Myśli obsesyjne - kiedy kontrolują Twoje życie

Myśli obsesyjne - kiedy kontrolują Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2018

Myśli odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu, ponieważ pomagają nam zrozumieć, jak się czujemy i jak się zachowujemy. Pomagają nam odzwierciedlić nasze codzienne życie i nadać mu znaczenie. Problem pojawia się, gdy zaczynamy mieć myśli obsesyjne, które przejmują kontrolę nad naszym życiem. Nie wszystkie myśli są przydatne. W rzeczywistości są chwile, kiedy myśli mogą stać się toksyczne, szczególnie jeśli są to myśli obsesyjne. 

Niektóre myśli nie pomagają; zamiast tego blokują nas i sprawiają, że czujemy się niespokojni i przytłoczeni. Pomyśl o kimś, kto zastanawia się, czy zamknął drzwi samochodu i nie może przestać o tym myśleć, mimo że od razu to sprawdził. Nauka radzenia sobie z powtarzającymi się myślami może być kluczem do odzyskania zdrowia psychicznego.

Wyczerpanie z nadmiaru myślenia

Zwykle myślimy o naszych zmartwieniach, próbując znaleźć rozwiązania naszych osobistych problemów. W ten sposób dostrzegamy nowe perspektywy, które pomagają nam poradzić sobie z okolicznościami. Ale ten naturalny proces wewnętrznej refleksji nie zawsze przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Zamiast zapewnić nam większą klarowność sytuacji, przesłania nasz osąd, wciągając nas w spiralę negatywnych myśli.

Te myśli stają się intruzami w naszym umyśle. Jeśli je zignorujemy, mogą stać się obsesjami, które przejmą kontrolę nad naszym codziennym życiem. Potrzeba analizowania zmartwień może pojawić się w każdej sytuacji. Może się to zdarzyć, gdy jesteśmy w pracy, robimy zakupy lub szczotkujemy zęby. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, myśli obsesyjne zalewają cały nasz umysł, wpływając również na nasz nastrój.

Czym są myśli obsesyjne?

Myśli obsesyjne są powtarzającymi się, nawracającymi i mimowolnymi przekonaniami, zwykle skupionymi na zmartwieniach, lękach i obawach. Utrudniają skupienie się na teraźniejszości. Myśli obsesyjne na ogół są wywoływane przez lęk i stres i mogą wpływać na nasze zachowanie.

Powiedzmy, że pewien człowiek nie może pozbyć się obsesji na punkcie zarazków. Prawdopodobnie będzie częściej sprzątać i unikać miejsc, które uważa za brudne. Tego rodzaju negatywne myśli mogą również pojawiać się w postaci obrazów mentalnych, które powtarzają się raz za razem, w sposób niekontrolowany. To prowadzi do powstania cyklu, który może być trudno przerwać.

To tak, jakby zostać uwięzionym w huraganie myśli wirujących z przytłaczającą siłą. Rozmyślanie jest tak intensywne, że może być nawet uzależniające: im bardziej staramy się przestać myśleć, tym częściej pojawiają się myśli na dany temat.

Czy myśli obsesyjne są normalne?

Intensywne zaburzenia lękowe lub okres długiego stresu mogą wywoływać inwazyjne myśli, które chwilowo zakłócają codzienne życie. Negatywne myśli, które wywołują strach i wątpliwości, są naturalne. Wszyscy ludzie doświadczają ich w pewnych momentach życia. W zależności od tego, w jaki sposób odnosimy się do tych myśli, mogą one przerodzić się w myśli obsesyjne.

Myśl staje się patologiczna, kiedy zaczynamy jej wierzyć i nie kwestionujemy jej. Na przykład wyobraź sobie matkę, która myśli, że ktoś może ukraść jej dziecko. Jeśli od razu wyrzuci tę myśl, jest to natrętna myśl, ale nie jest to obsesja, ponieważ nie jest dla niej ważna. Chociaż każdy człowiek może czasem mieć takie myśli, są one bardziej powszechne u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD).

Myśli jako osoby w głowie

Myśli obsesyjne – rodzaje

Ludzie cierpiący na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub po prostu przechodzący okresy silnego niepokoju mogą mieć myśli obsesyjne różnych rodzajów. Oto przykłady najczęstszych z takich myśli.

  • Obawy o zarażenie się chorobami, złapanie infekcji, zbyt niski poziom higieny.
  • Potrzeba uporządkowania rzeczy w określony sposób, obsesja na punkcie symetrii lub porządku.
  • Myśli związane z obawami przed pozostawieniem otwartych drzwi czy włączonego gazu, ludźmi próbującymi obrabować dom itd.
  • Ruminacje o charakterze seksualnym, które mają związek z atakami, gwałtami itp.
  • Odczucie bycia w niebezpieczeństwie (lub że ktoś inny jest w niebezpieczeństwie), a także strach przed byciem skrzywdzonym lub krzywdą doznaną przez kogoś innego.

