Termin “wellness” odnosi się do interesującej koncepcji dobrobytu. Jego celem jest poprawa jakości życia i zapobieganie chorobom ciała i ducha poprzez dbanie o kilka aspektów naszego życia. Obejmują one m.in. odżywianie, emocje, relacje i otoczenie.
Wellness to pojęcie, które szeroko odnosi się do wszystkiego, co związane jest ze zdrowiem, a które staje się coraz bardziej popularne w Polsce.
Prawdopodobnie widziałeś jakieś centrum wellness w swoim mieście, które oferuje siłownię, spa oraz inne wyszukane formy relaksu. Bez wątpienia wiele hoteli posługuje się tym terminem dla celów marketingowych oraz by przyciągnąć klientów. Mimo to, i warto to podkreślić, czasami główny cel wellness jest gdzieś gubiony po drodze. Szczególnie teraz, jako że sama koncepcja została wymyślona już ponad 50 lat temu.
“Bez dobrobytu życie nie jest życiem. Jest po prostu stanem rozleniwienia i cierpienia.”
-Francois Rabelais-
Dlatego wellness nie jest wcale nowym zjawiskiem. To integralne podejście do dobrobytu narodziło się kilka lat po II Wojnie Światowej. Kiedy warunki socjalno-ekonomiczne nieco się poprawiły, pojawiły się nowe rodzaje potrzeb. To między innymi rozwój osobisty, wolność i możliwość wyboru, jak również troska o stan fizyczny i emocjonalny.
To był fascynujący i decydujący moment. W tamtym czasie psychologia stała się świadoma tego, że powinna otworzyć swój model naukowy na inne możliwości. Dlatego wielu profesjonalistów zadecydowało, by zamiast przykładowo koncentrować się na leczeniu chorób psychicznych, można dostarczać ludziom zasoby oraz strategie na to, jak być szczęśliwym. Skoncentrowano się na przekonywaniu ludzi, by inwestowali w swoje dobre samopoczucie i samorealizację.
Pionierem oraz twórcą ruchu Wellness był Halbert L. Dun, lekarz i biostatystyk. W latach 50. Dun zdobył popularność dzięki swoim konferencjom oraz książkom. Jego przesłanie było proste i bardzo inspirujące. “Ludzie powinni żyć w świecie, który jest bardziej świadomy, wykorzystując maksymalnie swój potencjał.”
7 aspektów składających się na wellness
Już wspomnieliśmy jak wellness wykorzystywane jest przez hotele lub centra zdrowotne posługujące się nim, by wabić klientów relaksacyjnym weekendem. Centra te czasami pokazują błędny obraz tego, co miał w założeniu przekazać ten ruch. Wellness to nie coś, czego można spróbować podczas wypadu za miasto lub w czasie wakacji. To styl życia, o który powinno się dbać każdego dnia.
Dlatego oczekuje się że coraz więcej terapeutów będzie decydowało się na trening w tej dziedzinie, która ma na celu zoptymalizowanie naszego potencjału. Warto zauważyć, że nie jest to łatwe zadanie. To szczególnie aktywny proces, który wymaga siły woli, wytrzymałości, pełnej świadomości oraz podejmowania decyzji.
Z drugiej strony, istnieje pewien aspekt, nad którym warto się zastanowić. Wellness zostało włączone w coś, co znane jest pod nazwą “medycyny komplementarnej”. Zwracamy uwagę na słowo “komplementarność”, ponieważ strategia ta nie jest alternatywą konwencjonalnej medycyny.
Jeżeli każdy z nas udaje się do lekarza za każdym razem kiedy coś jest nie tak, ma ból głowy lub przeziębienie, wellness próbuje zapobiegać pojawianiu się pewnych chorób czy zaburzeń. Robi to poprzez przypominanie Ci o odpowiednim odżywianiu, wykonywaniu sportów lub dbanie o swój świat emocjonalny.
Dlatego jesteśmy świadkami nowej koncepcji dobrobytu “umysł-ciało”, która uczy ludzi jak stworzyć zdrowsze oraz szczęśliwsze warunki życiowe. W ten sposób człowiek będzie w stanie całkowicie wykorzystać swój potencjał oraz cieszyć się lepszym zdrowiem.
Przyjrzyjmy się wymiarom, jakimi charakteryzuje się wellness.
1. Dobre samopoczucie fizyczne
Jak zdefiniowałbyś dobre samopoczucie fizyczne? Pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśl to bez wątpienia “brak choroby”. Jednak powinniśmy pójść nieco dalej. Ponieważ bycie zdrowym nie jest po prostu ograniczaniem się do bycia “wolnym od schorzeń”, lecz także bycie w dobrym nastroju.
