Relaks - poznaj 5 prostych sposobów!

Relaks - poznaj 5 prostych sposobów!

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2017

Zawsze istnieją sprawy, które wymagają uwagi i troski, lecz niekoniecznie powinniśmy się nimi zamartwiać. Musimy zrozumieć, że nasze umysły również potrzebują czasu na relaks.

Spokój oraz odprężenie pomagają nam być bardziej kreatywnymi, poprawiają nastrój, relacje z innymi i utrzymują nas w dobrym zdrowiu. Innymi słowy, relaks poprawia jakość naszego życia.

Dlatego tak ważne jest, aby znać sposoby na odprężenie, kiedy znajdujemy się w stresujących sytuacjach.

1. Świadomość

Bardzo łatwo wpaść w głęboki stres wobec spraw, które wcale nie powinny pochłaniać naszej uwagi.

Zwykle dzieje się tak z powodu naszej potrzeby natychmiastowej reakcji. Mamy nadzieję, że jeśli będziemy działać szybciej, wszystko, co sobie zaplanowaliśmy zadziała. Dlatego ważne jest, aby być świadomym myśli, które wywołują w nas stres i zastanowić się czy naprawdę zasługują one na tyle uwagi. 

2. Oddychaj

Oddychanie to jedna z podstawowych funkcji życiowych i zwykle wykonujemy ją bez większego zastanowienia. Lecz kiedy wchodzimy w stan podwyższonych emocji, stresu lub innego rodzaju silnego przeżycia, jedyne czego potrzebujemy to relaks. Aby tego dokonać warto wykonać kilka ćwiczeń oddechowych.

Odprężając się, możemy stać się świadomi naszego oddechu i zacząć obserwować przez kilka minut nasz wdech i wydech. 

3. Kojące słowa

Kojące myśli mają na celu służyć zmianie naszej perspektywy poprzez słowa. Proste wyrażenia takie jak “oddychaj’, “uspokój się”, “nie zmuszaj się”, mogą być pomocne.

Musimy pamiętać, że nasz umysł to perfekcyjna maszyna, która posiada zdolność zmiany naszego samopoczucia, w zależności od tego czego potrzebujemy i czego pragniemy.

Kobieta relaksuje się na hamaku

4. Zajmij się czymś

Zajęcie swojej uwagi poprzez poprzez wykonywanie jakiejś czynności może pomóc nam zapomnieć o kilku zmartwieniach. Kiedy nasza uwaga powraca po jakimś czasie do niepokojących nas spraw, zwykle posiadamy już inną perspektywę.

Każda czynność może pomóc: bieganie, gotowanie, rysowanie, rękodzieło, czytanie, oglądanie filmu itd.

5. Sen dobry na relaks

Wiele razy czujemy, że nie mamy żadnego wyjścia lub jesteśmy bardzo skoncentrowani myśląc wciąż o tym samym. Sprawia to, że nasz umysł niezdolny jest to poprawnego przyswajania rzeczywistości, co tylko nasila stres.

Dlatego najlepszym sposobem na relaks w tym przypadku będzie sen, w ten sposób nasz umysł będzie mógł odpocząć. Nawet osoby pracujące lub wykonujące żmudne zajęcie mogą przespać się przez kilka minut, od razu zauważą znaczącą zmianę.

Marzenia senne

Codzienny relaks jest niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Najlepszą rzeczą jest to, że możemy osiągnąć go w bardzo prosty sposób.

Zaleca się stosowanie tych technik, nawet jeśli wydaje nam się, że relaks nie jest nam potrzebny. W ten sposób mamy pewność, że będziemy zawsze cieszyć się dobrym zdrowiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.