Co oznaczają sny o wojnie?

Czy ostatnio śniłeś o wojnie? Omawiamy siedem możliwych znaczeń tego rodzaju snu.
Co oznaczają sny o wojnie?

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2022

Jeśli chodzi o sny, na żadne pytanie nie ma ostatecznej odpowiedzi. Niektóre są przyjemne, inne smutne. Możemy mieć sny abstrakcyjne i realistyczne. Sny o wojnie należą do tej drugiej grupy i często są doświadczeniem, które, mimo że nie jest prawdziwe, wywołuje u śniącego uczucie prawdziwego dyskomfortu, napięcia i stresu.

Sny o wojnie z pewnością nie są uważane za jedne z najprzyjemniejszych. Co więcej, jeśli jest to powracający sen, może powodować niepokój.

Dzisiaj przyjrzymy się głównym znaczeniom snów o wojnie, biorąc za punkt wyjścia doświadczenia z Twojej codzienności.

Sny o wojnie

Ostatnie badania potwierdziły hipotezę ciągłości. Oznacza to, że sny są kontynuacją doświadczeń, które ludzie mieli na jawie. Rzeczywistość i sny są więc dwiema stronami tego samego medalu, tyle że w drugim przypadku doświadczenia manifestują się w sposób bardziej rozbudowany, fantazyjny i swobodny.

Aby zinterpretować epizody snów o wojnie, musisz mieć jako punkt wyjścia swój stan czuwania. Oznacza to, że symbolika i znaczenie Twoich snów są dla Ciebie niezwykle osobiste. Nie oznacza to jednak, że nie możemy stawiać ogólnych hipotez.

Przyjrzyjmy się siedmiu możliwym wytłumaczeniom snu o wojnie.

Śpiąca kobieta
Jeśli w ostatnich dniach lub w przeszłości wielokrotnie byłeś narażony na źródła stresu, odpowiedź na pytanie o snach o wojnie można znaleźć właśnie tam.

1. Zespół stresu pourazowego

Niektóre badania wykazały, że sny o wojnie są stosunkowo powszechne u osób z zespołem stresu pourazowego. Nie musisz być bezpośrednio zaangażowany w wojnę. Każde doświadczenie, które spowodowało wielki stres w przeszłości lub teraźniejszości, może prowadzić do tego rodzaju marzenia sennego.

Wszyscy jesteśmy na innym spektrum, jeśli chodzi o stopień tolerancji na stres. Sytuacje, które dla niektórych są rutynowe, u innych mogą prowadzić do znacznego wzrostu poziomu kortyzolu.

2. Konflikty i napięcia z przyjaciółmi i rodziną

Wojna jest synonimem konfliktu i napięcia. Dlatego doświadczenie snu na ten temat może odnosić się do epizodów konfliktu lub wysokiego napięcia z przyjaciółmi lub rodziną. W tym przypadku sen odnosi się do sytuacji w Twoim własnym środowisku, które wpływają na Ciebie tak bardzo, że zaczynają być odzwierciedlone w Twoich snach.

Konflikt może być fizyczny, werbalny i emocjonalny. Twoja rola we śnie to rola, którą grasz w rzeczywistości. Na przykład możesz być zwykłym widzem, aktywnie uczestniczącym lub samym być zaatakowanym. W takim przypadku oceń swoje otoczenie na jawie, aby spróbować rozwiązać ten problem w najlepszy sposób.

3. Chaotyczne życie

Jednym z pierwszych obrazów, jakie przychodzą nam na myśl, gdy myślimy o wojnie, jest chaos. Myślimy o gruzach, hałasie, katastrofie, śmierci i bałaganie.

Biorąc pod uwagę tę symbolikę, prawdopodobnie Twój sen odnosi się do aktualnego momentu nieładu w Twoim życiu.

Bałagan może przejawiać się na wiele sposobów: w diecie, zdrowiu, sposobie organizacji codziennej rutyny, zarządzaniu czasem wolnym, finansach, relacjach międzyludzkich i wielu innych.

Sprawdź, jaką masz kontrolę we wszystkich tych obszarach i zastanów się, czy nie śnisz o wojnie z powodu własnej nieuporządkowanej i chaotycznej sytuacji.

4. Utrata ukochanej osoby

Sny o wojnie to także myślenie o śmierci. Tysiące, a czasem miliony żołnierzy i cywilów giną na wojnie. Dlatego tego typu sen może nawiązywać do niedawnej utraty bliskiej osoby. Może to być nawet utrata zwierzaka.

Wielu osób, które straciły życie na wojnie, zupełnie się tego nie spodziewało lub było niewinnymi ofiarami. Jeśli śmierć ukochanej osoby była szczególnie traumatyczna lub nieoczekiwana, wpłynie to na Ciebie bardziej intensywnie. Śmierć bliskiej osoby wpływa na Ciebie na wiele sposobów, więc trudno się dziwić, że może również wpłynąć na Twoje sny.

5. Środek konfliktu

Niekoniecznie musisz brać w nim udział, możesz być po prostu widzem na uboczu. Jednak gdy znajdujesz się w tego typu sytuacji, zawsze obawiasz się, że wynik konfliktu wpłynie również na Ciebie.

Ta symbolika jest najsilniejsza, jeśli we śnie jesteś cywilem, który próbuje uciec przed wojną lub zostajesz w nią wplątany.

Zmartwiona kobieta w spotkaniu
Sen o wojnie może wskazywać, że przeżywasz konfliktową sytuację.

6. Wewnętrzna bitwa

Wszystkie nasze poprzednie wyjaśnienia pochodzą z zewnętrznych okoliczności. Sugerujemy jednak rozważenie możliwych konfliktów i problemów wewnętrznych. Mogą to być na przykład depresja i lęk. Radzenie sobie z tymi zaburzeniami jest rodzajem wojny, która również popycha Cię do granic możliwości wygranej.

7. Wątpliwości co do wyboru, którego boisz się dokonać

Sen o wojnie może również oznaczać, że masz wątpliwości przy dokonywaniu wyboru. W końcu wojna to łańcuch decyzji podejmowanych odgórnie.

Jeśli musisz podjąć naprawdę ważną decyzję, która zmieni bieg Twojego życia i osób wokół Ciebie, Twój umysł może przygotowywać Cię na to doświadczenie.

Wszystkie te interpretacje odnoszą się do różnego rodzaju snów wojennych. Mogą obejmować wojnę domową, wojnę militarną, III wojnę światową, II wojnę światową, a nawet wojnę zombie.

Pamiętaj, że podane symbole są jedynie referencyjne. Od Ciebie zależy, w jakim stopniu pasują one do Twojego codziennego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adams-Silvan A, Silvan M. “A dream is the fulfillment of a wish’: traumatic dream, repetition compulsion, and the pleasure principle. Int J Psychoanal. 1990;71 ( Pt 3):513-22.
  • Fogli A, Maria Aiello L, Quercia D. Our dreams, our selves: automatic analysis of dream reports. R Soc Open Sci. 2020;7(8):192080. Published 2020 Aug 26.
  • Schreuder BJ, van Egmond M, Kleijn WC, Visser AT. Daily reports of posttraumatic nightmares and anxiety dreams in Dutch war victims. J Anxiety Disord. 1998 Nov-Dec;12(6):511-24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.