Wybaczyć i iść przed siebie: dlaczego to takie ważne

Smutna kobieta ogląda zachód słońca

Kiedy ktoś Cię zrani, prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego mam mu wybaczyć?”. Prawdopodobnie wiesz również, że przebaczanie nie jest łatwym zadaniem, a może nawet mylisz wybaczenie z zapomnieniem. To prawda, że gdy coś lub ktoś nas rani, wybaczyć i iść przed siebie wcale nie jest łatwo.

Zapominanie to proces pamięciowy, który zależy niemal całkowicie i wyłącznie od czasu i kontekstu, w którym się znajdujesz. Zapomnienie jest tym, co robisz, gdy przestajesz korzystać z pewnych informacji przechowywanych w Twoim mózgu. Natomiast przebaczanie oznacza, że pamiętasz dane zdarzenie, ale nie trzymasz się kurczowo emocji wynikających z tego zdarzenia. Czy teraz rozumiesz, jak można wybaczyć i iść przed siebie?

Niewiele jest wskazówek, które pomogłyby nam coś zapomnieć, bo dzieje się to tylko z upływem czasu. W rzeczywistości łatwiej jest zapomnieć o rzeczach, z którymi nie mamy styczności. Na przykład, jeśli trzymamy się z dala od określonego miejsca, możemy uniknąć widoku osoby, która nas skrzywdziła. W takiej sytuacji łatwiej nam będzie zapomnieć. Dlatego, aby zapomnieć, musimy odejść i być cierpliwym.

Jednak takie postępowanie nie pozwoli nam wybaczyć i iść przed siebie. Jak wspomnieliśmy przed chwilą, przebaczenie oznacza, że pamiętamy, co się stało. Nadal odczuwamy ból, ale jesteśmy w stanie zrobić krok naprzód. Oznacza to, że przestajemy myśleć o zemście lub o tym, jak niesprawiedliwe było całe zajście. Z czasem pamiętamy te przeszłe emocje, nie pozwalamy im wpływać na naszą teraźniejszość i przyszłość.

Czy rozumiesz, jak ważna jest ta różnica między przebaczaniem a zapominaniem? Świadomość, że te dwa słowa nie oznaczają tego samego, jest niezbędna, jeśli chodzi o próbę przejścia przez przykrą sytuację. Mając tę wiedzę, nigdy nie zapomnisz, kto Cię skrzywdził i nigdy nie zapomnisz bólu, ale możesz nauczyć się z nim żyć, jeśli tylko wiesz, jak zostawić to wszystko za sobą.

Zagubiona kobieta nie wie jak wybaczyć i iść przed siebie

Dlaczego musimy umieć wybaczyć i iść przed siebie?

Zrobienie kroku w przód pomaga nam przełamać naszą więź z bólem. Chodzi o to, żeby zostawić ból za sobą i pozwolić, by płomienie wściekłości i pragnienie zemsty powoli zgasły. W ten sposób możesz rozpocząć nowy etap swojego życia.

Co więcej, jeśli potrafisz wybaczyć i iść przed siebie możesz być właścicielem własnego czasu i energii. Nierozwiązane problemy, z których istnienia możesz nie zdawać sobie sprawy, powodują, że Twój umysł poświęca zbyt wiele czasu i energii, próbując uporządkować te „oczekujące zadania”. Potrafiąc wybaczyć i iść przed siebie pozwalasz, by T​woje zasoby psychologiczne przestały ciągle skupiać się na tym „zadaniu”. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uniknąć wyczerpania emocjonalnego.

Uporządkowanie problemów pomoże Ci poczuć się pewniej i spokojniej z samym sobą. Zachęci Cię to do zrobienia kroku naprzód i wizualizacji przyszłości bez żadnego negatywnego obciążenia emocjonalnego. Osoba, która potrafi wybaczyć i iść przed siebie, opróżnia swój bagaż emocjonalny i jest zmotywowana do stawienia czoła wyzwaniom przyszłości. Czuje wewnętrzny spokój konieczny, by prowadzić satysfakcjonujące życie.

Przebaczenie: sposób na kierowanie własnym szczęściem

Warto zastanowić się nad pewnym aspektem dotyczącym wybaczania, którego nie bierze pod uwagę wiele osób. Kiedy przebaczasz, robisz to dla siebie, a nie dla osoby, która Cię skrzywdziła. Robienie tego nie jest darem, który dajesz osobie, która sprawiła, że ​​cierpisz. Przeciwnie, jest to prezent, który ofiarowujesz sobie. Jeśli wybaczysz, to przede wszystkim Ty odniesiesz korzyści. Pozwolisz sobie przeżyć ból, a następnie mu odejść.

Potrafiąc wybaczyć i iść przed siebie, możesz być dla siebie przewodnikiem i liderem. Właściwie możesz nawet wybaczyć samemu sobie. Aby stanąć za sterami swojego życia, musisz wybaczyć sobie swoje błędy, swoje niepowodzenia, swoje słabości, swoje żale i krzywdę, którą czasem sam sobie wyrządzasz.

Serce z papieru trzymane w dłoni

Poprzez przebaczenie i pojednanie się z samym sobą można osiągnąć samospełnienie. Gdy to zrobisz, skupisz swoją energię na tworzeniu lepszej wersji siebie. Kiedy przebaczasz, masz moc decydowania o tym, co Cię dotyka, a co nie, co powstrzymuje Cię od poruszania się naprzód i tego, co pomaga Ci zapomnieć. W rezultacie życie w końcu toczy się dalej, a Ty możesz skupić się na sobie.

Podsumowując, nie jest łatwo nauczyć się wybaczyć i iść przed siebie, ale nie jest to niemożliwe. W rzeczywistości istnieje wiele ćwiczeń psychoterapeutycznych, które mogą pomóc Ci nauczyć się wybaczać. Pierwszym krokiem do przebaczenia jest skupienie się na teraźniejszości i posiadaniu własnych emocji. Możesz to zrobić, ale uzbrój się w cierpliwość!

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • María Martina Casullo. (2005). La capacidad para perdonar desde una perspectiva psicológica. Revista de Psicologia de La PUCP.
  • Fincham, F. D., Hall, J. H., Beach, S. R. H., & Casullo, M. M. (2002). Las razones para perdonar. Concepciones populares o teorías implícitas. Psicodebate 7. Psicología, Cultura y Sociedad. http://doi.org/10.1111/1475-6811.00016
  • Hernandez, G. (2016). La Importancia del Perdon. CRZion Publishers.
Scroll to Top