Letnia bezsenność: skąd się bierze i co możesz z tym zrobić?

Możliwe, że latem będziesz miał problemy z zaśnięciem lub z zasypianiem w nocy. Powiemy Ci, jakie są przyczyny tej bezsenności i co możesz z tym zrobić.
Letnia bezsenność: skąd się bierze i co możesz z tym zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2022

Po całym roku stresu, presji w pracy i różnych innych obowiązkach, z niecierpliwością czekamy na nadejście lata, abyśmy mogli odpocząć. Jednak pomimo większej ilości czasu wolnego i relaksu związanego z wakacjami, nasze ciała wydają się nie mieć ochoty na współpracę, a spanie staje się zadaniem niemożliwym. Letnia bezsenność jest bardzo powszechna i wynika z różnych przyczyn. Na szczęście istnieją sposoby, aby z tym walczyć.

Trudności z zasypianiem lub snem nie są drobnym problemem. Brak snu wpływa na nasz nastrój, funkcjonowanie poznawcze i sprawność fizyczną. Jeśli źle śpimy, prawdopodobnie później czujemy się zmęczeni, apatyczni i brakuje nam energii. Ponadto czujemy się drażliwi i humorzaści oraz mamy problemy z koncentracją.

Aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji, ważne jest, aby wiedzieć, co powoduje bezsenność, a także jak zmniejszyć jej wpływ.

Dlaczego latem pojawia się u nas bezsenność?

Paradoksalnie te aspekty, które najbardziej lubisz w sezonie letnim, to te, które mogą stać się Twoimi największymi wrogami, jeśli chodzi o odpoczynek. Oto najważniejsze z nich:

Więcej światła

Latem mamy więcej godzin światła dziennego, a słońce zachodzi później. Chociaż pozwala nam to cieszyć się większą ilością wolnego czasu na świeżym powietrzu, może również wpływać na produkcję melatoniny. Hormon ten jest naturalnie wytwarzany przez organizm i odpowiada za wywoływanie snu każdej nocy.

Normalnie produkcja melatoniny zaczyna wzrastać, gdy wokół nas robi się ciemniej, sygnalizując ciału, że nadszedł czas na sen. Latem proces ten jest opóźniony, co może powodować problemy z zasypianiem.

Wysokie temperatury

To jedna z najbardziej oczywistych przyczyn bezsenności latem. Idealna temperatura otoczenia do snu to około 18-21°C. Jednak w wielu domach jest to prawie niemożliwe do utrzymania.

Gdy temperatura otoczenia przekracza 26°C, zasypianie i dobrej jakości odpoczynek stają się naprawdę trudne do osiągnięcia. Ponadto, jeśli zdecydujemy się otwierać okna, aby regulować temperaturę, jesteśmy narażeni na hałas otoczenia i nadmierne światło, które może utrudniać nam odpoczynek.

Kobieta z wentylatorem w nocy
jeśli temperatura wynosi 26º C lub więcej, prawidłowe spanie może być trudne.

Brak ćwiczeń fizycznych

Wysiłek fizyczny jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z bezsennością i poprawie jakości snu. Jednak latem nasz poziom aktywności fizycznej znacznie spada. Większość czasu spędzamy na czynnościach siedzących, co może odbić się na nas, jeśli chodzi o zasypianie i sen.

Różne nawyki i brak rutyny

Często zdarza się również, że latem nasze rutyny stają się zdezorganizowane. W wakacje kładziemy się spać i wstajemy później niż zwykle i nie trzymamy się ustalonych harmonogramów. Ten brak porządku może oznaczać, że nie wiemy, kiedy należy odpocząć, a kiedy powinniśmy być aktywni.

W lecie często zdarzają się drzemki; jeśli przekraczają pewną ilość czasu, mogą zakłócić nasz nocny odpoczynek.

Wypoczynek i nadmiar wrażeń

Okres letni zwykle łączy się z wieloma wrażeniami, które szkodzą naszemu wypoczynkowi. Spożywamy większe posiłki, pijemy więcej alkoholu i zwykle robimy to przed snem. Często zdarza się, że jesteśmy bardziej aktywni w ostatnich godzinach dnia, co utrudnia naszym organizmom przygotowanie się do odpoczynku.

Przyjaciele jedzą kolację w nocy?
Obfite kolacje, alkohol i zwiększona aktywność w nocy mogą prowadzić do problemów ze snem.

Letnia bezsenność – jak z nią walczyć?

Krótko mówiąc, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do większej obecności bezsenności w okresie letnim. Mimo to istnieją pewne środki, które możesz podjąć, aby z tym walczyć:

  • Przewietrz i schłodź sypialnię przed snem. O ile to możliwe, musisz zadbać o to, aby Twoje środowisko pozostawało w optymalnej temperaturze. Przydatne jest również użycie świeżej pościeli, wykonanej z tkanin takich jak bawełna czy len.
  • Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne i unikaj siedzącego trybu życia. Jednak ważne jest, aby nie robić tego na kilka godzin przed snem, ponieważ może Cię to zaktywizować i uniemożliwić zasypianie.
  • Staraj się przestrzegać rutynowych i stabilnych harmonogramów. Chociaż później robi się ciemno, niekoniecznie musisz opóźniać swoją porę obiadu lub porę snu. Nawet jeśli jesteś na wakacjach, nie powinieneś nadmiernie zmieniać swojej codziennej rutyny.
  • Drzemki nie powinny trwać dłużej niż 30 minut i nie powinny być wykonywane później niż o 18:00.
  • Należy unikać spożywania alkoholu, tytoniu i innych substancji stymulujących na kilka godzin przed snem. Powinieneś także zdecydować się na lekkie obiady i dać sobie czas na ich przetrawienie przed pójściem spać.
  • Pomóż swojemu ciału rozpoznać, kiedy jest czas na odpoczynek, a kiedy nie. Aby to zrobić, postaraj się być aktywny w ciągu dnia i poświęć trochę czasu przed pójściem spać, wykonując czynności relaksujące, które obniżają poziom aktywacji i sprzyjają senności.
  • Reguluj ekspozycję na światło w ostatnich godzinach dnia, aby promować produkcję melatoniny. Spróbuj zaciągnąć zasłony i rolety od ósmej wieczorem, utrzymuj słabe oświetlenie i unikaj używania ekranów.

Nie zawsze można zastosować powyższe wytyczne; jednak staraj się to robić tak często, jak to możliwe. Pomoże Ci to zwalczyć letnią bezsenność i zapewni lepszy sen. Będziesz w lepszym nastroju i będziesz miał więcej energii w ciągu dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrillo-Mora, P., Ramírez-Peris, J., & Magaña-Vázquez, K. (2013). Neurobiología del sueño y su importancia: antología para el estudiante universitario. Revista de la Facultad de Medicina UNAM56(4), 5-15.
  • Soares, G., Rollemberg, D. L., Gonçalves, M., Tufik, S., & Mello, M. T. (2012). Is exercise an alternative treatment for chronic insomnia?. Clinics67, 653-660.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.