Skutki bycia uwięzionym przez myśli obsesyjne

Myśli obsesyjne karmią się nawzajem i wyrządzają negatywne skutki w życiu człowieka. Powiedzmy, że pewna osoba ma obsesję na punkcie wielokrotnego przeglądania swojej pracy. Być może nigdy nie jest w pełni usatysfakcjonowana i dlatego bardzo późno wraca z pracy do domu z powodu swojej obsesji.

Niektóre powody i skutki pozostawania pod wpływem myśli obsesyjnych to:

  • Unikanie robienia rzeczy ze strachu: gdy sytuacja wywołuje strach, możemy unikać opuszczania domu, prowadzenia samochodu, dotykania przedmiotów, które uważamy za brudne itp. Ogranicza to nasze codzienne życie i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.
  • Wielokrotne sprawdzanie w celu zdobycia pewności: jest to typowe zachowanie w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jeśli wychodząc z domu lub wysiadając z samochodu, 10 razy sprawdzasz, czy drzwi są zamknięte, jest to zachowanie kompulsywne. Chwilowo Cię to uspokaja, ale w rzeczywistości karmi tylko Twój lęk i obsesję.
  • Odkładanie działań na inny czas: jeśli stwierdzasz, że zrobisz coś później, możesz nie zrobić tego w ogóle. Na przykład wyobraź sobie, że chcesz pielęgnować ogród, ale masz irracjonalny lęk, że natrafisz na pająki. Masz taką obsesję na punkcie tej myśli, że w końcu rezygnujesz z wykonywania czynności, które wcześniej była dla Ciebie pasjonująca.
  • Potrzeba doskonałości: doskonałość jest niebezpieczna. Może sprawić, że zgubisz drogę, próbując osiągnąć to, co niemożliwe. Na przykład osoba mająca obsesję na punkcie pracy na pewno straci ważne momenty z życia swojej rodziny, ponieważ będzie zbyt skoncentrowana na swoich obowiązkach służbowych.

5 kroków do pozbycia się myśli obsesyjnych

Zaakceptuj myśl zamiast próbować ją stłumić

Za każdym razem, gdy starasz się, aby myśli obsesyjne dały Ci spokój, dajesz im więcej siły. Będą powtarzać się bez przerwy. Udawaj, że obserwujesz je z daleka, jakby to były samochody jadące ulicą. W ten sposób nie przywiązujesz się do nich. Zaakceptuj ich pojawianie się, a pozwolisz im oddalić się od Ciebie.

Odłóż tę myśl na później

Odkładając ​​myśl na później, oszukujesz swój mózg. Później ta myśl słabnie i może zniknąć. Spróbuj powiedzieć: „Pomyślę o tym później, pomyślę o tym innym razem”.

Ogranicz swoje obsesje

Nie daj się kontrolować swoim obsesjom. Lepiej dla Ciebie będzie, jeśli to Ty przejmiesz nad nimi kontrolę. Aby to zrobić, za każdym razem, gdy pojawi się obsesja, możesz powiedzieć głośno słowo „Dość!”. Tym samym powstrzymasz myśl, która Cię niepokoi.

Zaplanuj swoje obsesje

Ustal harmonogram swoich obsesyjnych myśli. Na przykład: będę myśleć o moim lęku przed ubrudzeniem się od czwartej do piątej po południu. W ten sposób przyjmujesz odpowiedzialność za sytuację, zamiast pozwolić, aby negatywne myśli Cię przytłoczyły.

Dziewczyna ma myśli obsesyjne, patrząc przez okno

Ćwicz techniki relaksacyjne

Ćwiczenie wybranej przez Ciebie techniki relaksacyjnej, takiej jak głębokie oddychanie lub progresywna relaksacja mięśni Jacobsona, jest bardzo pomocne w neutralizowaniu obsesji i radzeniu sobie z niepokojem.

Podsumowując, myśli obsesyjne mogą przeszkadzać w życiu i naprawdę przejmować nad nim kontrolę. Jeśli zaczniemy je akceptować i poddawać je w wątpliwość, łatwiej nam będzie nimi zarządzać.

Pamiętaj, że człowiek jest czymś więcej niż tylko myślami. Jeśli nauczysz się odrywać od natrętnych myśli, uwolnisz się od niepotrzebnych problemów i zmartwień, którymi nasiąka Twoje życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.