Zacząć od zera nie jest łatwo. Nerwy dręczą żołądek i umysł, przyspieszają puls i usuwają grunt spod nóg. Pojawia się strach, ale zarazem też nowe możliwości. Ile razy doświadczamy w życiu zwrotnych momentów, w których strach miesza się z podnieceniem?
Może wielokrotnie, a może wcale. Prawda jest taka, że porzucanie tego, co znam znane, by zacząć nowy etap nie jest łatwe i nie każdy znajduje w sobie dość odwagi na taką decyzję. Jednak większość z nas miewa takie myśli. Nowy początek oznacza zostawienie za sobą przeszłości i skok w nieznane.
Pomysł brzmi pociągająco. Jednak jego wcielenie w życie wymaga siły psychicznej i otwartości. Co więcej, trzeba wykorzystać swoje doświadczenie, by nie popełnić ponownie tych samych błędów i stworzyć okoliczności bardziej sprzyjające realizacji naszych potrzeb i wartości.
Zobowiązanie się do zmiany to umowa z sobą samym. Zagłębmy się w ten temat.
Zacząć od zera – odważnie porzucić stare i otworzyć się na nowe
W życiu bywają momenty, gdy odczuwamy, że coś nie działa jak należy. Czasami chodzi o nadmiernie wymagającą pracę, która odbiera chęć wstawania z łóżka. Czasami problem stanowią relacje z partnerem, przyjaciółmi czy rodziną. Pewne sytuacje powodują więcej cierpienia niż szczęścia, a my czujemy, że potrzeba nam zmiany i dystansu.
Z drugiej strony, nierzadko potrzebujemy postawić się w innym otoczeniu, spojrzeć na siebie inaczej, spotkać innych ludzi i zająć się czymś innym. Potrzeba odnowienia siebie i aktualizacji własnej osobowości wymaga startu od zera – to właśnie odczuwamy niejednokrotnie w cyklu życia.
Jednak nie wszyscy posiadają psychiczną siłę popychającą do działania w momencie, gdy trzęsą nami wątpliwości. Przyjrzyjmy się zasobom, jakie służą rozwojowi osobistemu.
Określenie celu: pamiętaj, o co ci chodzi i czego oczekujesz
Określenie celu, zebranie uwagi i motywacji oraz skierowanie myśli na niego kieruje nas na nowy etap. By osiągnąć taki stan i pokonać lęk oraz wątpliwości, musimy pamiętać nasze motywy i potrzeby stojące za startem od zera.
- Warto mieć jasność motywów, które kierują nas ku zmianom: dążenie do progresu i rozwoju personalnego, chęć porzucenia nieszczęśliwej przeszłości…
- Warto pamiętać też o tym, co neuronauka mówi o zmianach życiowych. Wiadomo, że tkwienie w stresujących, mało motywujących sytuacjach jest szkodliwe dla zdrowia mózgu. Rutyna i wytarte ścieżki zachowania sprawiają, że układ nerwowy nie tworzy nowych połączeń nerwowych i traci zdolności kognitywne.
Rozsądek: nie zaczynasz od zera, zaczynasz ponownie z doświadczeniem
Osoba kierująca się rozsądkiem dobrze zarządza strachem. Nie oznacza to, że go nie odczuwa, ponieważ zaczynanie od zera zawsze wiąże się z niepewnością i lękiem. Jednak warto umieć wykorzystać wewnętrzny spokój, ponieważ w rzeczywistości nie zaczynamy od zera, a z bagażem nowych doświadczeń.
Co to oznacza? Dobrze wiesz, co chcesz osiągnąć i czego nie będziesz więcej tolerować. Znasz swoje granice, wiesz, co zostawiasz za sobą i co masz do zdobycia: równowagę, wolność, samorealizację i szczęście.
Dlatego ucisz strach – nie potkniesz się już o ten sam kamień. Tym razem rozłożysz skrzydła.
Zaufanie do siebie: wiedz, czego chcesz, na co zasługujesz i jak chcesz to osiągnąć
Ludzie nieustannie szukają w życiu równowagi. Dlatego nie warto być bezczynnym. Lepiej iść na przód krok po kroku. Trzeba pozostać w ruchu, bo życie jest płynne, a my stanowimy część jego wiecznego rytmu.
By zacząć od zera potrzeba odwagi i pewności siebie. Do tego przydaje się zaufanie do samego siebie i własnego potencjału oraz mocnych stron. Warto więc pielęgnować swoją samoocenę, motywację i determinację, by pamiętać, że przeszłość nie wpływa na przyszłość.
Przyszłość tworzymy my sami. Robimy to wychodząc ze strefy komfortu, gdzie nie odbywa się rozwój. Jeśli brak jest bodźców, a otoczenie nie stymuluje umysłu ani nie przyspiesza bicia serca, lepiej zmienić szlak. Szukajmy nowej wersji nas samych, która będzie gotowa dać z siebie to, co najlepsze i budować szczęście.
Zastanówmy się nad tym.