Serce, Zaufanie i Obietnice - Trzy rzeczy, których nie powinno się łamać

Odzyskanie zaufania jest zbyt trudne i zajmuje dużo czasu. Najlepszą rzeczą zawsze będzie kultywowanie zdrowych relacji ze wszystkimi ludźmi wokół nas.
Serce, Zaufanie i Obietnice - Trzy rzeczy, których nie powinno się łamać
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Są trzy rzeczy, których nie powinno się łamać: zaufanie, obietnice i serce. Jeśli pomyślisz o tym, jest kilka rzeczy w życiu, które są tak wartościowe. To klucz do rozwoju. Dają nam poczucie, że jesteśmy częścią czegoś, częścią innych ludzi. Jeśli się wykruszą, zostaniemy z niczym, na czym możemy sie oprzeć.

Psychologowie, socjoterapeuci i socjologowie często dziś mówią, że wiele ludzi wiąże sie z innymi “modelem ograniczonego ryzyka”. Oznacza to, że unikają oni głębokich osobistych i emocjonalnych relacji z innymi, by oszczędzić sobie zranienia, rozczarowania i frustracji. Boją się, że pojawi się u nich złamane serce.

“Niemożliwe jest iść przez życie bez zaufania: oznaczałoby to uwięzienie w najgorszej celi ze wszystkich, w samym sobie”.

– Graham Greene –

Energia emocjonalna, którą “oszczędzamy” poprzez trzymanie uczuć w ryzach, pozwala tworzyć jedynie słabe więzi uczuciowe. Rezultat? Płytkie związki, które przychodzą i odchodzą. Innymi słowy, minimalizujemy ryzyko bycia zranionym. Zamiast szczęściem, zadowalamy się bezpiecznymi relacjami. Jednak, czy naprawdę chcemy żyć w tym oziębłym przedsionku uczuć? Czy warto nie pozwolić wykiełkować czemuś wartościowemu i pozostać z nami na stałe?

Nie możemy ignorować faktu, że zostaliśmy genetycznie “zaprogramowani”, aby ufać innym. Jest to coś, czego potrzebujemy. W pewnym sensie, nasze przetrwanie zawsze zależało od osób, które tworzyły naszą najbliższą grupę społeczną.

Nie wygra ten, co żyje z ciągłym brakiem zaufania wobec innych. Wygra tylko ten, kto poprzez rozłożenie środków, energii i intencji, pozostanie emocjonalnie odważny i otwarty. Ten, kto obdarzony jest pozytywnym nastawieniem i jasno rozumie, że są trzy rzeczy, których łamać nie wolno: zaufanie, obietnice i serce.

Złamane serce

Reczy, których nie powinno się łamać

Odzyskanie straconego zaufania jest jedną z najbardziej złożonych, delikatnych i ambitnych kwestii, jakich ktoś może się podjąć. Jako dziecko, prawdopodobnie uważałeś, że są rzeczy, których nie należy łamać. Może dlatego, że kosztują, może dlatego, że są stare i niewymienialne, albo po prostu dlatego, że nie będziesz mógł więcej używać zniszczonego przedmiotu.

Jednak rzadko myśleliśmy, że są inne rzeczy, które łamie się częściej, mimo, że nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, czy dotknąć. W rzeczywistości, te niewidzialne rzeczy, mogą złamać się jak kości w naszym ciele i z pewnych powodów uzdrowienie nas może potrwać nieco dłużej. Mamy na myśli zaufanie, obietnice, szacunek i miłość.

Czasami, już jako dzieci zaczynamy zaniedbywać te niezwykle cenne skarby. Dzieje się tak dlatego, bo nasi rodzice tak robią. Ponieważ karmienie dzieci obietnicami bez pokrycia, zostawia ślady. Ponieważ wzrastanie bez prawdziwego zaufania do swoich rodziców pozostawia bliznę na stałe. Często to kształtuje nasze zachowanie i wpływa na relacje z innymi.

Rzeczy, których nie powinieneś łamać to serce i prawdziwa miłość. Są niewidoczne, ale niezbędne.

Dziecko z utraconym zaufaniem

Ludzkie serce

Jest wiele kwestii dotyczących naszego mózgu, których nadal nie rozumiemy. Jedną z nich są różne reakcje ludzi na traumatyczne przeżycia. Niektórzy pielęgnują w sobie poczucie wiecznego nieszczęścia, tworząc rodzaj chronicznego stresu. Rzadko tworzą szczęśliwe związki. Jednakże inni, przyjmują postawę życiową, która daje im emocjonalną siłę.

Niektórzy, w przeszłości, dryfowali przez życie ze złamanymi cząstkami. A teraz, pomimo doświadczeń, wiedzą, że tylko Ci, którzy ufają sobie są godni zaufania. Niektórzy nigdy nie zapominają swoich obietnic. Bo wiedzą, jak boli zdrada.

Ci odporni ludzie rozumieją, jak drogocenne jest serce. Nie zapominają też, jak czasami bywa kruche. Jak jest przerażone, gdy rozkwitająca miłość bazuje na kłamstwach, wątpliwościach, manipulacji i ukrytej zdradzie.

Kobieta ze złamanym sercem

Ktokolwiek mówi językiem zaufania, ktokolwiek rozumie znaczenie obietnic i ktokolwiek wie, jak wsłuchać się w ludzkie serce bez niszczenia go – daje i zasługuje na to, by otrzymywać. Są warci tych samych praw i darów. Sprawiają, że nasz świat jest pełnym szacunku, szczęśliwszym miejscem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.