Jak być szczęśliwym? Nauka podpowiada

Jak być szczęśliwym? Nauka podpowiada

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2018

Czy zastanawiasz się, jak być  szczęśliwym? Według nauki, szczęście to utrzymywanie wewnętrznej równowagi, która pozwala mózgowi sprawnie pracować i zachować dobre zdrowie. Tak naprawdę nie powinniśmy mieć z tym większego problemu, ponieważ naturalnym jest to, że chronimy samych siebie i dbamy o nasz stan fizyczny.

Z drugiej strony jednak wiele osób żyje tak, jakby byli swoimi własnymi wrogami. Ranią siebie, fizycznie i emocjonalnie, świadomie lub nie. Dlatego tak trudno jest im czuć zadowolonym lub doświadczać dobrego samopoczucia. Zastanawiając się, jak być szczęśliwym, czują, że dotarli do labiryntu bez wyjścia.

Nie musimy wiele posiadać, aby być szczęśliwymi. Jest to wynikiem nastawienia i stylu życia, a nie tego, co mamy lub jesteśmy w stanie uzyskać. Oto 7 sposobów na szczęście, według nauki.

1. Jak być szczęśliwym – bądź zajęty, ale bez pośpiechu

Praca to nie tylko sposób na uzyskanie środków do życia. Praca jest sposobem na rozwijanie naszych umiejętności i potencjału, by móc iść stawać się coraz doskonalszymi jako istoty ludzkie.

Najzdrowszym wyjściem jest praca nad czymś, co lubimy, co robimy z przyjemnością i bez pośpiechu. Wygodnie jest zorganizować czas w taki sposób, aby praca i wypoczynek były w równowadze. Różne badania dowodzą, że wykonywanie zadań bez pośpiechu pozwala nam lepiej się skupić i być bardziej produktywnym.

chłopak z aparatem

2. Śpij wystarczającą ilość godzin

Bycie szczęśliwym, według nauki, zależy również od ilości i jakości snu. W przeciwieństwie do tego, co wielu myśli, nie śpimy, aby odpocząć. Podczas snu mózg jest bardziej aktywny niż w innych momentach dnia.

Nieprzyjemne wspomnienia z całego dnia są przetwarzane przez ciało migdałowate. Pozytywne przez hipokamp. Kiedy nie śpisz, ma to negatywny wpływ na hipokamp, ale nie na ciało migdałowate. Dlatego brak snu generuje więcej negatywnych, niż pozytywnych emocji.

3. Ćwiczenia jako sposób na szczęście

W tym przypadku jest jeden bardzo znany eksperyment. Przeprowadzono go z udziałem osób cierpiących na depresję. Zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa otrzymała jedynie leki. Druga, tylko ćwiczyła. A osoby z trzeciej grupy połączyły leki z ćwiczeniami. 

Po miesiącu wszystkie osoby odczuły poprawę w podobnym stopniu. Jednak po trzech miesiącach stwierdzono istotną różnicę. W pierwszej grupie 38% badanych ponownie pokazywało objawy depresji. W drugiej grupie 31%. A w trzeciej grupie tylko 9%. Dlatego bycie szczęśliwym, według nauki, ma również związek z aktywnością fizyczną.

kobiece nogi w sportowych butach

4. Miej pięcioro bliskich przyjaciół

Jako istoty ludzkie jesteśmy raczej towarzyscy, ale warunki cywilizacyjne zmuszają nas do indywidualistycznych zachowań. W głębi każdy z nas potrzebuje kontaktu z innymi, ich uznania, towarzystwa i sympatii.

Jedno z badań wykazało, że ci, którzy mają pięć lub więcej bliskich osób w swoim życiu dwukrotnie częściej mówili, że czują się szczęśliwi. Poprzez bliskie osoby rozumiemy kogoś, komu możemy zaufać, przy kim możemy być sobą i z kim możemy dzielić sekrety.

5. Wyjdź z domu

Dobrze jest zarezerwować sobie czas na bycie w domu, ale pozostawanie w zamknięciu nie jest dobrym wyjściem. Wykazano, że codzienny, dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu wywiera niezwykle pozytywny wpływ na nasz nastrój.

Uniwersytet Sussex w Wielkiej Brytanii przeprowadził eksperyment w tej sprawie. Doszli do wniosku, że ludzie czują się szczególnie szczęśliwi w ciepłych miejscach, spacerując w pobliżu morza. Również podobny efekt występuje w środowiskach wiejskich, ale nie w miejskich.

osoba na plaży tyłem

6. Zarezerwuj czas na rozrywkę

Psycholog Dan Gilbert przeprowadził badanie dotyczące związku między czasem poświęcanym na zabawę i byciem szczęśliwym. Odkrył, że ludzie nie tylko lubią rozrywkę samą w sobie, ale lubią ją także planować.

W szczególności stwierdzono, że ludzie czują się szczęśliwi planując kolacje, imprezy i wycieczki. Dlatego też poczucie satysfakcji trwa nawet kilka tygodni. Stwierdzono także, że ludzie są bardziej zadowoleni z wydatków przeznaczonych na doświadczenia niż na przedmioty. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jak być szczęśliwym, gromadź doświadczenia, nie przedmioty.

7. Medytuj i bądź wdzięczny

Jest słynny eksperyment związany z medytacją przeprowadzony w Szpitalu Ogólnym w Massachusetts. Zeskanowano mózgi pacjentów przed i po wykonaniu ćwiczeń medytacyjnych. W ten sposób udowodniono, że po medytacji strefy związane ze stresem wykazywały minimalną aktywność.

medytująca kobieta

Z drugiej strony, Journal of Happiness Studies opublikował badanie na temat wdzięczności. 219 osób zostało poproszonych o pisanie listów z podziękowaniami przez trzy tygodnie. Porównano ich stan przed i po eksperymencie. W ten sposób zweryfikowano, że objawy depresji ustąpiły dzięki temu prostemu działaniu.

To tylko niektóre ze sposobów bycia szczęśliwym według nauki. Nauka potwierdza, że nasz sposób życia i to, co jest w umyśle, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. To, co na zewnątrz liczy się mało lub wcale. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.