Emocje - nie wybierasz ich, lecz decydujesz co z nimi zrobić

Emocje - nie wybierasz ich, lecz decydujesz co z nimi zrobić
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Zazdrość, gniew czy smutek są tak naturalne jak oddychanie. Istnieją pewne emocje, które są nieodłączne dla ludzkiego gatunku, chociaż czasami możemy być nimi zażenowani. Wyrzekanie się ich lub trudności z ich wyrażaniem może sprawić, że zaczniemy odczuwać niepokój.

Jeśli pragniemy kontrolować emocje cały czas, decydujemy się na przegraną walkę, niezależnie od tego jak bardzo będziemy się starać. Jednak zawsze powinniśmy być uważni jak się zachowujemy lub co mówimy będąc pod wpływem pewnych uczuć. To nasza odpowiedzialność.

Powinniśmy pamiętać, że życie nie zawsze toczy się obranym przez nas torem. Uchroni nas to przed uczuciem frustracji, złości czy depresji tylko dlatego, że rzeczy wymknęły się spod naszej kontroli. To wszystko jest tylko stratą czasu i energii. Nie możemy wybierać lub kontrolować naszych uczuć. Jednak dobrą wiadomością jest to, że możemy decydować o tym, co z nimi zrobimy. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

“Wszystkie istoty ludzkie chcą być szczęśliwe oraz wolne od cierpienia. Nauczyliśmy się, że kluczem do szczęścia jest spokój wewnętrzny. Największą przeszkodą do jego osiągnięcia są niepokojące emocje takie jak gniew i przywiązanie, strach i podejrzenie, podczas gdy miłość i empatia oraz uczucie uniwersalnej odpowiedzialności są źródłem pokoju i szczęścia.”

Dalajlama

Emocje posiadają funkcję adaptacyjną

Emocje niosą głębokie przesłanie – mówią, że coś się dzieje w Twoim życiu. W niektórych przypadkach o tym, że coś wymaga Twojej uwagi. Na przykład niepokój ostrzega Cię przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Smutek pojawia się po doświadczeniu straty, którą musisz zaakceptować. Kluczem jest nauczenie się jak odczytywać swoje emocje, aby lepiej poznać siebie oraz działać świadomie.

Wszystkie emocje są pożyteczne, dlatego nie musisz z nimi walczyć. Przeciwnie, powinieneś je poczuć, zrozumieć oraz wysłuchać. Tylko wtedy będziesz w stanie znaleźć odpowiednie strategie, by stawić czoła pojawiającym się przeciwnościom.

Kwiaty i twarz kobiety

Jak widzisz, nie powinieneś obawiać się, kiedy doświadczasz negatywnych emocji takich jak smutek, frustracja czy zazdrość. Jeśli będziesz wiedzieć jak skoncentrować te emocje, pomogą Ci one natychmiastowo rozwiązać problem. Pomogą Ci dojrzewać. Jednak jeśli te negatywne emocje staną się tak intensywne, że stracisz nad nimi kontrolę, powinieneś poszukać profesjonalnej pomocy. Wykwalifikowana osoba może pomóc Ci uniknąć zniszczenia swoich relacji oraz siebie.

Nie możesz też zapominać o pozytywnych emocjach, spośród których najpotężniejszą jest szczęście. Tego typu uczucia adaptują się, jeśli tylko będziesz wyrażał je w zrównoważony sposób. Ich przesłanie mówi nam, że jesteśmy w dobrym i korzystnym momencie życia. Są posłańcami dobrobytu.

“Osoba emocjonalnie inteligentna posiada czworakie zdolności: może identyfikować, używać, rozumieć oraz kontrolować emocje.”

-John Mayer-

Jak możesz kierować emocjami?

Nie istnieje magiczna formuła na zdolność doświadczania swoich emocji. Jednak nigdy nie jest dobrze ich tłumić lub próbować je kontrolować. To prowadzi do zmiennych stanów emocjonalnych, które tylko mogą przynieść szkody. Nasze pragnienie bycia idealnym oddala nas od autentyczności. Nie jesteś robotem, ani nadczłowiekiem. Jesteś istotą ludzką, a ludzie czują wszystkie rodzaje emocji.

“Kiedy mówię o kontrolowaniu emocji, mam na myśli te, które przynoszą wiele stresu i osłabiają. Bycie emocjonalnym to coś, co wzbogaca nasze życie.”

-Daniel Goleman-

Emocje

Jak widzisz, kiedy Twoje emocje stają się zbyt intensywne lub trwają zbyt długo, dzieje się tak ponieważ coś jest nie tak ze sposobem, w jaki je wyrażasz. Być może dlatego, że starasz się kontrolować coś, co jest niekontrolowane. Prawdopodobnie wmawiasz sobie, że sprawy powinny wyglądać inaczej, lecz życie nie zawsze jest takie, jakie chcemy. Ani inni ludzie nie będą zachowywać się zgodnie z naszymi wartościami i zasadami. Powinieneś zawsze o tym pamiętać.

Jedyną rzeczą nad jaką masz kontrolę to sposób w jaki radzisz sobie z tym, co czujesz. Aby to zrobić, najpierw musisz zidentyfikować swoje uczucia. Następnie zastanów się jak pokierować nimi w najzdrowszy sposób. Wykorzystaj to do swojego osobistego rozwoju. Innymi słowy, praktykuj emocjonalną odpowiedzialność.

Zatem to czego doświadczasz zależy od sytuacji, w której się znajdujesz. Wybór tego, co chcesz zrobić ze swoimi emocjami to Twoja odpowiedzialność, jak również most do dobrego emocjonalnego samopoczucia. W końcu nie chodzi tak bardzo o wybór emocji, lecz umiejętność tego, jak sobie z nimi radzić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.