Enneagram: może jesteś typem przywódcy, ale o tym nie wiesz?

Enneagram: może jesteś typem przywódcy, ale o tym nie wiesz?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy wiesz, jakiego typu osobowość posiadasz? Jeśli chodzi o rozwój osobisty, niezwykle przydatnym testem jest enneagram. To coś więcej niż test osobowości; to potężne narzędzie, pewnego rodzaju GPS, który prowadzi nas na przygodę przez samoświadomość. Dzięki niemu możemy poprawić swoją samoocenę i relacje. Mamy też większe szanse na osiągnięcie szczęścia.

Jeśli masz znajomych, którzy znają enneagram, prawdopodobnie wspominali Ci coś w rodzaju: „o, na pewno jesteś dwójką”. Takie stwierdzenie najprawdopodobniej budzi Twoje wątpliwości, a może nawet odrzucasz takie klasyfikacje jako mało naukowe. To prawda, żyjemy w społeczeństwie, które lubi wszystkiemu nadawać etykietki.

„Nie czekaj, aż ktoś inny powie Ci, kim jesteś: dowiedz się tego sam”.

Ale nie zrozum nas źle. Enneagram przedstawia rygorystyczne naukowe podejście o solidnych fundamentach, poparte odpowiednimi badaniami. W rzeczywistości, gdy poznasz swój typ osobowości zgodny z tą typologią, pewne rzeczy nabiorą nowego znaczenia. Przede wszystkim poczujesz pewnego rodzaju wewnętrzne przebudzenie.

Otworzysz się na otaczający Cię świat, zrobisz krok w kierunku drugiego wymiaru. Nabędziesz zdolność do zrobienia czegoś niesamowitego – życia swoim życiem w sposób, który czyni Cię twórcą własnego szczęścia.

Obudź się z długiego snu

Sekret szczęścia – szczęście jako stan istnienia, a nie tymczasowe uczucie – polega na lepszym poznaniu samego siebie. Tak mówi Instytut Enneagramu, zasoby rozwoju osobistego i twórca rozmaitych kursów osobowości zgodnych z enneagramem.

Nie zakładaj z góry, że nie masz czasu albo niezbędnych umiejętności, aby wyruszyć w tę fascynującą podróż do samopoznania. Być może właśnie dziś jest ten właściwy dzień?

Zamknięte oczy

Wielu z nas śpi. Staramy się stworzyć szczęście – na ślepo – z tego, co nadejdzie po naszej myśli, myśląc, że to jest dla nas najlepsze. Ale to pomyłka. Nikt nie jest w stanie stworzyć satysfakcjonującego życia, jeśli nie zacznie od zdefiniowania swoich pasji, temperamentu, uprzedzeń poznawczych i dominujących strategii emocjonalnych. Innymi słowy, trzeba określić wszystko, co stanowi wspaniałe i czasami chaotyczne płótno naszej osobowości.

Czas się obudzić. Czas lepiej poznać siebie samego.

Czym jest enneagram?

Enneagram to mapa ludzkiej natury, która pomaga lepiej zrozumieć samego siebie. To z kolei sprawia, że stajemy się bardziej zdolni do zdecydowanej, autentycznej i odpowiedzialnej kontroli nad własnym życiem. Ten cenny test osobowości nakreśla dziewięć podstawowych wzorców zachowań (enneatypów).

To, co posiadamy to wiekowy system klasyfikacji ludzkiej osobowości. Został przeformułowany na przestrzeni wieków i jest obecnie niezbędnym narzędziem dla psychologów, trenerów, działów HR, a nawet aktorów, którzy chcą bardziej zagłębić się we własny charakter.

„Kto spogląda na zewnątrz, śni. Kto spogląda do środka, budzi się”.
-Carl Gustav Jung-

  • Wszyscy mamy określone miejsce na mapie ludzkiej natury. Zastanowienie się, gdzie to miejsce jest, umiejętność jego wskazania i zrozumienie go wyznacza przełom, „przed i po” w naszym życiu.
  • Enneagram każdej osoby ma korzenie w dzieciństwie i nie zmienia się w ciągu całego życia.
  • W obrębie 9 enneatypów znajduje się 27 podtypów.
  • Poznanie enneatypów i korzystanie z nich pomaga rozpocząć pracę nad zmianami odpowiednimi dla naszego rodzaju osobowości. Prowadzi do osiągnięcia pełnego potencjału. Jeśli tego nie zrobimy, skończymy w najbardziej neurotycznej, restrykcyjnej części jakiegokolwiek enneatypu.
Enneagram

Poznaj liczbę, która Cię definiuje i otwiera odpowiednie drzwi

Liczba, którą daje enneagram nie jest etykietą. Bycie mediatorem, artystą lub przywódcą nie zaszufladkuje Cię na wieczność. Zamiast tego dostaniesz okno, przez które możesz spojrzeć, aby nieco lepiej zrozumieć świat, a następnie otworzyć nowe okna, najlepsze dla Ciebie.

  • Zrozumiesz, że w obrębie każdej liczby enneatypu istnieje grupa lęków, niepewności i restrykcyjnych postaw, które utrudniają rozwój osobisty. Enneagram pomaga nauczyć się rozpoznawać te lęki w celu ich przezwyciężenia.
  • Każda liczba ma swoje zalety. Istnieją pewne wyjątkowe i wyróżniające się zdolności, które posiada tylko dany enneatyp. Tym samym enneagram ułatwia wzmocnienie mocnych stron osobowości.
  • Kolejną niesamowitą rzeczą, jaką umożliwia enneagram jest lepsze poznanie innych osób i nabranie bezpieczniejszego podejścia. Samoświadomość pozwala zidentyfikować, jakie typy osobowości najbardziej sprzyjają naszemu osobistemu szczęściu.
Lustro na krześle

Poznaj siebie łatwiej niż kiedykolwiek

Enneagram jest ciekawym, przydatnym i skutecznym testem, który pozwala wprowadzić zmiany, których wszyscy potrzebujemy, aby być szczęśliwszymi. Zmiany, które najczęściej musimy rozpocząć od lepszego poznania siebie samych.

„Spaceruj powoli, nie spiesz się, bo jedynym miejscem, do którego musisz dotrzeć jesteś Ty”.
Ortega y Gasset

Enneagram powinien być stosowany mądrze. Nie wystarczy po prostu wiedzieć, która liczba definiuje naszą osobowość. Trzeba zrozumieć, oddzielić podtypy i nauczyć się lepiej przetwarzać emocje.

Instytut Enneagramu sugeruje, że możemy zagłębić się w ten temat dzięki jednej z książek, np. „Enneagram a typy osobowości. Dowiedz się kim jesteś”. Poznanie swojego enneatypu sprawia, że poznanie siebie, przebudzenie wewnętrzne i dokonywanie zmian na zewnątrz jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Powiedz nam… jakim typem osobowości jesteś?

Zdjęcia dzięki uprzejmości Chrisa Saundera


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.