Żyć dalej - sekretem jest nowy początek

Żyć dalej - sekretem jest nowy początek
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Żyć dalej bez patrzenia w przeszłość nie zawsze jest łatwą sprawą, szczególnie gdy obciąża Cię bagaż emocjonalny. Aby wyleczyć się, a może nawet odkryć siebie na nowo, czasem trzeba się po prostu zatrzymać. Dopiero gdy ukształtujesz nową i lepszą wersję samego siebie, będziesz móc naprawdę żyć dalej.

Możemy porównać życie z tkaniną z wyhaftowanym wzorem na początku i na końcu. Są to dwie strony tej samej monety, pełne sprzecznych emocji, które mogą być trudne do opanowania. Dzieje się tak dlatego, że poza strachem i niepokojem ciężko jest dostrzec możliwości na horyzoncie.

Eksperci w tej dziedzinie, jak na przykład Denise Beike z University of Arkansas, twierdzą, że to, co Ci się przytrafia, jest mniej ważne niż sposób, w jaki sobie z tym radzisz. Dlatego tak ważne jest, aby mieć jasne i obiektywne spojrzenie na pewne rzeczy.

Po pewnych ciężkich chwilach ludzie prawdopodobnie nieraz mówili Ci, że musisz żyć dalej. Jak jednak możesz to zrobić, gdy zmagasz się z tak dużym niepokojem i bólem? Wiesz, że musisz żyć dalej i patrzeć w przyszłość, ale faktyczne zachowywanie się w taki sposób nie zawsze jest łatwe.

Dziewczynka z walizką.

Ból ma głębokie korzenie. Nie możesz po prostu wyciągnąć i przenieść go gdzieś indziej. Zaczynanie od początku nie jest takie proste. Musisz być w stanie naprawić siebie, zmienić się i stworzyć swoje nowe “ja”, które czerpie ze wszystkiego, co wcześniej przeżyłeś i czego się nauczyłeś.

Ten proces może potrwać chwilę. Jeśli jednak poświęcisz się tym razem, będziesz mógł zacząć od nowa, lepiej niż kiedykolwiek przedtem.

“Czasami dobre rzeczy rozpadają się, aby lepsze rzeczy mogły spaść razem”.

-Marilyn Monroe-

Nie możesz żyć dalej, jeśli nadal dźwigasz emocjonalny bagaż

Możesz to zrobić. Popraw swoją perspektywę i ruszaj naprzód, krok po kroku. Możesz nawet po prostu pozwolić zadziałać upływowi czasu, by uzdrowił Cię emocjonalnie.

Wielu ludzi wierzy, że bieg czasu pomoże im zapomnieć o bólu i wspomnieniach. Aczkolwiek później zawsze nadchodzi dzień, kiedy zdajesz sobie sprawę, że ta strategia tak naprawdę nie działa.

Albert Ellis, znany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, często nam przypominał, że dajemy się ponieść pewnym przekonaniom nie rozważając innych opcji. Ellis nazwał to “irracjonalne koncepcje“. Są to idee, które stawiają nas w niezdrowych i problematycznych sytuacjach.

Tak więc, za każdym razem, gdy masz trudną chwilę lub pewną przemianę w swoim życiu, musisz zastanowić się nad następującymi koncepcjami.

Żyć dalej emocjonalnie

Iść naprzód to nie to samo co żyć dalej. Ludzie często pragną terapii psychologicznej po rozstaniu lub utracie, ponieważ podjęli próbę, by iść dalej, nie poświęcając czasu na żałobę.

Osoba w szaliku patrzy na Księżyc.

Powinieneś wpisać tą naprawdę podstawową koncepcję na swoją listę: iść naprzód. Oto co to znaczy:

  • Poruszanie się do przodu oznacza nie utknięcie w tym samym miejscu.
  • Oznacza to zastosowanie nowej strategii życiowej.
  • Poruszanie się do przodu wymaga rozpoczynania od środka, nie uciekając przed tym.
  • Oznacza to stawienie czoła temu, co czujesz, a następnie zaakceptowanie swoich uczuć. Musisz to zrozumieć, wyleczyć i dać sobie szansę na nowy początek. W ten sposób możesz osiągnąć postęp emocjonalny i psychologiczny.
  • Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę, że ból i smutek z powodu utraty nigdy nie znikną. Nikt nie może wymazać tych emocji. Musisz znaleźć wewnątrz siebie miejsce dla nich i nauczyć się z tym żyć.

Przemiany wymagają czasu

Badanie Marka A. Thorntona z Uniwersytetu Cornella pokazuje, że każda przemiana wiąże się z pewnym zestawem emocji. Aby skutecznie poradzić sobie z tą zmianą, musisz się dowiedzieć, jak radzić sobie z tymi emocjami.

Jeśli tego nie zrobisz i spróbujesz przyspieszyć ten proces, pojawi się ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych, takich jak depresja.

Musisz umieć ukierunkować własny gniew i frustrację. Powinieneś także wiedzieć, jak pokonać rozczarowanie i wyciągnąć z niego wnioski.

Kobieta

Nowy początek z silniejszą wersją siebie

Ludzie się nie zmieniają – ludzie idą dalej. Odtwarzamy się tak często, jak tego potrzebujemy. Nie robimy tego dla kaprysu ani dla przyjemności. Transformacja ta zachodzi, gdy stajesz twarzą w twarz z przeciwnościami losu i wychodzisz silniejszy i lepiej przygotowany na drugim brzegu.

Wiesz, że żyć dalej to jedyna opcja jaką masz w życiu. Alternatywą jest sparaliżowanie i utknięcie w jednym miejscu. Aczkolwiek masz możliwość wybierać, jak dokładnie to zrobić.

Postaraj się nie uciekać od siebie i swoich emocji. Otwórz drzwi do tego ciemnego i zabałaganionego pokoju, który jest najgłębszą częścią Ciebie. Okaż mu trochę miłości, uporządkuj go i przewietrz.

Pozwól sobie zacząć od nowa. Wkrocz na swoją ścieżkę ponownie jako silniejsza i bardziej optymistyczna osoba. Jak powiedziała kiedyś Charlotte Brontë: “Cóż jest takiego w rozwodzeniu się nad przeszłością, kiedy teraźniejszość jest o wiele pewniejsza, a przyszłość o wiele jaśniejsza?”


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ellis, Albert (2005). Sentirse mejor, estar mejor y seguir mejorando. Madrid: Mensajero


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.