- Pomyśl na przykład o ludziach, którzy cierpią na reumatyzm, chorobę zwyrodnienia stawów czy toczeń. Jak wiemy są to choroby przewlekłe. Zatem to, co zaproponowałoby wellness, to poprawienie jakości życia tych osób tak bardzo, jak to tylko możliwe.
- Aby zainwestować w dobre samopoczucie fizyczne każdego dnia, należy odstawić na bok niezdrowe nawyki, takie jak tytoń, ograniczyć stres oraz udać się na badania ogólne. Powinniśmy też wiedzieć jaka dieta jest dla nas najlepsza oraz odkryć jakiego typu ćwiczenia fizyczne byłyby najkorzystniejsze dla naszego ciała.
2. Dobre samopoczucie emocjonalne
W tym przypadku terapeuta wytrenowany w kierunku wellness zaoferuje Ci odpowiednie strategie i techniki, aby rozpoznać własne emocje. Pomoże Ci on w radzeniu sobie z nimi, dlatego inwestuj więcej oraz częściej w swoje zdrowie psychiczne.
3. Dobre samopoczucie intelektualne
Zdolność otwierania się na nowe pomysły, idee, perspektywy i doświadczenia jest kluczem do samospełnienia i szczęścia. Bycie aktywnym, ciekawym i przede wszystkim otwartym na wszystko, co Cię otacza jest fantastycznym sposobem na poprawienie jakości życia.
4. Dobre samopoczucie społeczne
Teraz, zadamy Ci pewne pytanie. Czy ludzie w Twoim kręgu towarzyskim naprawdę dają Ci to, czego potrzebujesz? Czasami stajesz się tak przyzwyczajony do pewnej dynamiki społecznej, że przestajesz zauważać jak ona na Ciebie wpływa. Nie zdajesz sobie sprawy jaki stres w Tobie wywołuje oraz jaki gromadzi się w Tobie ból.
Świadomość tego oraz bycie selektywnym, jeśli chodzi o dobór przyjaciół i znajomych jest podstawowym mechanizmem wellness.
5. Dobre samopoczucie związane ze środowiskiem
Ten aspekt nie jest zbyt dobrze znany. A przynajmniej jest często przeoczony. Odnosi się on do Twojej umiejętności uznania własnej odpowiedzialności za równowagę w przyrodzie. Nie chodzi tutaj o ograniczanie się do unikania śmiecenia lub życie w lesie zamiast w mieście.
Mówimy o świadomości środowiska naturalnego. Chodzi o drobne, codzienne gesty każdego z nas, które prowadzą do większych rezultatów.
Wellness uczy nas także o wadze wybierania żywności organicznej, czynienia naszego domu oraz miasta bardziej zrównoważonym w rozwoju, dbaniu o naszą planetę, umiejętności recyklingu, ograniczeniu stosowania plastiku etc.
6. Dobre samopoczucie związane z profesją
Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy? Czy zajęcie, które wypełnia większość Twojego dnia czyni Cię szczęśliwym? Obowiązki zawodowe zajmują sporą część Twojego czasu i wiesz o tym. W rzeczywistości właśnie tam znajduje się źródło stresu i niepokoju. Dlatego jest niezwykle ważne, byś zastanowił się nad tym aspektem.
Wellness dba również o tą dziedzinę życia. Chce, abyś zagłębił się w swoje umiejętności, najważniejsze cele i pragnienia oraz stworzył autentyczną równowagę między sferą osobistą oraz zawodową.
7. Dobre samopoczucie duchowe
Rozwój duchowy jest również niezwykle ważny w tej koncepcji. Bierze się z potrzeby tego wewnętrznego spokoju, gdzie Twoje życie jest prowadzone zgodnie z wyznawanymi wartościami. Zawsze powinieneś posiadać podstawowy cel, dzięki któremu wstajesz z łóżka każdego dnia, gromadzisz siłę, nadzieję i optymizm.
Podsumowując, bez wątpienia odnosiliśmy się tu do serii praktyk, które opierają się na bardzo konkretnym typie filozofii. Tym samym, jaki swego czasu wymyślił sam Halbert L. Dun, a który przede wszystkim podkreśla osobistą odpowiedzialność. Jesteśmy całością, stworzoną z emocji, umysłu, ciała, relacji międzyludzkich oraz środowiska, które zamieszkujemy. Te wszystkie aspekty składają się na jednostkę, którą nauka powinna zacząć postrzegać w szerszy oraz bardziej globalny sposób. Nauka… oraz my sami.
Dlatego też zainwestujmy czas i siłę woli w to, by nieco lepiej o siebie zadbać. Zatroszczyć się o te wszystkie aspekty, o których często zapominamy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.