Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość

Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2017

Pogodzenie się z rzeczywistością nigdy nie jest proste. Wymaga to odwagi i absolutnego przekonania, że w ten sposób pozbędziemy się tej relacji, przyjaźni, czy sytuacji, która ciągnie nas wstecz. Pogodzenie się jest konieczne, by uzyskać równowagę i szczęście.

Umiejętność rozpoznawania odpowiedniej chwili na zamknięcie drzwi wymaga dojrzałości. Mimo to, wykonanie kroku od rozpoznania do faktycznego działania jest ekstremalnie trudne. Tym co utrudnia ten etap jest smutek i żal, które musimy pokonać.

Pogodzenie się w większości przypadków oznacza konieczność “odbudowy”. Oznacza to, że na nowo musimy przeanalizować siebie i to kim jesteśmy. Czasami oznacza to, że musimy zacząć wszystko od nowa.

Należy również pamiętać, że wiele osób nie potrafi w odpowiedni sposób zaakceptować i stawić czoła końcowi pewnych cykli lub etapów w życiu.

Niektórzy myślą, że koniec związku oznacza koniec ich własnego życia. Uważają, że po zerwaniu i separacji nic już na nich nie czeka. Myślą, że pogodzenie się jest aktem przeznaczenia i że wraz z nim na ich emocjonalne życie opada swego rodzaju kurtyna.

Musimy stale uważać na tego rodzaju defetystyczne nastawienie i schematy myślenia. Po zakończeniu pojawia się wolna przestrzeń, następują nowe początki. Otwierają się przed nami nowe ścieżki i możliwości, które doprowadzą nas do szczęścia, jakiego faktycznie pragniemy.

Dziś zachęcamy cię do zastanowienia się nad tą ideą.

Dojrzałe i mądre pogodzenie się

Na początku tego artykułu mówiliśmy o tym jak ważne są odwaga i przekonanie. Sam akt odpuszczenia sobie wymaga jednak integracji na wielu różnych płaszczyznach oraz wykorzystania osobistych strategii, które warto znać.

Księżyc

1. Inni ludzie nie są twoją przyszłością. Sam jesteś kowalem swojego losu

Być może miewasz chwile, kiedy wydaje ci się że pojawienie się danej osoby w twoim życiu jest zrządzeniem losu. Dzieje się tak dlatego, że to zdarzenie zostało wplecione w twoje przeznaczenie delikatnymi i niewidzialnymi nićmi.

W miłości powinnaś twardo stąpać po ziemi, zachować czujne serce oraz skrzydła rozwinięte w pełnej gotowości do osobistego rozwoju. Pielęgnowanie romantycznych relacji nie odbywa się poprzez magię, lecz raczej codzienne dobre samopoczucie, przez kompromis i wreszcie nadzieję.

O przeznaczeniu decydujemy teraz i tutaj. Jeśli w tej właśnie chwili, czujesz brak nadziei lub smutek, nie pozwól abyś stała się regularnym więźniem cierpienia. Twoje przeznaczenie i twój wewnętrzny głos wskażą ci inną ścieżkę. Będzie nią ta, która doprowadzi cię do osobistego zadowolenia.

2. Pogodzenie to jasne określenie własnych potrzeb

Nie bój się głośno i wyraźnie mówić, że też masz swoje potrzeby. Wymaganie szacunku i potrzeba wysłuchania, miłości i troski nie są egoistycznymi odczuciami.

Czasem, kiedy nie wszystko idzie tak jak powinno, zamiast starać się zrozumieć swój emocjonalny dyskomfort nadal chwytamy się pewnych rzeczy:

  • Strachu: że coś stanie się, jeśli w żaden sposób nie zareagujesz. Strach przed samotnością, strach przed pomyłką, strach przed zmianą…
  • Prokrastynacji: często myślimy, że lepiej jest jeszcze trochę zaczekać. To możliwe, że coś się zmieni, że napięta relacja lub sytuacja się rozluźni, że wkrótce ta druga osoba dostrzeże, że masz swoje problemy… Jednakże czas płynie, a nic z tych rzeczy nie następuje. Nic się nie zmienia.

Nie bój się uznania własnej pustki. Nie bój się głośno mówić o tym, czego potrzeba ci do szczęścia. Nie kryje się za tym żadna duma ani egoizm, lecz raczej czysta odwaga i emocjonalna dojrzałość.

Potrzeby są częścią naszej samooceny. Stanowią element naszego osobistego rozwoju oraz dobrego samopoczucia.

Jeśli nie postrzegasz siebie jako szczęśliwą i spełnioną osobę, nie niszcz dłużej swojej integralności. Podejmij działanie. Zamknij ten etap w swoim życiu i pogódź się z tym.

Balony myśli

3. Inni nie mają prawa mówić ci, że coś się kończy. Nikt nie może zamykać rozdziałów za ciebie

Często mówi się, że w sercu na zawsze zachowamy wspomnienie doskonałej  przyjaźni, lub tej miłości, która wyrządziła nam tyle bólu. Zawsze będziemy trzymać się tych relacji, które tak bardzo zmieniły nas od wewnątrz.

To możliwe. Jednakże żadne z tych minionych zdarzeń nie może stanowić wyznaczników w naszym codziennym życiu.

Nie będziesz odmawiać sobie nowych relacji, tylko dlatego że ktoś zawiódł cię w przeszłości. Nie pozwolisz, aby twoje serce zamieniło się w lód, przez tą czarną smugę rozpaczy, jaką ktoś w nim zostawił wyrządzając ci krzywdę.

Skup się na tym co jest tu i teraz. Nikt nie trzyma za ster twojego przeznaczenia, tak samo jak nikt nie ma prawa, by zamknąć pewien etap w twoim życiu. Pogodzenie to wytworzenie miejsca na pojawienie się nowych rzeczy. Nowych i lepszych rzeczy.

Nigdy się nie poddawaj, kiedy jasne jest, że coś dobiega końca. Kluczem jest zaakceptowanie faktu, że niektóre rzeczy po prostu nie mogą trwać… i koniec kropka.

Zawsze dbaj o swoje serce, bo to właśnie w nim tkwią twoje prawdziwe uczucia. To nimi musisz opiekować się z dojrzałością, równowagą i mądrością… oraz mnóstwem odwagi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.