W terapiach trzeciej generacji zostały wprowadzone terminy takie jak warunkowanie awersyjne i warunkowanie apetytu. Terapie te są również znane jako terapie kontekstualne. Są one bardzo interesujące, ponieważ bezpośrednio związane są z naszym zachowaniem.
Warunkowanie awersyjne i warunkowanie apetytu związane są głównie z motywacją. Mają także związek ze sposobem sprawowania władzy, zarówno na poziomie ogólnym, takim jak państwo, jak i na poziomie bardziej osobistym.
Te dwa sposoby sprawowania kontroli mają bardzo ważny wpływ na stan umysłu i stosunek do życia. Są obecne przez cały czas. Dlatego też wpływają na Twoje zachowanie i zachowanie innych ludzi, nawet tego nie zauważając. Przyjrzyjmy się bliżej, o co w tym wszystkim chodzi.
„To takie ironiczne, że jedną z nielicznych rzeczy w tym życiu, nad którymi wszyscy mamy całkowitą kontrolę, jest nasza postawa, ale większość z nas żyje tak, jakbyśmy nie mieli nad nią żadnej kontroli.”
– Jim Rohn –
Warunkowanie awersyjne
Warunkowanie awersyjne obejmuje wszystkie te czynniki, które warunkują Twoje awersyjne zachowanie. Te czynniki w szczególności prowadzą do uniknięcia pewnych sytuacji w Twoim środowisku. Dlatego osoba może zachowywać się w sposób, który pozwala jej uniknąć czegoś, co uważa za nieprzyjemne lub bolesne.
Oto kilka przykładów:
- Osoba rozpaczliwie ucieka, ponieważ myśli, że jest ścigana przez kogoś, kto chce ją skrzywdzić. W tym przypadku prześladowca warunkuje zachowanie tej osoby, którą ściga. Ofiara chce uniknąć agresora.
- Dziewczyna wpada do basenu i połyka łyk wody. Potem, gdy tylko znajdzie się w pobliżu wody, zachowuje się bardzo ostrożnie. Nigdy więcej nie chce pływać w basenie. To, co się jej przytrafiło, warunkowało jej niechęć do wody.
- Uczeń nie kończy pracy domowej, ponieważ przebywał ze znajomymi. Mówi nauczycielowi, że jest chory i dlatego nie mógł skończyć zadania. Kłamie, aby uniknąć konsekwencji swojej nieodpowiedzialności.
- Mężczyzna unika szczerej rozmowy ze swoim szefem. Kiedy był dzieckiem, jego rodzice wychowali go w bardzo restrykcyjnym środowisku. Zabronili mu wyrażania opinii. Kiedy musi porozmawiać z autorytetem, bardzo się boi. Unika tego, nawet jeśli naprawdę musi to zrobić.
Uwarunkowania apetyczne
Warunkowanie apetyczne jest formą uwarunkowania, w którym wola i pragnienie mają kontrolę. Innymi słowy, odpowiada to sytuacjom, w których chęć zdobycia czegoś, co uważasz za pozytywne, motywuje Twoje zachowanie.
Oto kilka przykładów:
- Ktoś codziennie biega, ponieważ przestrzega planu ćwiczeń. Ponadto osoba ta postawiła sobie za cel osiągnięcie określonej prędkości lub poziomu oporu. Dlatego jej motywacja pochodzi z chęci poprawy wyników.
- Dziewczyna wchodzi do basenu i bawi się w wodzie. Za każdym razem, gdy widzi basen, próbuje do niego wskoczyć. Pływanie jest dla niej synonimem zabawy. Robi to, bo to lubi.
- Uczeń, który nie odrobił pracy domowej, przyznaje się nauczycielowi i przeprasza. Chociaż nauczyciel wystawia mu złą ocenę, teraz bardziej ufa uczniowi. Dlatego w tym przypadku relacja ta jest ważniejsza niż strach przed karą.
- Mężczyzna rozmawia ze swoim szefem i innymi autorytetami, gdy potrzebuje lub chce powiedzieć coś, co uważa za istotne dla swojej pracy. Robi to uczciwie i z szacunkiem, ale bez strachu.
Wspólnym mianownikiem we wszystkich tych przypadkach jest czynnik pożądania. W każdym przypadku osoba zachowuje się w określony sposób, ponieważ chce to zrobić i uważa to za korzystne.
Mają kontrolę nad swoimi działaniami. W każdej sytuacji ich działania wzmacniają ich dobre samopoczucie.
Kondycjonowanie awersyjne i apetyczne
Możemy rozszerzyć koncepcje warunkowania awersyjnego i warunkowania apetytowego na wyższe poziomy społeczne. Na przykład prawo stanowe jest pełne sankcji dla tych, którzy nie przestrzegają ustanowionych przez nie ram prawnych.
Wiele osób stara się uniknąć kar i sankcji. Społeczeństwo rzadko nagradza dobre uczynki. Zamiast tego karze tych, których uważają za złych. Zatem warunkowanie awersyjne i warunkowanie apetytowe rzadko występują razem w prawdziwym świecie. Przeważa warunkowanie awersyjne.
Na poziomie makro i mikro warunkowanie awersyjne generuje strach, smutek i uległość. Z drugiej strony warunkowanie apetytowe daje początek szczęśliwym, wolnym i odważnym społeczeństwom i ludziom. Warunkowanie awersyjne i warunkowanie apetytowe nie wykluczają się wzajemnie. W wielu przypadkach mogą one współistnieć.
Które z tych rodzajów uwarunkowań istnieją w Twoim życiu i jak na Ciebie wpływają?