Negatywne myśli - 7 sposobów na ich wyłączenie

Negatywne myśli - 7 sposobów na ich wyłączenie

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2022

Nie zawsze łatwo jest wyłączyć negatywne myśli. Łatwo za to wpaść w taki nawyk. Zwłaszcza, gdy zgromadziliśmy tych myśli dużo i stworzyliśmy inercję, która wpływa na filtry jakich używamy do przetwarzania informacji. Myśli, o których mówimy, mogą łączyć się jak mała kulka śniegu tocząca się z góry. W ten sposób mała i niewinna myśl, uwolniona nieświadomie i niechcący , może przekształcić się w wielkiego kolosa, który zanieczyszcza wszystkie nasze emocje, działania i resztę naszych myśli.

Tak jak śnieżka wymykają się spod kontroli, coraz większe, coraz szybsze, negatywne myśli drenują naszą energię i pozbawiają nas siły. Im bardziej im się oddajesz, tym stają się silniejsze. Co gorsza, tak samo trudno jest zatrzymać małą śnieżkę, gdy już stoczyła się kilka metrów doliną i stawała się coraz większa, jak i zatrzymać kulę negatywnych myśli, która już się zaczęła toczyć.

Zatem podjęcie na czas działań zatrzymujących kulę, może być świetną strategią, by później nie musieć czynić wielkich starań, aby osiągnąć ten sam cel.

Negatywne myśli – jak powinniśmy z nimi postępować?

Życie rzuca nam wiele wyzwań. Przez większość czasu nie pozwala nam na odpoczynek ani na przypomnienie sobie, jakimi zasobami dysponujemy. W związku z tym, doświadczanie negatywnych lub defetystycznych myśli jest normalne. Ale karmienie ich, trzymanie się ich z całej siły, a nawet pogoń za nimi obniża naszą jakość życia i zatruwa nasz własny obraz nas samych. Dlaczego musimy atakować naszą własną samoocenę w ten sposób?

Negatywne myśli tworzą ściany twojego osobistego więzienia – więzienia, które sam sobie budujesz. Wydostanie się z tego więzienia zmieni sposób, w jaki myślisz.

Negatywne myśli. Zmartwiony mężczyzna.

Czasami negatywne myśli sprawiają ból i przez większość czasu kształtują nasze działania. Mogą sprawić, że będziemy działać w desperacji, nawet kiedy nie ma takiej potrzeby. Mogą również zachęcać do poddania się ze względu na brak zasobów lub umiejętności. Nawet, gdy będziemy mieli jeszcze wiele do powiedzenia. Negatywne myśli wpływają na nasze decyzje – i niekoniecznie – zmieniają je na lepsze.

Dlaczego więc je karmimy wiedząc, że to nas zaboli? Problem zaczyna się, gdy pierwsze negatywne myśli pojawiają się nagle i nie poradzimy sobie z nimi dobrze. Dopóki kulka jest mała i nie zaraziła jeszcze wszystkiego, czego dotknęła. Są ludzie, którzy radzą sobie z negatywnymi myślami, lub też raczej z niepokojem, jaki one wywołują, “wyłączając” zamrażarkę. To strategia, która ma tendencję do tworzenia jeszcze większej ilości negatywnych myśli. W tym przypadku myśli dotyczących naszej samokontroli i naszych ciał.

W przypadku tego rodzaju myśli pojawia się inne dziwne zjawisko: nawet jeśli jesteś świadomy, że musisz zapomnieć o tej myśli, trudno ją wyłączyć. Im więcej o tym myślisz, tym bardziej się wyróżnia. Utykasz tam, mając obsesję na punkcie czegoś, co nie tylko sprawia, że ​​czujesz się źle, ale także może poważnie zagrozić twemu zdrowiu psychicznemu.

Jak wyłączyć negatywne myśli

Jak więc pozbyć się negatywnych myśli? Szczerze mówiąc, nie możesz ich całkowicie uniknąć. Czasami negatywne myśli są tylko małą iskrą w naszych mózgach. Musimy być świadomi, kiedy tak się dzieje, abyśmy mogli natychmiast je rozpoznać i w ten sposób wiedzieć, czy myślimy negatywnie.

Tylko mając świadomość własnych negatywnych myśli, możemy podjąć działania, aby je wyłączyć.

Poniższe strategie pozwolą ci wyłączyć negatywne myśli i pomogą myśleć pozytywnie.

