Spać jak niemowlę - poznaj 5 sekretów pozwalających na lepszy wypoczynek

Spać jak niemowlę - poznaj 5 sekretów pozwalających na lepszy wypoczynek

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca, 2018

Spać jak niemowlę to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Mam na myśli, głęboki, przywracający formę sen każdej nocy. Liczba osób, które tego nie doświadczają stale rośnie. Bezsenność jest plagą naszych czasów.

To poważny problem, jako że wiele naszych codziennych obowiązków zależy od bycia wypoczętym. Gdy możemy spać jak niemowlę, myślimy bardziej jasno i mamy energię, by stawić czoło obowiązkom dnia codziennego. Lepiej się uczymy i chronimy naszą długodystansową pamięć.
Sen pełen relaksu również “oczyszcza” ciało. Nasz system nerwowy lepiej pozbywa się toksyn, podczas snu optymalizuje się nasz metabolizm. Potrzebujemy dobrego snu! Przeczytaj o sekretach, jak spać jak niemowlę.

“Jak słodko jest spać spokojnie, podczas gdy w oddali  kołyszą się topole i słychać szum wody!”

– Jose Zorrilla-

1. Rytuał czasu spania

Rytuał czasu spania oznacza stworzenie sobie rutyny przed pójściem spać. Powinniśmy skoncentrować się na odreagowaniu napięcia nagromadzonego podczas całego dnia. Choć pod koniec dnia prawdopodobnie nadal mamy wiele myśli w głowie. Rozmyślamy o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia i co może się przydarzyć w przyszłości.

Naszym rytuałem czasu spania może być lekka lektura, gorąca kąpiel lub po prostu głęboki oddech. Ważną kwestią jest fakt, aby stworzyć z tego zwyczaj. Wtedy rytuał automatycznie przygotowuje nas do spania

2. Zwróć uwagę na otoczenia, w którym śpisz

Otoczenie ma ogromne znaczenie na jakość naszego snu. Są trzy aspekty szczególnie ważne: hałas, światło i temperatura. Jeśli nie doświadczasz żadnego z nich, możesz spać jak niemowlę.

Ważne jest również to, byśmy używali łóżka wyłącznie do odpoczynku i snu. Nie jest dobrym pomysłem czytać, oglądać telewizję lub przeszukiwać internet w łóżku. Jeśli jest to naszym zwyczajem, może powodować problemy z zaśnięciem. Nasz umysł i ciało będą pamiętać, że jest to miejsce do aktywności i stymulacji, a nie relaksu i wypoczynku.

3. Wyreguluj czas i rytm

Aby spać jak niemowlę, powinniśmy być mniej aktywni przez dwie godziny przed snem. Stopniowo zamieniajmy dynamiczne czynności na bardziej pasywne. To odnosi się do punktu pierwszego; niech stanie się naszym rytuałem obniżanie poziomu aktywności przed snem.

Kobieta relaksująca się przed snem

Mamy na myśli również nasze trawienie. Najlepszym rozwiązaniem jest nie jeść niczego dwie godziny przed snem. Nie powinieneś również nic pić, jako że i to ma wpływ na nasz układ pokarmowy. Zdecydowanie nie należy pić alkoholu. Alkohol zrelaksuje nas na krótki czas, ale potem wpływa na układ nerwowy, który nie pozwala nam spać spokojnie.

4. Ćwiczenia pomogą Ci spać jak niemowlę

Jeśli jest coś, co może pomóc nam spać jak niemowlę, to lekkie ćwiczenia tuż przed snem. Jako że założeniem jest zmniejszać stopniowo aktywność przed snem, odpowiednie będą wyłącznie ćwiczenia umiarkowane. Świetnym pomysłem może być krótki spacer. Nic intensywnego. Lekkie ćwiczenia przed snem pozwolą zrelaksować się naszym mięśniom i odreagować napięcie skumulowane w ciągu dnia. Około 10 minut ćwiczeń jest wystarczające.

5. Techniki relaksacyjne

Stosowanie technik relaksacyjnych może pomóc nam lepiej spać. Nie muszą być skomplikowane, każdemu pomaga co innego. Na przykład, jedną z metod jest zwiększenie napięcia mięśni poprzez wdech, a następnie kompletny relaks poprzez wydech. To prosty sposób, aby przygotować swoje ciało i umysł do odpoczynku.

Kobieta praktykująca techniki relaksacyjne

Czasem potrzebujemy jedynie pięciu minut bycia samym ze sobą i głębokiego oddechu. Wykorzystajmy ten czas na oczyszczenie myśli, analizę tego, czego doświadczyliśmy w ciągu dnia i pozwólmy temu odejść.

Teraz znamy już sekrety, jak spać jak niemowlę. Cały proces wymaga odrobiny pracy i konsekwencji,. Nie zmieni się podczas jednej nocy. Jeśli jednak stworzymy z tego rutynę, szybko dostrzeżemy, że wstajemy dużo bardziej wypoczęci.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.