Pożądanie w związku - w jaki sposób można je odnowić?

Pożądanie w związku - w jaki sposób można je odnowić?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2018

Pożądanie w związku stanowi niezwykle istotny i silny element scalający. Jednak w wielu związkach z upływem lat pożądanie to ulega wystudzeniu, a nawet zupełnie zanika. Przyczyniają się do tego między innymi rutyna, złe nawyki czy codzienne problemy. Czy istnieje jakiś sposób na to, by pożądanie na nowo zagościło w związku?

Przeprowadzone badania dowodzą, że poziom pożądania w związku ulega stałym wahaniom. Co więcej rozbieżność ta stanowi nieodłączny element relacji seksualnych pomiędzy dwojgiem ludzi. Jednak nawet jeśli dojdzie do tego, że pożądanie wygaśnie, można je przywrócić, jeśli dojdzie do zmiany nastawienia u obojga partnerów. W dalszej części artykułu podajemy kilka rad, których zastosowanie może ułatwić zadanie

1. Pożądanie wymaga okazywania czułości

Aby przywrócić pożądanie w związku, nieodzowne jest wzajemne okazywanie sobie uczuć poprzez obdarowywanie partnera czułościami. Zachowywanie regularności w okazywaniu czułości z czasem może pobudzić partnera do wzajemności.

Przytulona para

Na początku relacji dwoje ludzi najczęściej nie szczędzi sobie namiętności, pieszczot czy różnego rodzaju czułości. Czas jednak zmienia sytuację i częstotliwość oraz intensywność tych gestów ulega zmniejszeniu. Z tego powodu ponowne zadbanie o występowanie takich gestów jest po prostu nieodzowne aby przywrócić pożądanie.

Pocałunki, przytulanie i pieszczoty stanowią sposób na zapewnienie o atrakcyjności drugiej osoby i stanowią podstawę zalotów. Flirt może ożywić związek i zwiększyć uczucie atrakcyjności u obojga partnerów.

2. Planuj randki

W pierwszych miesiącach istnienia związku randek z pewnością nie brakuje. Obojgu stale towarzyszy namiętność i wieczory pełne uroku. Spotkania te pozwalają w zupełności odłączyć się od innych spraw i skupić wyłącznie na tej drugiej osobie. Z biegiem lat para jednak skupia się na wypełnianiu swoich obowiązków. Sytuacja jest jeszcze poważniejsza, gdy pojawiają się dzieci. W rezultacie przełamanie monotonii i radowanie się romantyczną nocą może nie być łatwym zadaniem.

Żeby więc w związku było miejsce na romantyczne uczucia i pożądanie, koniecznie trzeba planować wspólne wypady. Należy planować randki dokładnie tak, jak to było w początkowej fazie związku. Nie ważne co będziecie razem robić. Najważniejsze jest zadbanie o wspólną przestrzeń, cieszenie się sobą nawzajem.

Możesz zapomnieć tego, z kim się śmiałeś, ale nie tego z kim płakałeś

-Gibran Kahlil Gibran-

3. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne

Jeśli pod względem fizycznym lub emocjonalnym nie czujesz się dobrze, oczywiste jest, że zmieni się Twój sposób postrzegania życia. Nie obejdzie się również bez negatywnego wpływu tych czynników na Twoją seksualność. Dlatego niezwykle ważnym elementem dbania o relację jest również dbanie o własne zdrowie i stan samopoczucie. Dzięki temu będziesz dobrze się czuć również w intymnych sytuacjach.

Koniecznie zwróć więc uwagę na to, co jesz i jak wyglądają Twoje nawyki. Duży wpływ ma tutaj odpowiednio dobrana dieta i uprawianie jakiegoś rodzaju sportu. Zażywanie ruchu pomaga zachowywać zdrową samoocenę. Musisz też odpowiednio zarządzać własnymi emocjami.

Poznanie i dbanie o siebie samego jest kluczem do tego, by w związku istniało pożądanie. Badania potwierdzają, że pożądanie w związku istnieje, gdy partnerzy okazują sobie nawzajem fizyczne zainteresowanie. Dowodzą również, że wygląd zewnętrzny jest niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na pociąg seksualny.

4. Zaskocz swojego partnera

Wszyscy lubimy niespodzianki. Gdy jednak jesteśmy w długotrwałym związku, łatwo zapomnieć o drobnych szczegółach, które tak wielką przyjemność sprawiają partnerowi.

Możesz go jednak zaskoczyć na wiele sposobów. Nie koniecznie chodzi o kupowanie prezentów. Spraw raczej, by okazywanie uczuć przebiegało w sposób niespodziewany. Najważniejszym elementem są gesty, które dowodzą zainteresowania. 

Spacer niespodzianka

Najnowsze opublikowane statystyki dowodzą, że ponad połowa kobiet i ponad 20 procent mężczyzn nie jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Dla wielu osób oczywiste jest, że ich relacja wymaga zmian. Nie wiedzą jednak w jaki sposób ich dokonać. Cenną pomocą może się okazać skorzystanie z porad specjalisty. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy, być może pomogą Ci omówione przez nas powyższe kroki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.