Gdy strach przed porażką nas paraliżuje

Strach przed porażką i dążenie do perfekcji niekiedy blokują nas i uniemożliwiają nam pokazanie naszego potencjału. Na czym to polega?
Gdy strach przed porażką nas paraliżuje

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca, 2021

Strach przed porażką blokuje nas i uniemożliwia nam pokazanie całego naszego potencjału. Jak mawiał Salvador Dalí, powinniśmy pozbyć się dążenia do doskonałości, gdyż jest ona nieosiągalna. Jednak nasz mózg wciąż fiksuje się na perfekcjonizmie.

W historii kina nie było większego perfekcjonisty od reżysera Davida Leana, który miał prawdziwą obsesję na punkcie detali. Dzięki niemu powstały takie produkcje jak Most na rzece Kwai czy Doktor Żywago. Jego obsesyjne planowanie było tak wyczerpujące, że ekipa filmowa nie mogła go znieść.

Chciał na przykład, by w jednej ze scen w filmie Doktor Żywago pojawiła się ośnieżona łąka pełna maków. Było to prawie nierealne, więc próby spełnienia tego życzenia doprowadziły do opóźnień w kręceniu. Jego biografowie podkreślają, że perfekcjonizm prowadził u niego do frustracji i depresji oraz męczył współpracowników.

Jak mawiała amerykańska pisarka Pearl S. Buck, dążenie do perfekcji czyni nas nieznośnymi. Do tego dochodzi wyczerpanie emocjonalne i psychiczne.

“Perfekcja to śmierć, niedoskonałość to sztuka”.  • Curran, T., & Hill, A. P. (2019). Perfectionism is increasing over time: A meta-analysis of birth cohort differences from 1989 to 2016. Psychological Bulletin, 145(4), 410–429. https://doi.org/10.1037/bul0000138