Rozwój osobisty – 6 ważnych elementów

Rozwój osobisty – 6 ważnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Tematem naszego dzisiejszego artykułu będzie niezwykle istotna rzecz w życiu każdego z nas: rozwój osobisty. Ale podejdziemy do tego zagadnienia w nieco nietypowy sposób – otóż użyjemy do tego celu metafory w postaci pająka. Wykorzystamy go do tego, aby zobrazować Ci, w jaki sposób Twój rozwój osobisty wspiera się na sześciu kluczowych elementach. Będą to mocne filary, które zobrazujemy za pomocą sześciu nóg motyla.

W tej metaforze wszyscy zostajemy przedstawieni za pomocą motyli o sześciu odnóżach. W każdym przypadku te sześć nóg jest odpowiedzialnych za wspieranie nas i naszego ciała. Przy czym każda z tych nóg jest równie ważna, co pięć pozostałych. Te sześć nóg Tworzy filary naszego życia, cały fundament, na którym się opieramy. Trzymają nas, pomagają zachować prawidłową pozycję i wspierają podczas drogi przez życie.

W ten sposób nogi te biorą udział w wielu różnych elementach, z których składa się nasze życie, a jednym z nich – tym ważniejszym – jest rozwój osobisty.

Zapraszamy zatem do lektury.

Rozwój osobisty: co reprezentuje sobą każda z nóg?

Noga nr 1: przyjaźń

Jest to jeden z najważniejszych filarów w życiu społecznym każdego człowieka. Spełnienie osiągane dzięki szczerej przyjaźni napełnia nas wszystkich radością i pozwala nam stymulować nasz własny rozwój osobisty. Z tego też powodu ważne jest dbanie o nasze przyjaźnie i pamiętanie o tym, że nasi przyjaciele powinni też dbać o nas.

Grupa przyjaciół

Naprawdę warto zadbać o ludzi, jacy Tworzą Twoje otoczenie i pilnować się, aby nie utknąć w żadnym układzie z gatunku toksycznych. Będą one powodować u Ciebie jedynie niepotrzebny niepokój emocjonalny i cierpienie, nie dając w zamian żadnych korzyści. I pamiętaj: jeśli chodzi o Twoje relacje osobiste z innymi ludźmi, ich jakość jest o wiele ważniejsza niż ilość. Tylko wtedy możesz uzyskać sprawny rozwój osobisty na wielu płaszczyznach.

Noga nr 2: miłość

Jest to podstawa dla wszystkich naszych posunięć, których efektem jest rozwój osobisty. Szukamy ludzi, którzy mogą odwzajemnić naszą miłość i jej pragną. Są to osoby, które mogą pozwolić nam na przeżywanie prawdziwych emocji, pełne autentyzmu i życzliwości.

Miłość

Najważniejszym rodzajem miłości, jaką mamy, jest uczucie, jakie mamy wobec siebie. Jeśli jesteśmy w związku z kimś, kogo kochamy, to musimy dbać o tę drugą osobę i pracować nad tym, aby w pełni ją rozumieć.

W celu skorzystania z pełni szczęścia, jakie daje intymna i zdrowa relacja z drugą osobą, konieczne jest pielęgnowanie u siebie cierpliwości i dobrych umiejętności wzajemnej komunikacji. A te właśnie cechy przekładają się na intensywny rozwój osobisty!

Noga nr 3: Twoje własne ja

Jak mówiliśmy wiele razy w poprzednich naszych artykułach publikowanych na tym blogu, często będzie nam się zdarzało ignorować nasze osobiste potrzeby i zajmować się wyłącznie osobami koło nas. Jest to jednak poważny błąd. Nie zapomnij o swoich własnych potrzebach!

To, w jaki sposób spoglądamy na otaczający nas świat, jest odbiciem naszego stanu emocjonalnego. W naszym nastawieniu do rzeczywistości odbija się wyraźnie to, czy dbamy o siebie, czy też nie. Znajdź codziennie czas dla siebie, rób rzeczy, które lubisz, nie myśl zbyt wiele o tym, co reszta świata myśli o Tobie i poświęć każdego dnia co najmniej 30 minut na rozwój osobisty, robiąc coś, co sprawia, że czujesz się szczęśliwą osobą.

Zawsze staraj się uszczknąć trochę czasu dla siebie, naprawdę na to zasługujesz! Jeśli wiesz, jak kochać siebie samego, będziesz także wiedzieć, jak kochać ludzi wokół Ciebie. W przypadku tej konkretnej nogi (mamy tutaj na myśli naszą przenośnię w postaci motyla), zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne są niezmiernie istotne.

Uprawiaj sport lub spędzaj trochę czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody tak często, jak tylko jesteś w stanie. W ten sposób będziesz w stanie połączyć się ze swoim wewnętrznym „ja”, a efektem będzie udany rozwój osobisty, uczucie szczęścia i zadowolenia.

Noga nr4: rodzina

Przychodzi taki czas dla nas wszystkich, kiedy w końcu zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w centrum wszechświata i to, jak nasi rodzice o nas dbali przez dotychczasowe lata, nie rozciągnie się na całe nasze życie.

