Żałoba po zerwaniu - jak sobie z nią poradzić?

Żałoba po zerwaniu - jak sobie z nią poradzić?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Podobnie jak inne momenty, kiedy tracimy kogoś bliskiego, żałoba po rozpadzie związku może być bardzo skomplikowana. Wiele osób po zakończeniu związku czuje się atakowanymi przez różne emocje, których nie mogą kontrolować, zwłaszcza jeśli decyzja została podjęta tylko przez jedną stronę lub po prostu druga osoba znika bez żadnego wyjaśnienia.

Jednak żałoba po rozpadzie związku jest bardzo podobna do innych. Ma to wielką zaletę: psycholodzy od wielu dziesięcioleci badają, jak poradzić sobie ze stratą. Dlatego istnieje wiele narzędzi, które mogą nam pomóc lepiej poradzić sobie w przypadku rozstania. Przeanalizujmy je.

Etapy żałoby po zerwaniu

Proces żałoby po rozpadzie związku przechodzi przez pięć etapów. Osobliwością jest to, że można je przedstawić w nieco inny sposób, niż ten w jaki pojawiają się po śmierci bliskiej osoby. Jednak struktura jest taka sama.

złamane serce

Tak więc, kiedy nasz partner z nami zrywa, normalną rzeczą jest przejście przez tych pięć etapów:

  • Zaprzeczenie
  • Gniew
  • Negocjacja
  • Depresja
  • Akceptacja

Etapy te nie muszą pojawiać się w tej samej kolejności u wszystkich. Tak więc, ktoś może zacząć od gniewu, a następnie przejść do zaprzeczenia, a następnie do depresji. Inna osoba może zatrzymać się między negocjacją, a depresją, przeskakując z jednego na drugi przez długi czas.

Kluczem jest pamiętać, że wszystkie te emocje są całkowicie normalne. Ponadto musimy pamiętać, że po rozpadzie związku żałoba pojawi się nieuchronnie, jeśli wiązały nas silne uczucia. Dlatego samo zrozumienie, z czego składa się każdy etap może znacznie złagodzić ból emocjonalny.

Przeanalizujmy każdy z nich.

1. Etap zaprzeczenia

Pierwszym z etapów, przez które przechodzimy po rozpadzie związku jest zaprzeczenie. W przypadku zerwania osoba dotknięta nie jest w stanie uwierzyć, że związek się skończył. Dlatego nadal zachowuje się tak, jakby w każdej chwili partner miał wrócić.

W zależności od osoby może się to dziać na różne sposoby. Dla niektórych zerwanie będzie wyglądać jak zwykła kłótnia. W takich przypadkach osoba poszkodowana myśli, że po krótkim czasie dojdzie do pojednania. Dla innych jest oczywiste, że jest to prawdziwe zerwanie, ale pojawia się przekonanie, że przy niewielkim wysiłku zdoła się odzyskać partnera.

Jeśli wydaje Ci się, że jesteś na tym etapie, musisz przeanalizować to, co się stało. Zaprzeczanie rzeczywistości przyniesie Ci tylko długotrwałe cierpienie.

2. Etap gniewu

Gdy osoba zaakceptuje już, że jej związek się skończył zwykle pojawiają się uczucia wrogości i gniewu. Odgrywają one zasadniczą rolę: pozwalają, by ból emocjonalny nie był tak silny.

Niektóre z typowych myśli na tym etapie to:

  • “Tak naprawdę na to nie zasłużyłem.”
  • “Lepiej mi bez niej.”
  • “Nie wie, co stracił.”

Jednak ten wewnętrzny dialog ukrywa uraz i ból. Aby kontynuować proces żałoby należy zrozumieć, że były partner jest normalną i zwyczajną osobą, która działa najlepiej, jak potrafi. Dopiero wtedy możemy pozbyć się gniewu i przejść do następnego etapu.

3. Etap negocjacji

Na etapie negocjacji osoba, która przeżywa żałobę próbuje na różne sposoby odzyskać byłego partnera. Mogą więc pojawić się romantyczne gesty, prośby, a nawet szantaż emocjonalny. Zdarza się to szczególnie w przypadku osób o pewnych typach osobowości, takich jak zaburzenia histrioniczne lub skłonności do depresji.

Jedynym sposobem na pokonanie tego etapu jest zaakceptowanie, że były partner nie powróci. Tylko wtedy możliwe będzie przejście do kolejnego etapu żałoby.

4. Etap depresji

Na tym etapie osoba w końcu akceptuje, że jej partner już nie wróci. Jednak proces radzenia sobie z żałobą po rozpadzie związku jeszcze się nie skończył. Na etapie depresji dominuje przekonanie, że nie można żyć bez drugiej osoby.

płacząca dziewczyna

Tak więc niektóre z najczęstszych myśli na tym etapie są następujące:

  • “Nigdy więcej nie znajdę nikogo takiego”.
  • “Umrę sama”.
  • “Nigdy nie poczuję się lepiej”.
  • “Nikt nie pokocha mnie tak jak on/ona”.

Myśli, które osoba wysyła do samej siebie to w większości myśli irracjonalne. Aby zakończyć żałobę trzeba zaakceptować, że możesz żyć bez drugiej osoby, a rozpad tego związku nie jest tak straszny.

5. Etap akceptacji

Ostatni etap żałoby pojawia się, gdy osoba w końcu akceptuje to, co się stało. Poza tym zdaje sobie sprawę, że nie potrzebuje drugiej osoby, aby czuć się dobrze. W tym momencie może odbudować swoje życie, a nawet nawiązać nowe, zdrowe relacje.

Czas potrzebny do przejścia przez pięć etapów żałoby zależy od każdej osoby. Jeśli właśnie zakończyłeś poważny związek musisz być wobec siebie cierpliwy. Najważniejszą rzeczą jest to, by krok po kroku iść naprzód i że aktywnie pracować nad powrotem do normalności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.