Niepokój jest tak obecny w naszym codziennym życiu, że czasami nie trzeba wiele, aby jego czara się przelała. Właśnie wtedy zaczynamy szukać sposobów rozwiązania problemu. Idziemy do lekarza lub psychologa i wdrażamy strategie… Ale jak zapobiegać nawrotom problemów lękowych?
Możemy zapobiegać nawrotom problemów lękowych, wykorzystując szereg narzędzi opracowanych głównie w tym celu. Dzisiaj omówimy te narzędzia oraz sposób, w jaki można z nich korzystać, aby zapobiegać nawrotom problemów lękowych.
„Nie da się uniknąć niepokoju, ale można go zmniejszyć. Kluczem do zarządzania lękiem jest zredukowanie go do normalnego poziomu, a następnie wykorzystanie tego normalnego uczucia lęku jako bodźca do zwiększenia samopostrzegania, czujności i chęci do życia”.
Powiedz mi, jak Cię leczono, a powiem Ci, jak zapobiegać nawrotom problemów lękowych
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że to, jak skutecznie będziemy zapobiegać nawrotom problemów lękowych zależy od leczenia, które przeszliśmy w celu opanowania tych lęków na wczesnym etapie. To może wydawać się mało istotne, ale jest najważniejsze.
Tak więc, jeśli zdecydowaliśmy się zażywać leki zmieniające nastrój, będzie nam trudniej zapobiegać nawrotom problemów lękowych na własną rękę. Terapia farmakologiczna polega na przyjmowaniu pigułek, które obniżają poziom lęku. Jednak jeśli nie towarzyszy temu psychologiczna interwencja, zostaniemy zdani na leczenie niepokoju jedynie poprzez zażywanie leków.
Dobry psycholog powinien zapewnić Ci narzędzia do kontroli emocji, które możesz wykorzystać w sytuacjach, kiedy Twoje poczucie równowagi zostaje zachwiane. Są więc to narzędzia, które można stosować zamiast od razu sięgać po pigułkę. Dlatego, nawet jeśli wymaga to więcej wysiłku z naszej strony, interwencja psychologiczna jest najlepszym sposobem, jeśli chcemy zapobiegać nawrotom problemów lękowych.
Co zrobić na wczesnym etapie, aby zapobiegać nawrotom problemów lękowych?
Wybierając odpowiedniego psychologa, który praktykuje psychologię poznawczo-behawioralną, podczas terapii prawdopodobnie poznasz kilka narzędzi do zarządzania swoimi myślami i emocjami. Ale tak jak wszystkie umiejętności, które nabywamy w naszym życiu, także te terapeutyczne narzędzia wymagają praktyki, aby nie ulec zapomnieniu.
„Wyobraźnia nigdy nie przejmuje umysłu tak mocno, jak wtedy, gdy widzi, że umysł jest pusty i wolny”.
-Johnson Burton-
Tak więc wykonanie niektórych ćwiczeń, nawet choćby tylko raz na jakiś czas, powinno być pierwszym krokiem do tego, aby zapobiegać nawrotom problemów lękowych. Pomyśl na przykład o tym, że kiedy przestajesz używać języka obcego, który dopiero co poznajesz, bardzo szybko tracisz nowo zdobyte umiejętności.
Podobnie jest z lękiem – jeśli przestaniemy stosować strategie kontroli emocjonalnej, będzie nam trudniej z nich korzystać, kiedy naprawdę będą nam potrzebne.
Oznacza to, że musimy pracować nad zachowaniem zmian, które wypracowaliśmy dzięki terapii. Praca nie kończy się wraz z końcem terapii, ani gdy psycholog rozładowuje nasze emocje rozmową. Praca nad lękiem pozostaje elementem codziennego życia. Nasze zdrowie emocjonalne w dużej mierze zależy od naszych własnych wysiłków.
„Zdolność do tolerowania lęku jest ważna dla indywidualnej samorealizacji i dla podbijania własnego środowiska. Dana osoba może się rozwijać tylko wtedy, gdy jest w stanie iść przed siebie pomimo emocjonalnych niepowodzeń. To pokazuje nam, jak konstruktywne wpływ może mieć niepokój”.
-Kurt Goldstein-
Jeszcze jeden krok pozwalający zapobiegać nawrotom problemów lękowych
Nie wystarczy tylko ćwiczyć. Trzeba także pamiętać o informacjach otrzymanych poprzez psychoedukację podczas terapii. Nie wrzucaj roli myśli w procesie emocjonalnym do pudełka zapomnienia. Wiesz przecież, że wszyscy mamy nieprzystosowane myśli. Musisz umieć je zidentyfikować, sklasyfikować i zakwestionować, jeśli wydają się podejrzane.
Pomoże to również zidentyfikować sytuacje, które mogą generować niepokój. W ten sposób można wykorzystać narzędzia, na których zdobycie tak ciężko pracowaliśmy.
Pamiętaj, że już potrafisz rozwiązywać problemy, więc możesz traktować kolejne jako wyzwania lub zadania, a nie jako niebezpieczeństwa zagrażające abstrakcyjnym rzeczom, takim jak Twój wizerunek.
Nie zapominaj, że Słońce nie świeci tak samo jasno każdego dnia. Chodzi o to, że każdy z nas ma złe dni. W pewnym sensie jest to naturalną częścią bycia człowiekiem. To, na co mamy wpływ to nasz sposób na konfrontację z tymi dniami.
Staraj się nie przekreślać z góry całego dnia tylko dlatego, że nie zaczął się po Twojej myśli. W rzeczywistości wiele dni, które zaczęły się źle pozostają takie z powodu naszego niepokoju. Przez to tracimy orientację i odgrywamy rolę czarodzieja, który wywołuje zjawisko samospełniającej się przepowiedni.
Na koniec, jeśli potrzebujesz ponownie pójść do psychologa, nie ma w tym nic złego. Nie jest to w żadnym wypadku porażka i nie oznacza to, że tracisz wszystko, co udało Ci się dotąd zbudować. Najlepiej umówić się do psychologa na wczesnym etapie, zanim lęk się wzmocni!
Zdjęcia dzięki uprzejmości Mike Wilson, Malik Earnest i Mauro Mora.