  • Obserwuj swoje myśli: negatywne myśli są generalnie wynikiem zniekształceń poznawczych lub wzorów irracjonalnej myśli. Obserwuj je, jakbyś był widzem. Jeśli nie pozwolisz im przejąć kontroli, po prostu znikną. Zobacz je jako kłody spływające w dół rzeki. Wcześniej czy później stracisz je z oczu. Zaakceptuj swoje negatywne myśli i pozwól im odejść.
    Zmartwiona kobieta.
  • Przemyśl ponownie każde pytanie, które nie daje ci spokoju: rozpamiętywanie to wzorzec obsesyjnej myśli. Kiedy zastanawiamy się nad czymś, co robimy, myślimy, że będziemy w stanie rozwiązać problem myśląc o nim więcej. Jest to zupełnie bezcelowe. Powinieneś rozwiązać problem, który naprawdę jest częścią twoich myśli i pozbyć się tego, co stworzyłeś w głowie, zanim zaczniesz szukać rozwiązania. Nie przejmuj się, jeśli okaże się, że problem nie istnieje po wyeliminowaniu fantazji. Był tylko ten, który sam stworzyłeś.
  • Rusz się i przejmij działanie nad swoimi myślami: kiedy znajdziesz się w pułapce negatywnych myśli, zacznij działać. Zmiana biegów w celu przebudzenia pozytywnych myśli nie jest łatwa, gdy umysł jest zajęty, szukając sposobu na cierpienie. To dobry czas na spacer, bieganie, taniec lub ćwiczenie jogi. Nie przestawaj myśleć – twój umysł jest naprawdę zajęty – po prostu pozwól swojemu ciału przejąć cugle i przenieś umysł w inne miejsce.
  • Unikaj rzeczy, które wywołują negatywne myśli: piosenek, obrazów, książek, czegoś, co widzisz w telewizji, towarzystwa niektórych ludzi… Kiedy odkryjesz, które rzeczy prowadzą do negatywnych myśli, unikaj ich. Jeśli tylko możesz zastąp je innymi, które budzą w tobie miłe uczucia. Nie męcz się ani nie utrudniaj sobie niepotrzebnie życia.

Myśl pozytywnie

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi i przyjemnymi doświadczeniami: jeśli to, co widzisz, słyszysz i czytasz jest pozytywne, jeśli ludzie wokół ciebie są nastawieni pozytywnie, łatwiej będzie trzymać negatywne myśli na odległość. Każdy impuls negatywnych myśli łatwiej będzie wyłączyć, jeśli jesteś otoczony optymizmem.

Szczęśliwa paczka przyjaciół.

Powtarzaj pozytywne stwierdzenia w sytuacjach, w których kiedyś myślałeś negatywnie: negatywne myślenie wydaje się być wyuczonym nawykiem. Tak więc, zamiast pozwolić, by nawiedziła cię jakaś nawykowa negatywna myśl, wybierz nawyk pozytywnego myślenia w podobnej sytuacji. Aby go zapamiętać lub wzmocnić umieść to sobie w pisemnej formie – na papierze, na ubraniach, na tapecie komputera lub telefonu, a nawet na własnej skórze.

Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały i idź do przodu: łatwo jest skupiać się wyłącznie na swoich błędach. Ale jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, to uczyć się na nich i iść naprzód. Nic nie zmieni się bez względu na to, jak bardzo będziesz o tym rozmyślał. A jeśli to słabości lub ograniczenia budzą twoje negatywne myśli, skup się na swoich mocnych stronach i dobrych cechach. Jeśli nie możesz zmienić tego, co masz, upewnij się, że czerpiesz z tego jak najwięcej.

Myśli nie trwają wiecznie

Negatywne myśli są krótkotrwałe i tymczasowe, chyba że postanowimy inaczej. Nie mają żadnej prawdziwej mocy, ale mogą nam zaszkodzić, jeśli damy im szansę na rozwój. Myśl ma tylko tyle mocy, ile jej dajesz. Negatywne myśli zapanują, gdy będziemy dolewać oliwy do ognia. Odwrócenie tego procesu to trudne zadanie: to już nie będzie myśl, tylko nawyk.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za sposoby, w jakie musimy przetwarzać nasze własne myśli. Nie ma znaczenia, skąd pochodzi dana myśl. Ważne jest to, że możesz ją wyłączyć i stworzyć warstwę ochronną na czas, gdy będziesz się ich pozbywać. Kluczem jest wykrycie negatywnych myśli, zanim będą miały czas, aby zagnieździć się w twojej głowie i pokonać sojuszników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bailey 2nd, J. A. (2003). The foundation of self-esteem. Journal of the National Medical Association95(5), 388.
  • Barrett, L. F., Mesquita, B., Ochsner, K. N., & Gross, J. J. (2007). The experience of emotion. Annual review of psychology58, 373.
  • David, S. (2020). Agilidad emocional: Rompe tus bloqueos, abraza el cambio y triunfa en el trabajo y en la vida. EDITORIAL SIRIO SA.
  • Hayes, S. C. (2020). Una mente liberada: la guía esencial de la terapia de aceptación y compromiso (ACT). Ediciones Paidós.
  • O´Connell, M. (2018). Una vida valiosa: los procesos de la terapia de aceptación y compromiso. Ediciones B.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.