Poranna pobudka - Twój największy codzienny błąd?

Poranna pobudka - Twój największy codzienny błąd?

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2017

Dla wielu z nas wczesna pobudka to prawdziwa męka. Ile razy słyszałeś powiedzenie “Kto rano wstaje, temu Bóg daje”? Ten aforyzm jest tak popularny, że nawet nasi rodzice często budzili nas rano, aby wyprowadzić do szkoły i próbowali przekonać, iż poranna pobudka to coś bardzo dobrego.

Nawet Miguel Cervantes mówił, że “ten, kto nie wstaje razem ze słońcem, nie może cieszyć się dniem.”

Jednak, po tylu latach cierpienia wczesnego wstawania lub walki z naszym sumieniem (gdy tego nie robiłeś), okazało się, że poranna pobudka nie jest tak korzystna, niż przypuszczano. Więc może powiedzenie “Ranne ptaszki nie zawsze dostają wszystkie robaczki” jednak wygrywa w walce.

W ciągu ostatnich kilku dekad, większość europejskiego społeczeństwa uzasadniała to użyciem potęgi słońca i światła dziennego dla pracy i wykorzystywania w pełni dnia roboczego.

Niemniej jednak zostało przeprowadzone badanie, udowodniające, iż wczesne wstawanie może być szkodliwe dla naszego ciała i umysłu.

Dlaczego wczesna pobudka jest szkodliwa

Naukowcy Uniwersytetu Westminster (Anglia) przeprowadzili badanie i wysunęli hipotezę, że zbyt wczesna pobudka wcale nie niesie w sobie korzyści i może nawet skrócić nasze życie.

Doktor Angela Clow w ciągu kilku tygodni przebadała 42 ochotników. 8 razy dziennie pobierała próbki śliny, w tym jeden raz tuż po przebudzeniu się rano.

Pobudka kobiety przed oknem

Dane, które zostały uzyskane, pokazują, że osoby, które wstają rano, mają większą tendencję do bólów głowy. Ponadto, mają większe ryzyko wystąpienia problemów z układem mięśniowym i są bardziej skłonne do bycia w złym humorze.

Z tego powodu została wyznaczona optymalna godzina na poranne wstawanie – 7:21. Te ludzie, którzy regularnie budzą się wcześniej, wykazują wyższy poziom kortyzolu – hormonu stresu.

“Piekło wstaje o szóstej rano i idzie do pracy w fabryce.”

-Loquillo-

Inne wnioski, wyciągnięte z badania

Ktoś może stwierdzić, że dopóki śpi po 8 godzin dziennie, nie ma znaczenia o której wstaje. I się myli. Badania wykazują, że nawet przy takiej samej długości snu, osoby wstające wcześniej bardziej cierpią na stres, a czasami nawet gniew.

Natomiast pobudka nieco póżniej od czasu, wskazanego powyżej, wywiera pozytywny wpływ na relacje społeczne takich osób. Szczególnie komfortowo czują się one w środowisku intymności.

Są również pozytywne dane dla osób, które wolą wstawać przed godziną 7:21. Według badań dr Clow, one z kolei wykazują lepszą zdolność do koncentracji.

“Najlepszą rzeczą w umieraniu jest to, że nie musisz już nigdy rano wstawać.”

-José Luis Coll-

Budzik

Jak pokonać stres

Więc, jeżeli należysz go grona tych osób, których wczesna pobudka jest spowodowana pracą lub obowiązkami rodzinnymi, musisz obniżyć poziom swojego stresu.

Pamiętaj, że stres to epidemia w społeczeństwach wysoko uprzemysłowionych. Poza wpływem psychicznym, może on również powodować poważne problemy fizyczne. Dlatego musisz uformować kilka zdrowych nawyków, które pomogą Ci ograniczyć wpływ stresu:

  • Zarządzanie swoim czasem to podstawa. Żyć w pośpiechu i robić wszystko w ostatniej chwili to zła decyzja.
  • Niekoniecznie musisz być perfekcjonistą. Pod tym względem trzeba wypracować równowagę.
  • Uprawianie sportów, które nie wymagają dużego wysiłku i dzięki temu trzymają nas z dala od źródeł stresu na jakiś czas, będzie dobrym pomysłem.
  • Pozytywne myślenie również jest dobrym reduktorem stresu. Jeśli patrzymy na wszystko przez okulary przeciwsłoneczne, ta ciemność przejmie zakątki naszych myśli i przecenimy istniejące zagrożenia.
  • Zdrowe odżywianie to jedna z części radzenia sobie ze stresem. Unikaj wysoko przetworzonych produktów, nadmiaru tłuszczu i napojów alkoholowych.
  • Jak już zaznaczyliśmy, godziny snu to podstawa. Jeśli nie potrafisz budzić się troche póżniej, spróbuj przynajmniej spać po 8 godzin dziennie. Nawet lepiej, jeżeli będą to godziny nocne.
  • Aktywności takie jak śmiech, trening uwagi, dobry koncert, oglądanie filmu lub przyjemna gra zrelaksują Cię i będziesz dobrze się bawić.

Więc pamiętaj, wczesna pobudka to nie zawsze dobry pomysł. Ważną rzeczą jest poznanie własnego ciała i w ramach możliwości, które dają Twoje życiowe obowiązki, ustawienie sobie takiego harmonogramu dnia, abyś dobrze się czuł. 

Musisz również pamiętać, że nadmiar (nawet snu) praktycznie zawsze może wykazywać negatywne skutki na organizm człowieka. W tym i w wielu innych przypadkach, naszą najlepszą bronią w walce o lepsze życie nie jest poranna pobudka, ale zdrowy rozsądek, dyscyplina oraz małe codzienne przyjemności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.