, ale nigdy nie osiągają swoich celów.

Bardzo trudno jest zmienić ich sposób myślenia lub działania, ponieważ pokazują “trwały i nieelastyczny wzorzec wewnętrznych doświadczeń i zachowań, który odbiega znacznie od kulturowych oczekiwań podmiotu”.

Nic nie jest dla nich wystarczające dobre, bez względu na to, co robią. Perfekcja rządzi nimi, jest ich więzieniem. W najpoważniejszych przypadkach potrzebują profesjonalnej pomocy, aby lepiej przystosować się do otoczenia.

Obsesyjno-kompulsywne zaburzenie osobowości

Konieczne jest rozróżnienie między obsesyjno-kompulsywnym zaburzeniem osobowości, opisanym powyżej, a zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, lepiej znanym jako OCD. Prawdopodobnie słyszałeś więcej o tym drugim – OCD, które charakteryzuje się obsesjami i kompulsywnymi zachowaniami.

Obsesje są natrętnymi i powtarzającymi się myślami, które powodują wiele cierpienia. Z drugiej strony, przymus to zachowanie lub działanie umysłowe, które dana osoba podejmuje, aby uniknąć stresu spowodowanego przez swoje obsesje.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne kobieta ze zniekształconą twarzą

Na przykład, ciągle myśli “jeśli nie zapalę światła trzy razy, zanim wejdę do pokoju, coś złego stanie się z moją rodziną” (obsesja), więc aby tego uniknąć, trzykrotnie zapala światło (przymus) ).

Z drugiej strony, osoby z obsesyjno-kompulsywnym zaburzeniem osobowości nie wykazują obsesyjnych objawów ani kompulsywnych zachowań, niezależnie od tego, czy są one rzeczywiste czy psychiczne.

Raczej, jak powiedzieliśmy wcześniej, zaburzenie to charakteryzuje się perfekcjonizmem i sztywnością umysłu – cechami, które są wspólne z OCD, jednakże w mniejszym stopniu. W OCD obsesje i kompulsje są bardziej restrykcyjne.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz, że żyjesz w więzieniu perfekcji , nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Tak, abyś mógł poczuć się wolny. Zobaczyć, że życie w niedoskonałym świecie jest nie tylko możliwe, ale będzie także zdrową alternatywą dla sztywności w twoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.