Rodzina jest najważniejsza, należy zawsze o niej pamiętać i o nią dbać. I choć w każdym drzewie genealogicznym może się znaleźć jakaś “czarna owca”, to z pewnością nawet ta konkretna osoba znalazła się w nim nie bez powodu.

Rodzina

Obdarz swoją najbliższą rodzinę bezwarunkową miłością i przestań martwić się o nią. Jeśli przestaniesz myśleć o całej tej miłości, jaką możesz znaleźć wokół siebie, to dopiero wtedy zaczniesz zdawać sobie sprawę, jak bardzo jesteś szczęśliwy, nawet w trudnych czasach.

Niektóre z najsilniejszych rodzajów miłości, jakie można spotkać w trakcie życia to bezwarunkowa miłość, jaką dostajesz od rodziców, rodzeństwa, dziadków itd. To jedna z najważniejszych nóg naszego pająka, której zazwyczaj się nie docenia w należyty sposób. Nie czekaj zatem dłużej, spróbuj uświadomić sobie, co masz tu i teraz, dopóki nie będzie za późno.

Noga nr 5: kariera zawodowa

Ta noga niesie ze sobą odpowiedź na pytania dotyczące Twojego życia zawodowego i kariery: czego tak naprawdę chcesz? Co Cię martwi? Czy jesteś wystarczająco dobrze zmotywowany w swojej pracy? Spędzamy większość naszego życia rozwijając nasze własne kariery zawodowe.

Czy zatem naprawdę chcesz spędzić swoje życie robią coś, co Ci się nie podoba? Jest to rodzaj pytania, które jest w stanie otworzyć dla Ciebie nowe drzwi.

Wszyscy zasługują na realizację swoich marzeń i osiągnięcie celów, które wyznaczają im ich własne nasze serca. Tą drogą podąża także nasz rozwój osobisty, warto dołożyć wszelkich starań, aby go dogonić. Jeśli możesz marzyć, to potrafisz zrobić prawie wszystko. Podążaj do celu małymi kroczkami, lecz systematycznie – a na pewno Ci się uda.

Odważ się być szczęśliwym człowiekiem i nie spędzaj całego swojego czasu niepokojąc się o różne rzeczy. Bycie osobą dorosłą nie oznacza, że nie możesz już uczyć się tego, co Cię interesuje, a wręcz przeciwnie! Tak naprawdę wiek daje przewagę w osiąganiu zamierzonych celów, dzięki doświadczeniu, jakiego nabyłeś przez te wszystkie lata.

Noga nr 6: Twoje hobby oraz czas wolny

Swego czasu Jose Mujica, prezydent Urugwaju, dokonał niezwykle trafnego spostrzeżenia. Brzmiało ono: “Dokonując zakupów za pieniądze tak naprawdę nie kupujemy rzeczy, ale czas, który zmarnowaliśmy w życiu na zarobienie tych pieniędzy.”

A co z Tobą? Czy właśnie zdałeś sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie masz czasu na prowadzenie szczęśliwego życia, ponieważ cały swój czas przeznaczasz na pracę?

Niezwykle istotną kwestią jest nauczenie się lepszego korzystania z naszego czasu, jaki otrzymaliśmy od Matki Natury i robienie wszystkich tych rzeczy, które lubimy i kochamy. Życie w ten sposób stymuluje nasz rozwój osobisty i pozwala nam osiągać bardziej ambitne cele.

Pasja

Nie wystarczy myśleć tylko o pracy i cierpieć z tego powodu. Życie polega przede wszystkim na tym, aby uczyć się nowych rzeczy i cieszyć się wszystkimi cennymi doświadczeniami, które ma ono nam do zaoferowania.

Tak, oczywiście powinieneś być odpowiedzialny w swojej pracy zawodowej i w kwestii wyboru swojej profesji, ale nie zapomnij również ustawić siebie samego na priorytetowej pozycji. Czerp coś dla siebie ze wszystkiego, co życie ma do zaoferowania i korzystaj na wszystkim, na czym tylko jesteś w stanie.

Mamy nadzieję, że zaprezentowana w naszym dzisiejszym artykule metafora pomoże Ci wypełnić swoje serce optymizmem i zwróci uwagę na konieczność dostrzegania wszelkich aspektów swojego życia. A zwłaszcza tych, które wspierają Twój rozwój osobisty.

Nawet jeśli uważasz, że jedna z sześciu nóg wymaga trochę więcej pracy i uwagi niż pozostałe, nie martw się! To nie znaczy przecież, że reszta Twoich “nóg” potrzebuje takiego samego nakładu pracy lub troski

Tych sześć nóg pomagają nam uzyskać stabilizację w życiu. Służą one ku temu, aby udzielić pomocy i wsparcia, więc nie zapominaj o tym! Po prostu skup się na tym, aby o nie zadbać i obdarzyć je taką ilością miłości i uwagi, na jaką zasługują.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.