Rozwoju osobistego nie da się osiągnąć bez wysiłku

Rozwoju osobistego nie da się osiągnąć bez wysiłku

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Do rozwoju osobistego potrzeba Twojego własnego wysiłku. Ale czy warto się go podejmować? Droga do rozwoju osobistego nie jest łatwa, ale odmieni całe Twoje życie i to wyłącznie na lepsze. Warto więc zdobyć się na każdy potrzebny wysiłek.

Nie jesteś stworzony po to, aby stać w cieniu. Bądź artystą, który skrupulatnie dobranymi barwami, pociągnięcie za pociągnięciem tworzy wielobarwne płótno życia. Z pewnością jednak zdarza się, że zupełnie nie czujesz się gotowy na rozwój, że ktoś właśnie gasi światła i nie możesz zrobić ani kroku do przodu.

Jeżeli tak właśnie dzieje się w Twoim przypadku, nie wahaj się postawić na dążenie do rozwoju osobistego. Istnieje ku temu więcej, niż 100 powodów. Istnieje też jedna konkretna metoda, która pozwoli Ci stopniowo, ale skutecznie zmierzać do obranego celu. Gotowy? Więc do dzieła!

W życiu nie chodzi o to, by odnaleźć samego siebie, chodzi raczej o to, by siebie tworzyć

-George Bernard Shaw-

Sokrates miał w zwyczaju mawiać do swych uczniów, że kto nie wzrasta z własnej woli, bądź kogo doprawdy nie interesuje poznanie samego siebie, nigdy nie będzie w pełni odpowiedzialny za swoje życie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Być lepszym człowiekiem – dbanie o rozwój osobisty

Osiągnięcie rozwoju osobistego wymaga świadomych wysiłków

Oczywiście osiągnięcie tego celu wcale nie jest proste. Aby się bowiem bliżej przyjrzeć naszemu wnętrzu, dążyć do rozwoju osobistego, trzeba się podjąć żmudnego procesu, poddać się wielu przemianom, pozostawiając za sobą pewne nawyki i sposób działania.

Innymi słowy trzeba być gotowym wcielić się w rolę rozbitka dryfującego na kawałku drewna i mającemu przed sobą wzburzony ocean, który zewsząd go otacza.

Musisz przejąć kontrolę. Musisz nauczyć się harmonie wykonywanych ruchów, w których umysł i dobra wola pozwolą Ci stać się mistrzem sztuki, a nie niewolnikiem przytrafiających się nam sytuacji. Rozwój emocjonalny i psychiczny stanowi zobowiązanie i daje Ci szansę, której nie możesz pozwolić uciec.

Przeczytaj również podobny artykuł: Krytyka – wykorzystaj ją dla własnego rozwoju

Jak możesz to osiągnąć w praktyce?

Dziewczyna na łące - wolność

Do osiągnięcia rozwoju osobistego trzeba czasu

Pamiętaj, że poświęcanie czasu na osiągnięcie rozwoju osobistego może być nawet niebezpieczne. Jak to możliwe? Otóż jeśli odpowiednio się do tego zabierzesz, możesz osiągnąć zmiany, których się nawet nie spodziewasz. To w rzeczywistości proces, który odmienia całe życie człowieka.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bądź lepszą wersją siebie – zawsze stawiaj na rozwój

Celem rozwoju jest zapewnienie sobie lepszego życia, przejęcie nad nim zupełnej kontroli. Tak więc zmiany rzeczywiście pojawiają się w każdej dziedzinie życia. Dlaczego warto się temu poświęcić?

  • Inwestowanie czasu w osiągnięcie celu jakim jest rozwój osobisty pozwoli Ci przede wszystkim nauczyć się stawiać czoła lękom, pokonać niepewność oraz nastawienie, które odpowiedzialne jest za blokowanie każdego możliwego ruchu w kierunku rozwoju. Wszystko to zastąpisz źródłem siły potrzebnej do działania.
  • Nauczysz się być osobą kreatywną, wzmacniać umysł, by był bardziej wolny, krytyczny, wyczulony na Twoje własne potrzeby, a także na możliwości, które wyłaniają się w Twoim bezpośrednim otoczeniu.
  • Rozwój osobisty pomaga też ulepszyć poczucie własnej wartości, a więc czynnik, w którym wiele osób odczuwa niedobór. Wzmocnisz własną siłę woli  i nauczysz się rozwijać niezbędne umiejętności potrzebne do poprawnej komunikacji z innymi.

Bądź tym, kim w rzeczywistości chciałbyś być

Zjawisko rozwoju osobistego często porównuje się do rozkwitania kwiatu. To doprawdy wspaniałe móc obserwować, jak dajemy odżyć naszym prawdziwym korzeniom, temu, co tkwi w głębi duszy. Dzięki temu możemy czuć, że naprawdę żyjemy, że kreatywność w połączeniu z asertywnością pozwalają nam być autentycznymi.

Kobieta wącha kwiat

Najlepsza droga do wprowadzania pożądanych zmian

Tak więc skoro już rozumiesz, że droga do rozwoju osobistego stanowi jednocześnie drogę do poprawy jakości życia, to spójrz na to tak, jakbyś zawsze był gotów wykonać krok do spełnienia celów, które rodzą się w Twoim umyśle. Wiesz, że istnieje co najmniej 100 powodów, by poświęcać temu czas.

Przeczytaj również podobny artykuł: Szczęśliwe życie: gwarantuje je stabilizacja, czy zmiany?

Skoro jesteś tego w pełni świadomy, to już połowa sukcesu. Ale jak zrobić to w praktyce? Istnieje wiele sposobów, które nam to umożliwiają. Oto niektóre z nich:

Nie zadowalaj się tym, co jest Ci niezbędne do życia, walcz o to, co słusznie Ci się należy!

Książki: wszechświaty pełne wiedzy w zasięgu Twojej ręki

Rozwój osobisty wymaga inwestycji w coś, co nigdy nie okaże się nietrafionym interesem. W końcu, jakby nie patrzeć inwestujesz w samego siebie! Na rynku wydawniczym możesz znaleźć niekończącą się listę tytułów. Masz więc możliwość uczyć się na tysiące sposobów, a także czerpać niezbędną do działania inspirację.

Jeśli każdego dnia poświęcisz nieco czasu na badanie tych niekończących się źródeł wiedzy, będziesz dysponował większymi zasobami. Te z kolei, gdy wprowadzisz w życie, przyniosą niesamowite rezultaty. Staniesz się lepszym człowiekiem.

Kształtowanie: najlepszy sposób na dokonywanie zmian we własnym wnętrzu

Kształtowanie w sztuce rozwoju osobistego pozwala nam skupić się na konkretnych aspektach naszej osobowości, które wymagają dokonania zmian. Taki sposób działania pozwala osiągać doskonałe rezultaty w wielu dziedzinach.

Dzięki kształtowaniu możemy nauczyć się właściwego zarządzania naszymi emocjami, a także odkryć w sobie ukryte zdolności i predyspozycje, które wychodzą na jaw dzięki innym bardziej wyspecjalizowanym osobom.

Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie własnej wartości owocuje silną osobowością

W umiejętny sposób korzystaj więc z tego, co inni mają Ci do zaoferowania. Pozwól się poprowadzić, pozwól otworzyć sobie drzwi prowadzące do rozwoju osobistego, wspaniałego narzędzia, które pomaga ulepszyć jakość naszego życia. Rób z niego jak najlepszy użytek.

Ostatecznie najważniejsze, co oddziela Cię od spełnienia marzeń, to Twoja własna wola, silna wola, która pozwoli Ci spróbować i wiara, że możesz to osiągnąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.